Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Państwa członkowskie wyraziły poparcie dla silnej ustawy o odtwarzaniu przyrody

Państwa członkowskie wyraziły poparcie dla silnej ustawy o odtwarzaniu przyrody

Dzień po osiągnięciu historycznej Konwencji o Różnorodności Biologicznej w Montrealu, ministrowie środowiska UE we wtorek (20 grudnia) wyrazili poparcie dla ustawy o odtwarzaniu przyrody, która wyznaczy prawnie wiążące cele w zakresie odtwarzania przyrody dla 20 procent europejskich obszarów lądowych i morskich do 2030 r. .

„Nasza różnorodność biologiczna jest tym, czym żyjemy i dlaczego się rozwijamy. Nadszedł czas, abyśmy postrzegali siebie jako część natury, a nie poza nią” – powiedział ministrom Frans Timmermans, wiceprzewodniczący wykonawczy i szef ds. klimatu w Unii Europejskiej.

Podczas COP15, 15. Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Różnorodności Biologicznej, zatytułowanej Kunming-Montreal Global Biodiversity Framework na cześć oficjalnych miast-gospodarzy w Chinach i Kanadzie, 196 krajów uzgodniło wymierne cele, takie jak ograniczenie stosowania pestycydów o 50 procent i wymóg ochrony 30 procent klimat świata. ekosystemów do 2030 r.

Finansiści będą musieli wycenić zasoby naturalne, którymi dysponują do tej pory Traktowano to jako bezpłatne. Rządy będą musiały wdrożyć środki i przepisy, aby osiągnąć te cele.

Ustawa Unii Europejskiej o odtwarzaniu przyrody, Opublikowane przez Komisję Unii Europejskiej W czerwcu 2022 r. podstawowe narzędzie legislacyjne do osiągnięcia tego celu w Europie. We wtorek państwa członkowskie po raz pierwszy wymieniły poglądy na temat proponowanej ustawy.

Prawo po raz pierwszy prawnie zobowiąże państwa członkowskie do wyznaczenia celów w zakresie odbudowy różnych ekosystemów, takich jak lasy, gleby i woda.

„Dziś [sends] „Wyraźny sygnał, że UE jest na dobrej drodze do realizacji swoich ambicji związanych z ustawą o odtwarzaniu przyrody” – powiedziała we wtorek Sabine Lemans, dyrektor ds. różnorodności biologicznej w World Wildlife Fund. „Potrzebujemy szybkiego procesu przyjęcia tej ustawy. renowacja nie może czekać.” Szeroki „.

Luksemburg, Francja, Belgia, Estonia, Słowenia, Włochy, Dania i Niemcy poparły szybkie wdrożenie prawa, a niektóre z nich opowiadają się nawet za wyższymi celami niż obecny wniosek.

READ  Rynki Europy Środkowo-Wschodniej – waluty słabsze z powodu obaw politycznych i monetarnych

„Myślę, że cele w zakresie odbudowy można przyspieszyć i musimy spojrzeć na odbudowę 100 procent zdegradowanych ekosystemów do 2050 r.”, powiedziała minister środowiska Luksemburga, Joelle Wilfering.

Obecna propozycja komisji wyznaczyła cel 90-procentowej renowacji do połowy stulecia.

Wezwała również do zwiększenia celów na gruntach rolnych w celu ochrony zapylaczy i ptaków: „Będziemy musieli ciężko pracować, aby zrównoważyć inne interesy, ale musimy to zrobić teraz w bardzo istotny sposób, ponieważ korzyści będą 10 razy wyższe niż koszty”.

Jednak niektóre kraje wycofały się z obecnej propozycji, przy czym Węgry powołały się na brak funduszy UE dostępnych w ramach budżetu UE na lata 2021-2027 na realizację krajowych celów w zakresie różnorodności biologicznej, a Polska na „niespójność” z celami klimatycznymi UE.

„Chcemy jednak ograniczyć użycie plastiku [under the proposed biodiversity rules] Ograniczamy użytkowanie terenów leśnych. Dokąd zawozimy materiały, które zastąpią tworzywa sztuczne – pytał polski minister zdrowia Adam Niedzielski?

„Proszę, proszę, nie twórz sprzeczności między odtwarzaniem przyrody a produkcją żywności i nie daj się oszukać, myśląc, że istnieje sprzeczność” – powiedział Timmermans.

Następna dyskusja w Radzie Ministrów Środowiska zaplanowana jest na marzec 2023 r., a ostateczne porozumienie ma zostać przyjęte w czerwcu 2023 r. podczas rotacyjnej prezydencji szwedzkiej.