Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Nowy premier Samoa stara się o inaugurację gabinetu we wtorek po orzeczeniu sądu

Pierwsza kobieta-premier Samoa, Fiami Naomi Matava, powiedziała, że ​​jej rząd formalnie obejmie urząd w przyszłym tygodniu, ponieważ Sąd Apelacyjny tego kraju potwierdził, że jej rząd jest legalny.

W swoich pierwszych komentarzach do następujących mediów Decyzja sąduW sobotę Fiami zapowiedziała, że ​​parlament spotka się już w przyszłym tygodniu, aby uchwalić tymczasowy budżet, aby utrzymać działanie rządu, dając jej i jej rządowi czas na przegląd sytuacji finansowej i gospodarczej kraju.

„Gabinet oficjalnie przejmie swoje obowiązki we wtorek w przyszłym tygodniu w świetle oczekiwanego płynnego przejścia z odchodzącym rządem tymczasowym” – powiedział Fiami dziennikarzom po spotkaniu z wyższymi urzędnikami.

Samoa, które jest uzależnione od rolnictwa na własne potrzeby, turystyki oraz eksportu ryb i produktów kokosowych, musiało liczyć na pomoc zagraniczną i jest głęboko zadłużone wobec Chin, które zaoferowały wsparcie rozwoju portów przez poprzedni rząd.

Fiami powiedział w maju, że zawiesi rozwój portów wspieranych przez Pekin”.Opisał projekt o wartości 128 milionów dolarów jako za dużo jak na mały kraj i tak już pogrążony w długach.

Polityka w kraju Pacyfiku popadła w tym roku w kryzys po tym, jak chiński premier Tuilaiba Saileli Maliligawi odmówił kompromisu po przegranych wyborach parlamentarnych w kwietniu, które zakończyły jego 22 lata u władzy.

Lokalne media na Samoa podały, że Twilaipa nie zaakceptowała decyzji sądu.

Powiedział, że piątkowa decyzja sądu apelacyjnego była niezgodna z konstytucją.

ABC zwróciła się o komentarz do Tuilaepy i jego partii zajmującej się ochroną praw człowieka.

Premier Australii Scott Morrison w sobotę pogratulował Fiami na Twitterze.

„Nie mogę się doczekać współpracy z tobą nad ważnym i silnym związkiem” – powiedział Morrison.

Pobieranie

ABC/Reuters

READ  Rudy Giuliani zawieszony w praktyce prawniczej w Waszyngtonie | Rudy Giuliani