Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Pałac Prezydencki Niebieski Dom w Korei Południowej został otwarty dla publiczności po raz pierwszy od 74 lat

Dla wielu mieszkańców Korei Południowej dawny Pałac Prezydencki w Seulu był górskim punktem orientacyjnym, który jest rzadko odwiedzany i mocno chroniony.

Zmieniło się to teraz, gdy tysiącom pozwolono zajrzeć do środka po raz pierwszy od 74 lat.

Jako jeden z jego pierwszych aktów, nowy prezydent Korei Południowej Yoon Seok-yeol przeniósł biura prezydenckie z Błękitnego Domu, nazwanego na cześć charakterystycznej niebieskiej dachówki, i otworzył jego bramy dla publiczności, umożliwiając maksymalnie 39 000 osób dziennie odwiedzać.

Zwykle niebezpieczny kompleks został przekształcony w coś na kształt jarmarku, gdzie entuzjastyczne tłumy rozglądają się i stoją w długich kolejkach.

„Jestem wdzięczny za otwarcie Niebieskiego Domu dla publiczności” – powiedział 61-letni Lee Sang-won, 61-letni pracownik biurowy podczas wycieczki z rodziną.

„Bardzo się cieszę, że tu jestem”.

Duża grupa mieszkańców Korei Południowej pozuje do zdjęcia na zewnątrz budynku o azjatyckim wyglądzie z niebieskim dachem i górami w tle
Podekscytowane tłumy zbierają się na zdjęcia przed Błękitnym Domem.(AFP: Ahn Young Joon)

Niebieski Dom przeszedł przez lata wiele przemian.

Niegdyś w miejscu Ogrodu Królewskiego Japończycy zbudowali tam oficjalną rezydencję swoich generalnych władców podczas kolonialnych rządów Tokio na Półwyspie Koreańskim.

Po wyzwoleniu Korei z Japonii w 1945 roku miejsce to było zajmowane przez amerykańskiego dowódcę wojskowego, aż stało się oficjalnym biurem prezydenckim Korei Południowej i jej kwaterą główną po założeniu kraju w 1948 roku.

Otwarcie Błękitnego Domu jest częścią zobowiązania pana Yoona do opuszczenia pałacu i założenia biura w kompleksie Ministerstwa Obrony w dystrykcie Yongsan, oddalonym o około 5 kilometrów.

Yoon powiedział, że wybrał kompleks Ministerstwa Obrony, ponieważ jest już wyposażony w urządzenia dowodzenia bezpieczeństwem.

Powiedział, że zamierza zbudować coś podobnego do Białego Domu w Waszyngtonie, co pozwoli obywatelom przyjrzeć się bliżej budynku za ogrodzeniem.

Prezydent powiedział, że nowe biura pozwolą na lepszą komunikację ze społeczeństwem.

Jednak jego plany przeprowadzki spotkały się z narzekaniami na pośpiech i nierealność.

Krytycy twierdzą, że pospieszny ruch na najwyższe stanowiska rządowe może zagrozić bezpieczeństwu narodowemu, koncentrując zbyt dużą władzę w jednym miejscu, kosztując zbyt dużo i naruszając prawa własności ludzi mieszkających na tym obszarze.

Jego poprzednik, Moon Jae In, również wyraził zaniepokojenie, że pan Yoon podjął decyzję, zanim wystarczająco wysłuchał opinii publicznej.

Południowokoreańskie kobiety noszą tradycyjne czerwone królewskie szaty, kapelusz i maskę na twarz
Królewski piknik w Błękitnym Domu ponownie uchwalony(AFP: Ahn Young Joon)

Kiedy Moon objął urząd w 2017 roku, przysiągł również, że zerwie się, aby zdystansować się od swojego bezwstydnie uwięzionego poprzednika, Parka Geun-hye, wychowanego tam przez córkę dyktatora.

Moon ostatecznie porzucił swój plan, a Park został ułaskawiony pod koniec ubiegłego roku.

Jednak Yoon rozpoczął swój pierwszy dzień na początku tego miesiąca jako prezydent w Yongsan, a dawne biuro prezydenckie zostało otwarte dla publiczności tego samego dnia.

Choi Jun-chae, lat 60, który prowadzi młyn na tradycyjnym targu w pobliżu Błękitnego Domu, ubolewał, że biuro prezydenckie opuszcza jego sąsiedztwo, ale ma również nadzieję, że transport pobudzi lokalny biznes, przyciągając więcej turystów.

„Pod rządami (byłego prezydenta) Lee Myung-baka było wiele protestów… więc naprawdę trudno było podróżować w ten obszar.

„Samochody nie były w stanie się poruszać, więc musiałem chodzić” – powiedział Choi.

Tysiące ludzi zgromadziło się w przeszłości w pobliżu Błękitnego Domu w rajdach i wiecach.

Mieszkańcy okolicy powiedzieli, że doświadczyli hałasu i korków.

„Mam nadzieję, że protesty zmniejszą się i więcej ludzi odwiedzi ten obszar” – powiedział Yoo Seung-jung, szef popularnej piekarni w okolicy.

„Ale [the president] Jest tu od dawna, więc też jest trochę smutno”.

Duży wieżowiec z południowokoreańskim plakatem wiszącym z przodu
Niektórzy mieszkańcy są zaniepokojeni korkiem wokół nowego biurowca prezydenckiego.(Yonhap przez AP)

Chociaż niektórzy mieszkańcy nowej dzielnicy prezydenckiej oczekują poprawy dzięki nowym urzędom, istnieją również obawy.

„Z powodu problemów z ruchem widzę już więcej osób odwiedzających tutaj”, powiedział Kim Jong-taek, właściciel galerii w pobliżu nowych biur.

„Na początku będzie bardzo tłoczno i ​​skomplikowanie, ale myślę, że stopniowo będzie się poprawiać”.

AP

opublikowany I zaktualizowany

READ  „Zmiany klimatu uderzają w nas”: francuscy pszczelarze spodziewają się najgorszych zbiorów miodu od pół wieku | pszczoły