Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Obawy przed stopieniem nuklearnym w ogromnej elektrowni po rosyjskich uderzeniach rakietowych powodują przerwy w dostawie prądu

Największa europejska elektrownia jądrowa jest zagrożona implozją po tym, jak rosyjskie ataki rakietowe pozbawią ją mocy.

Szef agencji nuklearnej ONZ ostrzegł przed niebezpieczeństwem częstych przerw w dostawie prądu w ukraińskiej elektrowni Zaporoże, po tym jak nowy ostrzał rakietowy spowodował, że elektrownia działała na generatorach diesla.

Energia elektryczna jest potrzebna do napędzania pomp, które cyrkulują wodę do chłodzenia reaktorów i stawów zawierających paliwo jądrowe.

„Za każdym razem, gdy rzucamy kostką” – powiedział Radzie Gubernatorów Rafael Grossi, szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

„A jeśli pozwolimy, aby to trwało w kółko, pewnego dnia zabraknie nam szczęścia”. Grossi od kilku miesięcy konsultuje się z Kijowem i Moskwą, aby spróbować stworzyć strefę ochronną wokół elektrowni, ale wydaje się, że rozmowy utknęły w martwym punkcie.

„Musimy być zaangażowani w ochronę integralności i bezpieczeństwa elektrowni” – powiedział Grossi. „Potrzebujemy teraz zaangażowania. Potrzebujemy działania.

Powiedział: „Przypomnę – to największa elektrownia jądrowa w Europie”.

Grossi zaznaczył, że to już szósty raz, kiedy zaporoski obiekt został odcięty od sieci energetycznej od czasu zajęcia go przez Rosję rok temu i pierwszy raz od listopada.

„To nie może trwać” – powiedział, dodając: „Jestem zdumiony – co robimy, aby temu zapobiec?” zapytał, obiecując kontynuować swoje wysiłki.

Strajk nastąpił podczas nowej fali rosyjskich ataków na Ukrainie, w wyniku których zginęło co najmniej dziewięć osób, aw całym kraju nastąpiły przerwy w dostawie prądu.

Operator Energoatom powiedział: „Ostatnia linia energetyczna między okupowaną Zaporoską elektrownią jądrową a ukraińskim systemem energetycznym została odcięta w wyniku ataków rakietowych”.

Dodała, że ​​awaryjne generatory diesla mogą zaspokoić potrzeby energetyczne obiektu przez dziesięć dni.

„Rozpoczęło się odliczanie. Jeśli w tym czasie nie będzie możliwości uzupełnienia zewnętrznego zasilania stacji, może dojść do wypadku z radioaktywnymi konsekwencjami dla całego świata” – powiedział Energoatom.

READ  Caitlyn Jenner otrzymuje reakcję online po ogłoszeniu jej kandydatury na gubernatora

Rosyjskie władze kontrolujące elektrownię poinformowały, że generatory diesla zostały uruchomione po „zwarciu” linii energetycznych, nie podając szczegółów.