Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Otwórz sztuczną inteligencję, panikę i opowiadanie historii

W 1897 roku wielki polsko-brytyjski powieściopisarz Joseph Conrad napisał list do swojego przyjaciela Roberta Cunninghama Grahama, w którym wyraził swoje obawy, że pewnego dnia ludzie mogą wynaleźć maszynę, która może zepsuć się i nie będzie można jej wyłączyć, co wywołało przerażające starcie z ludźmi niespotykana w swojej skali i dewastacji.

Dziś wiele osób przyłącza się do Conrada i tworzy przerażające obrazy robotów przybywających na miasto z zamiarem zabicia. „Istnieje, powiedzmy, maszyna” – napisał Conrad. Wyewoluowało samoistnie (jestem bardzo naukowy) z chaosu skrawków żelaza i oto! – Robi na drutach.

Jestem przerażony tym okropnym czynem i stoję tam z przerażeniem. Czuję, że powinnam haftować, a on dalej robi na drutach. Rzecz sławna stworzyła się sama: stworzyła się bez myśli, bez sumienia, bez wzroku, bez oczu, bez serca. On kocha Cię w nas i kocha Cię na zewnątrz. Symulowała czas i przestrzeń, ból i śmierć, zepsucie i rozpacz, wszystkie iluzje – i nic nie miało znaczenia.

Obawy Conrada są teraz realne, zwłaszcza co do tempa, w jakim technologia napędza świat. 17 listopada Open AI, firma stojąca za rewolucyjną usługą Chat GPT, zwolniła swojego dyrektora generalnego, Sama Altmana. Niecałe pięć dni później został przywrócony na stanowisko dyrektora generalnego. Zarzuca się, że pan Altman mógł nie zgodzić się z zarządem co do kierunku, w jakim podąża sztuczna inteligencja (AI).

Wiadomość o zwolnieniu Altmana wywołała falę szoku w całym świecie sztucznej inteligencji, budząc obawy dotyczące zaufania do rozwijającej się technologii. Czy zarząd lub pan Altman mieli rację? Czy mamy zamiar stworzyć technologie, które mogą zniszczyć ludzkość lub przynajmniej jej źródła utrzymania?

Autorom fikcji rosnące zaawansowanie sztucznej inteligencji oferuje nieograniczone możliwości opowiadania historii. Gatunkiem tym jest science fiction (czasami skracane do sci-fi lub sci-fi), które definiuje się jako „gatunek fikcji spekulatywnej, który zazwyczaj zajmuje się fantastycznymi i futurystycznymi koncepcjami, takimi jak zaawansowana nauka i technologia, eksploracja kosmosu, podróże w czasie, i pojęcia równoległe.” . Wszechświaty i życie pozaziemskie. Science fiction ma swoje korzenie w mitologii starożytnej. Jest kojarzony z fantasy, horrorem i fikcją o zjawiskach nadprzyrodzonych i zawiera wiele podgatunków.

Pisarze science fiction odwoływali się do psychologicznego wydźwięku zagłady otoczenia spowodowanej przez roboty siejące terror; Atak jak rozpadające się byki – starcie, stos krwawiących kończyn, niektóre tarzają się po ziemi; Robot bije, a nawet zabija ludzi na ulicach i jest całkowicie poza kontrolą. To jest apokalipsa AI. Byłoby to jedynie w płodnej wyobraźni pisarzy science fiction, ale współczesny rozwój sztucznej inteligencji sprawia, że ​​staje się to możliwe z każdym dniem.

Jednym z najbardziej przerażających opowiadań o apokalipsie AI jest „Ostatni człowiek” Erica Stevena Johnsona. Fabuła opowiada o życiu ostatniego człowieka, który przeżył drugą apokalipsę robotów. Jay błąkał się bez celu przez wieki i spędzał czas rozmyślając o swoich najlepszych dniach spędzonych niestety w służbie swoim panom-robotom. To historia walki Jaya o przetrwanie, polegając wyłącznie na sobie. Jay musiał przejść przez niezamieszkaną strefę na Księżycu, gdzie żywe istoty zostały wysadzone, spalone i zniszczone.

Pomysł wrogiego przejęcia przez sztuczną inteligencję był przez długi czas przekleństwem w Hollywood. Słynny film Terminator to film akcji science fiction, w którym Arnold Schwarzenegger wciela się w Terminatora, cybernetycznego (cyborga) zabójcę wysłanego, by ocalić ludzkość przed zagładą przez Skynet, wrogą sztuczną inteligencję.

Niezależnie od tego, czy pewnego dnia roboty będą krążyć po ulicach i zwrócą się przeciwko nam, pisarze mają materiał do napędzania swoich dzieł. Technologia ma swoje piękno, nawet jeśli czasami jest przedstawiana w niebezpiecznym kontekście. Pisarze mogą wymyślać narracje o tym, jak technologia pomaga ludziom lub przejść na ciemną stronę mocy, i opowiadać nam historie o robotach łapających ludzi i uderzających ich na ulicach.

READ  Recenzja filmu: Opowieści dla moich dzieci. Lekcje z Holokaustu

Dla czytelników science fiction może pobudzić wyobraźnię, kreatywność i rozwiązywanie problemów. Elon Musk, najbogatszy człowiek świata, znany jest z tego, że czerpie inspiracje z science fiction, która podobno ukształtowała jego firmy. Niektóre ze swoich produktów nazywa nawet na cześć tych, które można znaleźć w przeczytanych przez niego książkach science fiction. Science fiction może również pobudzać ciekawość i zainteresowanie otaczającym nas światem.

Jest to bardzo ważne zwłaszcza w przypadku dzieci, aby mogły być ciekawe świata i odkrywać go. Zachęcający jest fakt, że autorzy wydają więcej książek o sztucznej inteligencji w erze ChatGPT. To jest odpowiednie rozwiązanie.