Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rosja aresztuje wiceministra obrony pod zarzutem korupcji  Wiadomości wojskowe

Rosja aresztuje wiceministra obrony pod zarzutem korupcji Wiadomości wojskowe

Timur Iwanow, odpowiedzialny za kontrakty na budowę i remonty obiektów wojskowych, jest podejrzany o przyjmowanie łapówek „na szczególnie dużą skalę”.

Rosja aresztowała wiceministra obrony Timura Iwanowa pod zarzutem korupcji zorganizowanej w najgłośniejszej sprawie od rozpoczęcia wojny totalnej z Ukrainą.

W krótkim oświadczeniu wydanym w środę przez Komitet Śledczy Rosji, w którym powołuje się na ustawę o przyjmowaniu łapówek „na szczególnie dużą skalę”, stwierdzono, że do aresztowania doszło dzień wcześniej.

Państwowe media pokazały krótkie nagrania urzędnika wojskowego stojącego przed moskiewskim sądem. Jeśli zostanie skazany, grozi mu 15 lat więzienia.

Według agencji informacyjnej TASS Iwanow będzie przebywał w areszcie na podstawie nakazu aresztowania przez dwa miesiące, podając, że zatrzymany został także mężczyzna nazwiskiem Siergiej Borodin pod zarzutem współudziału w przyjmowaniu łapówek od Iwanowa.

48-letni wiceminister obrony nadzorował budowę i naprawy obiektów wojskowych i jest oskarżony o udział w „spisku przestępczym” polegającym na zarządzaniu kontraktami, które przyniosły mu ogromne korzyści osobiste i rzekomo przyczyniły się do wystawnego stylu życia.

Prezydent Rosji Władimir Putin (po lewej) i minister obrony Rosji Siergiej Szojgu przybywają na spotkanie z wyższymi dowódcami wojskowymi w Moskwie [File: Mikhail Klimentyev/Sputnik/Kremlin Pool/Photo via AP]

Kreml poinformował, że prezydent Władimir Putin i minister obrony Siergiej Szojgu zostali poinformowani o Iwanowie, który był obecny na spotkaniu wyższych urzędników ds. obrony, któremu przewodniczył Szojgu wcześniej we wtorek.

W 2022 roku Fundacja Antykorupcyjna prowadzona przez sojuszników zmarłego przywódcy rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego opublikowała wyniki śledztwa, z którego wynika, że ​​Iwanow wraz z rodziną przekazał miliony dolarów na zakup nieruchomości i jachtów.

„Dzisiaj jest dobry dzień” – napisała prezes fundacji Maria Pevchikh w poście na portalu X po tym, jak rozeszła się wiadomość o aresztowaniu Iwanowa.

Urzędnik został aresztowany przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB), której w zeszłym miesiącu Putin polecił wykorzenić korupcję w państwowych organizacjach obronnych.

Serwis informacyjny RBC w Rosji zacytował anonimowe źródła, które podają, że w związku ze sprawą śledczy prowadzą przeszukania w wielu regionach.

READ  Fałszywe inwazje Chin na Tajwan pokazują, że Pekin jest gotowy do wojny z Zachodem