Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wietnam blokuje stolicę, Hanoi, gdy rośnie liczba przypadków COVID-19 | Wiadomości o pandemii wirusa koronowego

15-dniowy nakaz zamknięcia zabrania publicznego zgromadzenia więcej niż dwóch osób w ośmiomilionowym mieście.

Wietnam nałożył 15-dniową blokadę w stolicy, Hanoi, w celu powstrzymania wzrostu zakażeń koronawirusem.

Nakaz blokady wydany pod koniec piątku zakazuje zgromadzeń więcej niż dwóch osób w miejscach publicznych. Tylko urzędy państwowe, szpitale i niezbędne firmy mogą pozostać otwarte.

Centrum liczące zwykle osiem milionów ludzi było puste, a sklepy zostały zamknięte, gdy w sobotę weszło w życie zamknięcie, choć na ulicach przedmieść stolicy nadal można było spotkać ludzi.

„Myślę, że mieszkańcy Hanoi i ja zgadzamy się z nagłą decyzją miasta o zamknięciu miasta” – powiedział AFP miejscowy mieszkaniec Nguyen Van Chien.

„Musimy podejmować ryzyko ekonomiczne, aby walczyć z epidemią” – dodał.

Wcześniej w tym tygodniu władze zawiesiły wszelkie zajęcia na świeżym powietrzu w Hanoi i nakazały zamknięcie nieistotnych biznesów po wzroście liczby przypadków.

Hanoi w piątek zgłosiło 70 potwierdzonych infekcji, najwięcej w mieście, i część z 7295 przypadków w kraju w ciągu ostatnich 24 godzin.

Prawie 5000 z nich pochodzi z największego miasta Wietnamu, na południe od Ho Chi Minh City, które również przedłużyło swoją blokadę do 1 sierpnia.

„Jestem w środku od miesiąca. Sytuacja w naszym mieście jest przerażająca” – powiedział AFP Bich Thanh, mieszkaniec naszego miasta.

Około jedna trzecia ze 100 milionów ludzi w Wietnamie jest już pod nakazem zamknięcia.

W ostatniej fali COVID-19 od kwietnia Wietnam odnotował ponad 83 000 infekcji i 335 zgonów.

Posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, które rozpoczęło się we wtorek w Hanoi z udziałem 499 delegatów, przebiega dalej, chociaż zostało skrócone do 12 z pierwotnych 17 dni.

Według Zgromadzenia Narodowego delegaci zostali zaszczepieni, regularnie testowani pod kątem koronawirusa, podróżują w bańce i są izolowani w hotelach.

Wietnam był jedną z niewielu gospodarek, które rozwinęły się w zeszłym roku dzięki sukcesowi w powstrzymaniu wirusa podczas pierwszej fali epidemii.

READ  Pierwszy prezydent Zambii, Kenneth Kaunda, umiera w wieku 97

Jednak pozyskiwanie i podawanie szczepionek było powolne, do tej pory podano prawie 4,5 miliona dawek. Opracowuje również własne szczepionki, a władze twierdzą, że mają nadzieję osiągnąć odporność stada do początku 2022 roku.

Wietnam ma politykę hospitalizacji wszystkich nosicieli wirusa, co wywiera ogromną presję na pracowników medycznych i szpitale, chociaż w niektórych regionach zasada została podniesiona.