Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Prezydent USA Joe Biden przygotowuje się do pierwszego powołania do składu Sądu Najwyższego

Liberalny sędzia Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych Stephen Breyer przechodzi na emeryturę, dając prezydentowi Joe Bidenowi lukę, którą obiecał wypełnić, wyznaczając pierwszą czarną kobietę do sądu najwyższego.

Dwa źródła potwierdziły tę wiadomość The Associated Press w środę, wypowiadając się pod warunkiem zachowania anonimowości, aby nie uprzedzać formalnego oświadczenia sędziego Breyera.

Sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że ​​Biden „podtrzymuje” swoje zaangażowanie w dywersyfikację ławki, ale odmówiła potwierdzenia doniesień mediów o odejściu sędziego Breyera na emeryturę.

Wśród nazwisk krążących jako potencjalni kandydaci są sędzia Sądu Najwyższego Kalifornii Leondra Kruger, sędzia okręgowy USA Ketanji Brown Jackson, wybitna prawniczka zajmująca się prawami obywatelskimi Sherrilyn Ifill i sędzia okręgowy USA Michelle Childs, którą pan Biden nominował na sędziego sądu apelacyjnego.

Czarna kobieta w szatach sędziego uśmiecha się przed mikrofonem.
Sędzia Ketanji Brown Jackson został powołany do Sądu Apelacyjnego Stanów Zjednoczonych dla Okręgu Columbia przez prezydenta USA Joe Bidena.(AP: Tom Williams)

51-letnia sędzia Jackson został nominowany przez ówczesnego prezydenta Baracka Obamę na sędziego Sądu Okręgowego. Pan Biden podniósł ją do Sądu Apelacyjnego Stanów Zjednoczonych dla Okręgu Columbia Circuit. Na początku swojej kariery była także prawnikiem sędziego Breyera.

Czarna kobieta z krótkimi włosami stoi na sali sądowej, patrząc neutralnie przed siebie.
Sędzia Michelle Childs obecnie pełni funkcję sędziego federalnego w Karolinie Południowej.(AP: Charles Dharapak)

Justice Childs, sędzia federalny w Południowej Karolinie, został nominowany, ale nie został jeszcze potwierdzony, by zasiadać w tym samym sądzie okręgowym. Jest ulubieńcem niektórych głośnych prawodawców, w tym przedstawiciela demokratów Jamesa Clyburna, i otrzymała poparcie republikanów.

Czarna kobieta stoi w sali sądowej, uśmiechając się w połowie zdania.
Sędzia Sądu Najwyższego Leondra Kruger wraz z sędzią okręgowym USA Ketanji Brownem Jacksonem od dawna byli postrzegani jako potencjalni nominowani.(AP: S. Todd Rogers)

Pani Kruger, absolwentka szkół prawniczych na Harvardzie i Yale, była urzędniczką Sądu Najwyższego i jako prawniczka rządu federalnego prowadziła kilkanaście spraw przed sądami.

Według doradców i sojuszników Białego Domu, Biden skupił się na obsadzeniu federalnych nominacji sędziowskich bardziej zróżnicowaną grupą sędziów, a Sąd Najwyższy nie był na pierwszym miejscu podczas jego pierwszego roku urzędowania.

Powiedzieli, że decyzja w sprawie nominacji nie została jeszcze podjęta i oczekuje się, że zajmie to kilka tygodni. Ale Biden rozszerzył swoją pulę kandydatów, wymieniając więcej czarnych kobiet na ławce.

Ładowanie

Odkąd Biden objął urząd w styczniu 2021 r., zainstalował pięć czarnych kobiet w Federalnych Sądach Apelacyjnych, a przed Senatem czekały trzy kolejne nominacje.

Inny kandydat do Sądu Najwyższego może pochodzić z tej grupy, powiedział Biden i jego sojusznicy. Prawie wszyscy niedawno nominowani do Sądu Najwyższego byli sędziami Federalnego Sądu Apelacyjnego.

Dziesięciolecia spuścizny Breyera

83-letni sędzia Breyer stał się pragmatyczną siłą na ławce, która w ostatnich latach stała się konserwatywna.

Jest sędzią od 1994 roku, kiedy to został mianowany przez ówczesnego prezydenta Billa Clintona.

Wraz z nieżyjącą już sędzią Ruth Bader Ginsburg, sędzia Breyer zdecydowała się nie ustąpić, kiedy ostatnim razem Demokraci kontrolowali Biały Dom i Senat, za prezydentury Baracka Obamy.

Sędzia Ginsburg zmarł we wrześniu 2020 roku, a ówczesny prezydent Donald Trump wypełnił wakat konserwatywną sędzią, Amy Coney Barrett.

Stary mężczyzna w okularach zaciska palce przed sobą na biurku, wyglądając na zainteresowanego.
Sędzia Stephen Breyer zasiada w Sądzie Najwyższym od 1994 roku, kiedy to został mianowany przez ówczesnego prezydenta Billa Clintona.(AP: Steven Senne)

Odejście sędziego Breyera, spodziewane w połowie tego roku, nie zmieni konserwatywnej przewagi 6-3 na boisku, ponieważ jego zastępca będzie nominowany przez pana Bidena i prawie potwierdzony przez Senat, w którym Demokraci mają najmniejszą większość.

Przywódca większości w Senacie, Chuck Schumer, powiedział, że kandydat Bidena „otrzyma natychmiastowe przesłuchanie w Senackiej Komisji Sądownictwa” i zostanie rozważony i potwierdzony przez cały Senat Stanów Zjednoczonych „z całą rozmyślną szybkością”.

Republikanie, którzy zmienili przepisy Senatu za czasów Trumpa, aby umożliwić zwykłą większością zatwierdzanie kandydatów do Sądu Najwyższego, wydawali się zrezygnowani z wyniku.

Senator Lindsey Graham z Południowej Karoliny, czołowy republikanin w Senackiej Komisji Sądownictwa, powiedział w oświadczeniu: „Jeśli wszyscy Demokraci trzymają się razem – a spodziewam się, że będą – będą mieli prawo zastąpić sędziego Breyera w 2022 roku bez jednego republikańskiego głosu na poparcie ”.

Grupa ludzi ubranych w eleganckie ubrania siedzi w pierwszym rzędzie przedpokoju
Ówczesny prezydent Barack Obama (skrajna prawica) mianował ostatnią kobietę do Sądu Najwyższego w 2010 roku, obserwowaną tutaj przez nieżyjącą już sędzią Ruth Bader Ginsberg (z lewej).(AP: Charles Dharapak)

Sędzia Breyer, często przyćmiony przez swojego kolegi liberalnego sędziego Ginsburga, jest autorem dwóch głównych opinii popierających prawo do aborcji w sądzie mocno podzielonym w tej sprawie, i wyraził swój rosnący dyskomfort związany z karą śmierci w serii odrębnych opinii w ostatnich latach.

Przez ponad 27 lat na dworze sędzia Breyer był aktywnym i wesołym przesłuchującym podczas kłótni, częstym mówcą publicznym i bystrym w żartach, często na własny koszt.

AP

READ  Nawet jeśli Macron wygra, będzie miał trudności ze zrealizowaniem swojej wizji dla Francji i Europy | Hans Kundani