Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Partia rządząca prowadzi w sondażach, ale przegrywa – The First News

Partia rządząca prowadzi w sondażach, ale przegrywa – The First News

Albert Zawada/PAP

Rządząca w Polsce konserwatywna partia Prawo i Sprawiedliwość zajęła pierwsze miejsce w ostatnich wyborach parlamentarnych z poparciem 33,3 proc., ale to spadek o 0,6 punktu procentowego w porównaniu z poprzednim sondażem.

Według wyników najnowszego sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS), który został opublikowany w piątek, główna partia opozycyjna, centrowa Koalicja Obywatelska (KO), zajmie drugie miejsce z 27,6% głosów, co oznacza spadek o 2,5 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego ogłoszenia.

Oznacza to, że różnica między PiS a KO wzrosła z 3,8 do 5,7 pkt proc.

Skrajnie prawicowy związek zawodowy zajął trzecie miejsce w sondażu z wynikiem 13 procent, co oznacza wzrost o 0,7 punktu procentowego.

Trzecia metoda, wspólna lista agrarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) i centroprawicowej Polska 2050, uplasuje się na czwartym miejscu z wynikiem 10,3 proc., co oznacza spadek o 0,2 pkt proc.

Nowa Lewica może liczyć na 9,4% głosów.

Patrząc na obecne liczby poparcia, PiS zdobędzie 182 mandaty w 460-osobowej Izbie Reprezentantów, a KO 150 mandatów. Unia może liczyć 53 stany, trzecia droga – 38, a nowa lewica – 36.

Oznacza to, że Prawo i Sprawiedliwość będzie musiało szukać koalicjanta, by stworzyć rząd.

Badanie IBRiS portalu informacyjno-rozrywkowego Onet zostało przeprowadzone w dniach 19-20 czerwca 2023 r. na ogólnopolskiej próbie 1000 osób.

READ  Molly May Heig z Love Island odpowiada na „głuche” komentarze dotyczące ubóstwa