Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Odkryto mikroskamieniałości sprzed 3,4 miliarda lat

Według profesor Barbary Cavalazzi z Uniwersytetu Bolońskiego i kolegów z RPA włókna te skolonizowały ściany kanałów wytwarzanych przez płyn hydrotermalny w niskiej temperaturze.

Biorąc pod uwagę ich cechy morfologiczne i chemiczne, można je uznać (strzępki) za najstarsze mikroorganizmy przetwarzające metan, najprawdopodobniej metanogenyBadacz wyjaśnia w komunikacie prasowym opublikowanym przez uczelnię.

Odkrywka, z której pobrano próbkę skały, w pasie skalnym Barberton w RPA

Fot. Uniwersytet Boloński / ur. Cavalazi

To odkrycie rozszerza się, mówi: Granice siedliska, w którym miałyby się znajdować pierwsze formy życia na naszej planecie, a to może być również przydatne w poszukiwaniu śladów życia na innych planetach, począwszy od Marsa..

Te mikroskamieniałości miały skolonizować system hydrotermalny znajdujący się kilka metrów poniżej poziomu morza i zasilany strumieniami gorącej wody.

Analizowane próbki pobrano pomiędzy dwie cienkie warstwy skalne z Pasa Barberton-Greenstone, obszaru we wschodniej Afryce Południowej, w pobliżu granicy z Mozambikiem, gdzie występują skały osadowe.

Niektóre z pierwszych ekosystemów na naszej planecie mogły powstać w podziemnych środowiskach napędzanych przez aktywność wulkaniczną. To, co znaleźliśmy, jest najstarszym dowodem na istnienie tego typu środowiska.

Cytat z:Barbara Cavalazzi, profesor Uniwersytetu Bolońskiego

Według tego eksperta nauk biologicznych i geologicznych, Interakcja między zimną wodą morską a cieplejszymi przepływami geotermalnymi mogła już ukształtować środowisko bogate w związki chemiczne, które mogą odżywiać wiele mikrosiedlisk zdolnych do podtrzymywania form życia..

Odkryte mikroskamieniałości składają się z bogatego w węgiel rdzenia zewnętrznego i rdzenia wewnętrznego, który jest odmienny chemicznie i strukturalnie. Skład przypominający typowy podział komórek, między błoną komórkową a materiałem wewnątrzkomórkowymŚwiat trwa.

Struktury w postaci filamentów: pojedyncze filamenty (o wymiarach submikrometrowych) są rozmieszczone na dnie wnęki podwodnej, natomiast grupy filamentów zajmują małe puste pierścienie w górnej części.

Analizy chemiczne przeprowadzone na strukturach kopalnych potwierdziły obecność większości pierwiastków niezbędnych do powstania życia. W szczególności stwierdzono podobieństwa (na przykład obecność stężeń niklu) z prokariotycznymi mikroorganizmami jednokomórkowymi, czyli organizmami jednokomórkowymi, które nie mają jądra ani jądra. .

READ  Wiadomości na żywo z brytyjskiego Covid: Ponad 800 000 osób zaraziło się koronawirusem w zeszłym tygodniu, szacuje ONS | Polityka

Organizmy te żyją bez tlenu i wykorzystują metan w swoim metabolizmie.

Wiedzieliśmy, że archeony mogą być zachowane w formie skamielin, ale do dziś mieliśmy bardzo niewiele przykładów: odkrycie to może być pierwszym dowodem na istnienie starożytnych skamielin z okresu, w którym pojawiło się życie. na naszej planecieProfesor dodaje.

Szczegóły tej pracy są publikowane w czasopiśmie postęp naukowy (Nowe okno) (Po angielsku).