Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ostrzeżenie o chorobie meningokokowej przed spodziewanym szczytem

Ostrzeżenie o chorobie meningokokowej przed spodziewanym szczytem

Rodziny i uczniów wezwano do zachowania czujności w związku z oznakami inwazyjnej choroby meningokokowej, przed spodziewanym szczytem zachorowań w nadchodzących miesiącach.

Według Federalnego Ministerstwa Zdrowia może ona być śmiertelna, a nawet u 40% pacjentów odczuwa długoterminowe konsekwencje.

Szczyt zachorowań przypada zwykle na zimę i wczesną wiosnę – w tym roku w Australii zarejestrowano dotychczas 26 przypadków.

Liczba infekcji spadła we wczesnych stadiach pandemii Covid-19, ale w ostatnich latach wzrosła – w 2023 r. odnotowano 143 przypadki.

Zakażenie bakteryjne rozprzestrzenia się drogą kropelkową z nosa lub gardła, a objawy mogą szybko się rozwinąć i mieć poważne konsekwencje.

Wczesne objawy mogą przypominać grypę, włączając bóle, bóle głowy i wysypki.

Karen Quick, dyrektor naczelna Meningitis Australia, stwierdziła, że ​​najbardziej zagrożone są dzieci poniżej drugiego roku życia oraz osoby w wieku od 15 do 24 lat.

Powiedziała, że ​​ważne jest, aby wszyscy zwracali uwagę na oznaki choroby, zwłaszcza gdy ludzie gromadzą się podczas wakacji szkolnych, które w niektórych stanach dopiero się rozpoczynają, a w innych kończą.

„Jesienne wakacje są dobrym przypomnieniem dla wszystkich Australijczyków o przestrzeganiu dobrych praktyk higienicznych” – stwierdziła Quick.

„Jeśli uważasz, że Ty lub ktoś, kogo znasz, wykazuje wczesne objawy choroby meningokokowej, natychmiast podejmij działania i zwróć się o pilną pomoc medyczną”.

READ  Wykrywanie dynamiki korony słonecznej