Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Obawy przed stopieniem nuklearnym w ogromnej elektrowni po rosyjskich uderzeniach rakietowych powodują przerwy w dostawie prądu

Obawy przed stopieniem nuklearnym w ogromnej elektrowni po rosyjskich uderzeniach rakietowych powodują przerwy w dostawie prądu

Największa europejska elektrownia jądrowa jest zagrożona implozją po tym, jak rosyjskie ataki rakietowe pozbawią ją mocy.

Szef agencji nuklearnej ONZ ostrzegł przed niebezpieczeństwem częstych przerw w dostawie prądu w ukraińskiej elektrowni Zaporoże, po tym jak nowy ostrzał rakietowy spowodował, że elektrownia działała na generatorach diesla.

Energia elektryczna jest potrzebna do napędzania pomp, które cyrkulują wodę do chłodzenia reaktorów i stawów zawierających paliwo jądrowe.

„Za każdym razem, gdy rzucamy kostką” – powiedział Radzie Gubernatorów Rafael Grossi, szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

„A jeśli pozwolimy, aby to trwało w kółko, pewnego dnia zabraknie nam szczęścia”. Grossi od kilku miesięcy konsultuje się z Kijowem i Moskwą, aby spróbować stworzyć strefę ochronną wokół elektrowni, ale wydaje się, że rozmowy utknęły w martwym punkcie.

„Musimy być zaangażowani w ochronę integralności i bezpieczeństwa elektrowni” – powiedział Grossi. „Potrzebujemy teraz zaangażowania. Potrzebujemy działania.

Powiedział: „Przypomnę – to największa elektrownia jądrowa w Europie”.

Grossi zaznaczył, że to już szósty raz, kiedy zaporoski obiekt został odcięty od sieci energetycznej od czasu zajęcia go przez Rosję rok temu i pierwszy raz od listopada.

„To nie może trwać” – powiedział, dodając: „Jestem zdumiony – co robimy, aby temu zapobiec?” zapytał, obiecując kontynuować swoje wysiłki.

Strajk nastąpił podczas nowej fali rosyjskich ataków na Ukrainie, w wyniku których zginęło co najmniej dziewięć osób, aw całym kraju nastąpiły przerwy w dostawie prądu.

Operator Energoatom powiedział: „Ostatnia linia energetyczna między okupowaną Zaporoską elektrownią jądrową a ukraińskim systemem energetycznym została odcięta w wyniku ataków rakietowych”.

Dodała, że ​​awaryjne generatory diesla mogą zaspokoić potrzeby energetyczne obiektu przez dziesięć dni.

„Rozpoczęło się odliczanie. Jeśli w tym czasie nie będzie możliwości uzupełnienia zewnętrznego zasilania stacji, może dojść do wypadku z radioaktywnymi konsekwencjami dla całego świata” – powiedział Energoatom.

READ  Rosja wyłącza gazociąg Nord Stream 1 do Niemiec na 10 dni remontów w obliczu europejskich obaw

Rosyjskie władze kontrolujące elektrownię poinformowały, że generatory diesla zostały uruchomione po „zwarciu” linii energetycznych, nie podając szczegółów.