Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Więcej osób opuszcza Nową Zelandię niż wjeżdża do Nowej Zelandii, uciekając przed rosnącymi kosztami życia | Nowa Zelandia

Młodzież z Nowej Zelandii masowo wyjeżdża, gdy granice otwierają się ponownie, a warunki ekonomiczne w kraju zacieśniają się.

Najnowsze dane Stats NZ wykazały, że w okresie od roku do marca roczna migracja netto była ujemna, przy 7300 więcej osób wyjeżdżających niż wchodzących. Ta strata oznacza dramatyczny zwrot od początku pandemii, kiedy zamknięcie granic i względne bezpieczeństwo wolnej od Covid Nowej Zelandii uniemożliwiły wielu jej wyjazd. W roku do marca 2020 zanotowano rekordowy zysk netto w wysokości 91 700.

Teraz wielu Nowozelandczyków – zwłaszcza młodych specjalistów i absolwentów – ponownie wyjeżdża za granicę. Niektórzy kierują się trudnymi warunkami ekonomicznymi w Nowej Zelandii, które borykają się z wysoką inflacją wynoszącą 6,9%, niedostępnością mieszkań i wygórowanymi kosztami życia: paliwo, czynsz, oprocentowanie kredytów hipotecznych i artykuły spożywcze rosną.

Brad Olsen, ekonomista i główny dyrektor Infometrics, powiedział, że najnowsze dane „pokazują, jak znacząca jest zmiana wyników imigracji w Nowej Zelandii”, zmieniając się w stratę netto od 50 000 do 60 000 rocznych zysków netto w latach poprzedzających pandemię. „To ogromny zwrot – i po raz pierwszy od czasu globalnego kryzysu finansowego, trzęsień ziemi w Christchurch i australijskiego boomu wydobywczego, po raz pierwszy widzieliśmy te ujemne liczby na początku 2010 roku”.

Rządowa agencja danych i statystyk, Stats NZ, poinformowała, że ​​straty były spowodowane przez młodzież, ze szczególnym wzrostem liczby obywateli Nowej Zelandii w wieku od 18 do 27 lat. W sytuacji, gdy stopa bezrobocia spadła już do 3,2%, ekonomiści twierdzą, że utrata większej siły roboczej w wyniku imigracji może prowadzić do ciągłego niedoboru siły roboczej.

„Trudność ze znalezieniem pracowników jest bardzo trudna w całym kraju – masz mniejszą populację w wieku produkcyjnym niż rok wcześniej, w czasie, gdy wszyscy tak bardzo potrzebują pracowników. [It] „To naprawdę tylko zwiększa presję wywieraną na firmy” – powiedział Olsen.

W kwietniu dokumenty rządowe oszacowały, że w przyszłym roku odejdzie 50 000 osób – ale liczba ta może wzrosnąć do 125 000, jeśli wielu młodych ludzi, którzy opóźnili loty podyplomowe podczas pandemii, również odejdzie.

Zapytana o spodziewane straty premier Jacinda Ardern powiedziała, że ​​zagraniczne podróże były „częścią naszej historii” i rytuałem dla wielu Nowozelandczyków, zauważając, że spędziła czas mieszkając w Londynie. „To część naszej historii jako kraju, że Nowozelandczycy często przyjeżdżają i odchodzą w ramach naszego zagranicznego doświadczenia, budowania umiejętności i talentu”.

Olsen powiedział, że istnieje wiele czynników, w tym stłumiony popyt ze strony tych, którzy opóźniali wyjazdy w ciągu ostatnich dwóch lat, rosnące koszty życia, niedostępność mieszkań i opóźnienia w pełnym otwarciu granic Nowej Zelandii, co oznacza, że ​​przybywa mniej imigrantów.

READ  Rosja domaga się odblokowania strony na Facebooku powiązanej z MSZ