Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ostrzeżenia przed „przerażającą sytuacją” związaną ze zbliżającą się izraelską inwazją lądową na Rafah

Ostrzeżenia przed „przerażającą sytuacją” związaną ze zbliżającą się izraelską inwazją lądową na Rafah

Zdjęcia satelitarne pokazały szeroki wachlarz namiotów rozstawionych w pobliżu miasta Rafah w południowej Strefie Gazy przed nieuchronną inwazją lądową sił izraelskich, która może stać się „przerażającą sytuacją”.

Po odparciu salwy irańskich rakiet, które groziły wywołaniem kolejnego konfliktu w regionie, armia izraelska skupiła się na obszarze Gazy, gdzie ponad milion Palestyńczyków szuka schronienia przed wojną.

Izrael twierdzi, że to południowe miasto jest ostatnią twierdzą Hamasu w Gazie, a izraelska gazeta Al-Youm twierdzi, że wojska napłyną do miasta „już wkrótce”.

Zbliżająca się ofensywa lądowa doprowadziłaby do „przerażającej sytuacji” – stwierdził Jan Egeland, przewodniczący Norweskiej Rady ds. Uchodźców, który określił Rafah jako „największy obóz dla przesiedleńców na Ziemi”.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzegła także Izrael o konieczności ewakuacji palestyńskiej ludności cywilnej przed rozpoczęciem walk.

Nowe zdjęcia satelitarne pokazały namioty pojawiające się na obrzeżach miasta, co doprowadziło niektórych ekspertów do stwierdzenia, że ​​przygotowują się do ataku naziemnego.

Jednak palestyński urzędnik ds. zdrowia twierdzi, że obozy namiotowe, które można zobaczyć z kosmosu, założono, aby zapewnić schronienie wysiedleńcom, którzy obecnie znajdują schronienie w szpitalu i nie mają nic wspólnego z zbliżającym się atakiem.

W pobliżu miasta Khan Yunis budowano kolejny nowy kompleks namiotów, co wzbudziło spekulacje, że przed atakiem w Rafah można będzie przenieść tam ludność cywilną.

W środę wczesnym rankiem źródła medyczne i źródła bezpieczeństwa w Gazie doniosły o izraelskich nalotach w tym rejonie, a także w obozie dla uchodźców Nuseirat w centralnej Strefie.

Naoczni świadkowie donieśli także o nocnym ciężkim bombardowaniu północnej Gazy, podczas gdy izraelskie wojsko twierdzi, że jego samoloty „zbombardowały ponad 50 celów” w ciągu ostatnich 24 godzin.

Ismail Al-Thawabta, szef biura medialnego rządu Hamasu, powiedział, że inwazja byłaby „zbrodnią” i że centralna Gaza i Khan Yunis „nie są w stanie pomieścić takiej liczby wysiedleńców w Rafah”.

READ  Wielka Brytania wzywa do wysłania samolotów bojowych na Ukrainę na spotkaniu G7

Inwazja na Rafah „nie będzie prostą operacją, ale jest niewątpliwie wykonalna” – mówi były urzędnik izraelskiego wywiadu Yossi Kuperwasser, wskazując na „rozległe, puste obszary wokół Rafah”, gdzie można będzie przenosić ludność cywilną, w miarę jak armia posuwa się w pogoni za bojownikami Hamasu.

Izrael uważa również, że zdecydowana większość ze 133 zakładników porwanych 7 października jest przetrzymywana w mieście.

Oczekuje się, że proces, potwierdzony przez izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu w kwietniu, potrwa do sześciu tygodni.

„To się stanie. Jest data”.

„Nie ma na świecie siły, która mogłaby nas powstrzymać. Jest wiele sił, które próbują to zrobić, ale to nie pomoże, ponieważ ten wróg po tym, co zrobił, nie zrobi tego ponownie”.

Jednak pracownicy organizacji humanitarnych i zagraniczne rządy krytyczne wobec trwającej kampanii ostrzegają przed katastrofą, jeśli siły izraelskie zaatakują Rafah.

Organizacje humanitarne nieustannie zrzucają pakiety pomocy dla oblężonej ludności cywilnej, ale Światowy Program Żywnościowy ONZ ostrzega, że ​​stanowią one zaledwie „kroplę w morzu” potrzeb.

Połowa ludności Gazy głoduje obecnie, a sytuacja na miejscu z pewnością się pogorszy i nie widać końca trwającego sześć miesięcy konfliktu.

Już sam ten powód spotkał się ze sprzeciwem zagranicznych urzędników, którzy sprzeciwiają się przenoszeniu do tymczasowych obozów niezliczonej liczby cywilów, którzy już uciekli z gorącej strefy.

Rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller powiedział w poniedziałek: „Nie chcemy, aby Palestyńczycy byli ewakuowani z Rafah, chyba że wrócą do swoich domów”.

Dodał: „Nie ma możliwości przeprowadzenia w Rafah operacji, która nie wyrządziłaby poważnych szkód ludności cywilnej i poważnie nie utrudniłaby dostarczania pomocy humanitarnej”.

Rząd Izraela pozostaje zaangażowany w swoją misję wyeliminowania sił zbrojnych w Palestynie, pomimo ciągłych nacisków ze strony mocarstw międzynarodowych. Stany Zjednoczone w dalszym ciągu deklarowały wsparcie, ale ostro skrytykowały niepotrzebnie wysoką liczbę ofiar śmiertelnych.

READ  NSW i Victoria nie są w stanie wyjaśnić, jak rozprowadzić szybkie testy na obecność antygenu COVID wśród grup ryzyka | Wiadomości z Australii

Według oficjalnych izraelskich danych w ataku Hamasu na Izrael 7 października, który wywołał wojnę, zginęło 1170 osób, w większości cywilów.

Według Ministerstwa Zdrowia enklawy kontrolowanej przez Hamas w izraelskim ataku odwetowym zginęły co najmniej 34 183 osoby w Strefie Gazy, w większości kobiety i dzieci.

Naloty w okolicy w dalszym ciągu narażają mieszkańców na ryzyko, ponieważ w niedawnym ataku na dom w Rafah zginęły trzy osoby, a kilka innych zostało rannych.

Obóz dla uchodźców w Nuseirat również znalazł się pod ciężkim ostrzałem, a w niedawnym nalocie zginęło pięć osób z jednej rodziny.

„Na skraju upadku”

Amnesty International ostrzegła, że ​​porządek po II wojnie światowej jest na „krawędzi załamania”, zagrożony zaciekłym konfliktem na wielu frontach, a także szybkim i nieuregulowanym rozwojem sztucznej inteligencji.

„Wszystko, czego jesteśmy świadkami w ciągu ostatnich 12 miesięcy, wskazuje, że międzynarodowy porządek światowy jest na skraju upadku” – powiedziała AFP Sekretarz Generalna Amnesty International Agnes Callamard, gdy organizacja publikowała roczny raport na temat „Stan praw człowieka na świecie .”

Dodała: „W szczególności w ciągu ostatnich sześciu miesięcy Stany Zjednoczone chroniły i chroniły władze izraelskie przed kontrolą w sprawie wielokrotnych naruszeń popełnionych w Gazie”.

„Zawetując tak potrzebne zawieszenie broni, Stany Zjednoczone opróżniły Radę Bezpieczeństwa (ONZ) z tego, co powinna zrobić” – dodał.

Światowy obserwator praw człowieka powiedział, że Hamas dopuścił się „strasznych zbrodni” przeciwko społecznościom izraelskim graniczącym z Gazą, ale Izrael odpowiedział „kampanią zbiorowych kar”.

„To kampania celowych i masowych bombardowań ludności cywilnej i infrastruktury cywilnej, odmowy pomocy humanitarnej i zorganizowanego głodu” – napisała Callamard we wstępie do raportu.

„Dla milionów na całym świecie Gaza symbolizuje obecnie absolutną moralną porażkę wielu architektów porządku po II wojnie światowej” – stwierdziła.

Pomimo sprzeciwu ze strony wszystkich szczebli władzy w Stanach Zjednoczonych Waszyngton zatwierdził obecnie pakiet pomocy wojskowej o wartości 13 miliardów dolarów dla Izraela na czas trwania wojny.

READ  „Eksperyment tortur”: Plan ogromnego ucznia bez okien budzi alarm | Inżynieria Architektoniczna

Minister spraw zagranicznych Izraela podziękował w środę Senatowi USA za wysłanie „silnego przesłania” jego wrogom.

„Dziękuję Senatowi USA za przyjęcie dziś wieczorem pakietu pomocowego dla Izraela przytłaczającą większością ponadpartyjną” – napisał Israel Katz w serwisie społecznościowym X wkrótce po ostatecznym zatwierdzeniu pakietu pomocowego przez Kongres USA.

Katz dodał: „Izraelski pakiet pomocowy zatwierdzony obecnie przez obie izby Kongresu jest wyraźnym świadectwem siły naszego sojuszu i wysyła mocny sygnał do wszystkich naszych wrogów”.

Podziękował także przywódcy większości w Senacie Chuckowi Schumerowi i przywódcy Partii Republikańskiej Mitchowi McConnelowi „za wasze niezachwiane zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa Izraela”. Strategiczne partnerstwo między Izraelem a Stanami Zjednoczonymi jest nierozerwalne”.