Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Okręty podwodne AUKUS mogą zostać użyte przeciwko Chinom

Okręty podwodne AUKUS mogą zostać użyte przeciwko Chinom

Wyższy urzędnik amerykański powiedział, że okręty podwodne o napędzie atomowym zbudowane w Australii w ramach AUKUS mogą zostać użyte przeciwko Chinom w ich konflikcie z Tajwanem.

Słoń zaatakował samochód pełen turystów w Zambii, potwierdzono śmierć dziewięciu osób po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Tajwan, Rebel Wilson opowiedziała o swoim pierwszym występie, a na ringu rywalizowało wielu byłych gwiazd NFL.

Zastępca sekretarza stanu USA Kurt Campbell poczynił te uwagi podczas rozmowy z dyrektorem generalnym Centrum Nowego Bezpieczeństwa Amerykańskiego Richardem Fontaine'em na temat zabezpieczenia AUKUS dla regionu Indo-Pacyfiku.

Dr Campbell powiedział, że w wyniku projektu AUKUS wiele okrętów podwodnych w wielu krajach będzie ściśle współpracować w celu dostarczania amunicji konwencjonalnej na duże odległości.

„Ma to ogromne implikacje w różnych scenariuszach, w tym w warunkach w Cieśninie” – dodał.

Dr Campbell powiedział, że utworzenie Uniwersytetu Amerykańskiego w Australii to odważny plan, który wymagał dużego wysiłku ze strony Australii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

„W Australii oznacza to bezprecedensowy postęp w kształceniu nowego pokolenia ludzi w zakresie zatrudniania i utrzymywania tych programów” – powiedział.

Powiedział, że Uniwersytet Amerykański w Stanach Zjednoczonych wymaga zaangażowania ze społecznością międzynarodową, które jest robione na najwyższym poziomie, a kraje Indo-Pacyfiku, takie jak Japonia, Australia, Korea Południowa i Indie, coraz ściślej ze sobą współpracują.

Dodał: „Chociaż Stany Zjednoczone i inne kraje stoją w obliczu trudnych warunków bezpieczeństwa, najlepszym sposobem na utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa jest konstruktywna współpraca z sojusznikami i partnerami”.

„Twierdziłbym, że ścisła współpraca z innymi krajami, nie tylko na szczeblu dyplomatycznym, ale w obszarach obronnych, ma konsekwencje w postaci promowania ogólnego pokoju i stabilności”.

Wicepremier Richard Marles powiedział, że era postzimnowojenna dobiegła końca i została zastąpiona intensywną rywalizacją strategiczną, głównie między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, która ukształtuje przyszły świat. Zdjęcie: NCA NewsWire/Kelly Barnes

Wicepremier Richard Marles powiedział, że era postzimnowojenna dobiegła końca i zastąpiła ją intensywna konkurencja strategiczna.

READ  Dom Concord sprzedano za 4,5 miliona dolarów, 1 milion dolarów powyżej ceny orientacyjnej

Dodał: „Głównie między Stanami Zjednoczonymi a Chinami będzie to kształtować (ten) przyszły świat”.

„Nasz region nie będzie odporny na tę dynamikę – w rzeczywistości jesteśmy w jej sercu.

„Tej rywalizacji towarzyszą większe inwestycje w siły konwencjonalne i niestety niekonwencjonalne”.

W przemówieniu w Instytucie w Sydney Marles powiedział, że wydatki na wojsko w regionie Indo-Pacyfiku wzrosły w ciągu ostatnich 10 lat o prawie 50 procent, a Chiny uczestniczą w największej na świecie rozbudowie konwencjonalnej armii od czasów II wojny światowej.

„W 2000 r. Chiny miały sześć okrętów podwodnych o napędzie atomowym. Do końca tej dekady będą miały 21. W 2000 r. Chiny miały 57 głównych okrętów wojennych. Do końca tej dekady będą miały 200.”

„Te inwestycje zmieniają równowagę sił militarnych w nowy i niepewny sposób. Żyjemy w środowisku, w którym ryzyko błędnych obliczeń wzrasta, a konsekwencje są poważniejsze.

W miarę wzrostu znaczenia strategicznego i gospodarczego Chin, Chiny starają się kształtować otaczający je świat.

„Dla kraju takiego jak Australia jest to wyzwanie”.

Chociaż Australię łączą „konstruktywne i produktywne” stosunki z Chinami, wicepremier Richard Marles stwierdził, że nie jest pewne, jak będzie się rozwijać walka o władzę między obydwoma krajami w przyszłości. Zdjęcie: NCA NewsWire/Kelly Barnes

Pomimo „konstruktywnych i produktywnych” stosunków między Australią a Chinami oraz usunięcia niedawnych barier handlowych Marles stwierdził, że nie jest pewne, jak rozwinie się walka o władzę między obydwoma krajami.

Powiedział, że w ciągu następnej dekady 11,1 miliarda dolarów zostanie wydane na modernizację przyszłej floty bojowej Marynarki Wojennej na powierzchni i ponad dwukrotnie jej wielkość.

Powiedział: „Australia pragnie bezpieczeństwa w naszym regionie, a my dążymy do wspierania bezpieczeństwa naszego regionu – poprzez naszą współpracę obronną, naszą obecność regionalną i nasze zdolności odstraszania”.

„Oznacza to, że Australia staje się coraz bardziej samowystarczalna, ponieważ nasze okoliczności strategiczne stają się coraz bardziej złożone, a nasz region staje się mniej przewidywalny.

READ  Brytyjski sąd otwiera drzwi do ekstradycji Juliana Assange do Stanów Zjednoczonych

„Oznacza to również, że Australia wraz ze swoimi partnerami wnosi wkład we wspólne wysiłki mające na celu powstrzymanie szerszych regionalnych sytuacji kryzysowych, które mogłyby być katastrofalne dla nas i regionu.

„Brutalna inwazja Rosji na Ukrainę daje nam przykład tego, jak może wyglądać, gdy globalny porządek oparty na zasadach zostanie bezpośrednio zakwestionowany.

„Nie możemy sobie pozwolić na podobny wynik w naszym regionie”.

Minister spraw zagranicznych gabinetu cieni Simon Birmingham powiedział, że uwagi zastępcy sekretarza stanu USA Kurta Campbella mają prawdopodobnie charakter hipotetyczny. Zdjęcie: NCA NewsWire/Martin Ullmann

Rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller powiedział, że Campbell zadzwonił do swoich odpowiedników w australijskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz Ministrach Spraw Zagranicznych i Handlu Nowej Zelandii.

„Omówili naszą ciągłą współpracę na rzecz wspierania bezpiecznego, zamożnego, wolnego i otwartego regionu Indo-Pacyfiku” – dodał.

„Strony omówiły również, w jaki sposób możemy zwiększyć koordynację i współpracę, aby wesprzeć aspiracje rozwojowe wysp Pacyfiku, zgodnie z Strategią Błękitnego Pacyfiku 2050 Forum Wysp Pacyfiku”.

Minister spraw zagranicznych cieni Simon Birmingham powiedział na popołudniowej konferencji prasowej w ABC, że komentarze dr Campbella były prawdopodobnie hipotetyczne.

„Nie mówimy o faktycznej działalności operacyjnej naszej obecnej floty okrętów podwodnych klasy Collins i nikt nie oczekuje, że będziemy rozmawiać o przyszłych flotach okrętów podwodnych AUKUS” – powiedział.