Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Papież zwalnia amerykańskiego biskupa, który był wybitnym krytykiem

Papież zwalnia amerykańskiego biskupa, który był wybitnym krytykiem

Watykan nie wyjaśnił tego posunięcia, co jest rzadkim zjawiskiem w Kościele katolickim, gdzie zwykle zachęca się – lub prosi – problematycznych duchownych wyższego szczebla o rezygnację.

Jednak amerykański kardynał powiedział, że ma to związek z dochodzeniem zarządzonym przez Franciszka dotyczącym „wszystkich aspektów zarządzania i przywództwa” w diecezji Strickland-Tyler w Teksasie.

Kardynał Daniel DiNardo, również z Teksasu, powiedział, że tak zwana wizytacja apostolska w czerwcu pokazała, że ​​„niemożliwe” jest, aby biskup pozostał na swoim stanowisku.

Okazało się, że w czwartek Stricklanda (65 l.) poproszono o rezygnację, lecz odmówił, co skłoniło Francisa do interwencji.

„Ojciec Święty zwolnił (Amerykanina) Josepha Stricklanda z administracji duszpasterskiej diecezji Tyler” – oznajmił Watykan w oświadczeniu.

Dodała, że ​​administratorem apostolskim diecezji został mianowany biskup Austin Joe Vasquez, ale nie podała dalszych szczegółów.

– „Postawa reakcyjna” –

Strickland został mianowany przez Benedykta XVI w 2012 roku i stał się jednym z najwybitniejszych krytyków swojego następcy, papieża Franciszka.

Od objęcia urzędu dziesięć lat temu 86-letni argentyński papież stara się stworzyć Kościół bardziej współczujący i otwarty na różne punkty widzenia.

Spotkał się jednak z ostrym sprzeciwem ze strony krytyków – zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych – którzy oskarżają go o powodowanie zamieszania i nieprzestrzeganie kluczowych przekonań katolickich.

W wiadomości na początku tego roku na portalu X (wcześniej Twitterze) Strickland powiedział, że chociaż uznał Franciszka za papieża, odrzuciłem jego program mający na celu podważenie depozytów wiary.

Wielu krytyków Franciszka skarży się, że nie jest on wystarczająco szczery w kwestii aborcji i zbyt współczuje homoseksualistom i rozwiedzionym.

Z kolei na początku tego roku ubolewał nad „silnym reakcyjnym stanowiskiem” części katolików w Stanach Zjednoczonych, którzy, jak stwierdził, nie rozumieli „postępu w zrozumieniu spraw wiary i moralności”.

– „Powiedzieć prawdę” –

Watykan nie skomentował prowadzonego dochodzenia w diecezji Teksasu, ale Strickland powiedział wcześniej, że dwóch amerykańskich biskupów spędziło tydzień na przeprowadzaniu wywiadów – w tym z nim – na temat tamtejszej sytuacji.

READ  Al Jazeera potępia nowe izraelskie prawo i odrzuca „kłamstwa Netanjahu”. Wolność prasy informacyjnej

We wrześniowym poście na blogu odniósł się do plotek, że zostanie poproszony o dobrowolne opuszczenie kraju.

„Nie mogę zrezygnować ze stanowiska biskupa Tyler, bo oznaczałoby to porzucenie trzody” znajdującej się pod jego opieką – napisał.

„Powiedziałem również, że uszanuję autorytet papieża Franciszka, jeśli usunął mnie ze stanowiska biskupa Tyler”.

Dodał, że kocha Jezusa Chrystusa i Kościół, a „moim jedynym pragnieniem jest mówić prawdę i żyć wolą Bożą najlepiej jak potrafię”.

Komentatorzy twierdzą, że niezwykle rzadko zdarza się, aby biskup był bezpośrednio usuwany ze stanowiska, ale nie jest to zjawisko bezprecedensowe.

Franciszek w podobny sposób w marcu 2022 r. usunął biskupa z Portoryko Daniela Fernandeza Torresa, bez ponownego podania przez Watykan powodu.

Torres twierdził, że powiedziano mu, że nie jest „posłuszny” Papieżowi i nie ma wystarczająco dobrych stosunków z innymi biskupami.

Z ówczesnych doniesień mediów wynikało, że wspierał tych, którzy odmawiali obowiązkowych szczepień przeciwko koronawirusowi.

W oświadczeniu opublikowanym w sobotę kardynał DiNardo, który jest także arcybiskupem Galveston-Houston w Teksasie, wyjaśnił proces ze Stricklandem.

Dodał, że po wizycie w diecezji Tyler „przedstawiono Ojcu Świętemu zalecenie, że dalsze piastowanie stanowiska przez biskupa Stricklanda nie jest możliwe”.

Dodał, że decyzja o poproszeniu Stricklanda o rezygnację i ostatecznie o zwolnieniu zapadła po „miesiącach dokładnego rozważenia”.

Według Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych w diecezji Tyler żyje ponad 120 000 katolików na ogólną liczbę ponad 1,4 miliona mieszkańców.

p/gif