Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Pellegrini został wybrany na prezydenta Słowacji w ramach wsparcia dla prorosyjskiego premiera Fico  Aktualności

Pellegrini został wybrany na prezydenta Słowacji w ramach wsparcia dla prorosyjskiego premiera Fico Aktualności

Marszałek parlamentu Peter Pellegrini zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich, wzmacniając rękę prorosyjskiego premiera Roberta Fico.

Lewicowy nacjonalista, słowacki kandydat do rządu Peter Pellegrini wygrał wybory prezydenckie w kraju, wzmacniając kontrolę prorosyjskiego premiera Roberta Fico nad krajem.

Według sobotnich wyników 99,66 procent okręgów wyborczych Pellegrini otrzymał 53,26 proc. głosów w porównaniu z 46,73 proc. na kandydata prozachodniej opozycji Ivana Korcoka.

Fico, który w październiku ubiegłego roku objął władzę po raz czwarty, zmienił politykę zagraniczną kraju w stronę bardziej prorosyjskich poglądów oraz zainicjował reformy prawa karnego i mediów, budząc obawy o osłabienie praworządności.

Słowaccy prezydenci nie mają dużej władzy wykonawczej, ale mogą zawetować ustawy lub zaskarżyć je przed Trybunałem Konstytucyjnym. Nominują sędziów Trybunału Konstytucyjnego, którzy mogą odegrać ważną rolę w walce politycznej o losy reform Fico, które znacząco obniżą kary za korupcję.

Koalicja Fico, w skład której wchodzi partia na czele z Pellegrinim, wstrzymała oficjalne dostawy słowackiej broni na Ukrainę, a Fico mówił o tym, co określił jako wpływy Zachodu na wojnę, która doprowadziła jedynie do wzajemnego zabijania się krajów słowiańskich.

Pellegrini (48 l.) powiedział, że jego zwycięstwo oznacza, że ​​rząd uzyska wsparcie w swoich celach i nie będzie musiał stawić czoła „oportunistycznemu opozycyjnemu centrum władzy”, odnosząc się do ustępującej liberalnej prezydent Zuzany Caputowej.

„Będę prezydentem, który będzie wspierał rząd w jego wysiłkach na rzecz poprawy życia ludzi” – powiedział Pellegrini w siedzibie swojej kampanii.

„Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby Słowacja pozostała na zawsze po stronie pokoju, a nie po stronie wojny”.

Pellegrini, były zastępca Fico w Smirze, został premierem w 2018 r. po tym, jak Fico został zmuszony do rezygnacji w następstwie dużych antyrządowych protestów ulicznych w związku z zabójstwem dziennikarza Jana Kuciaka i jego narzeczonej.

READ  Gdy Białorusini głosują w „fikcyjnych” wyborach, Łukaszenka ujawnia swój plan reelekcji | Wiadomości wyborcze

Pellegrini tymczasowo rozstał się z Fico po tym, jak skażony skandalem Samir przegrał poprzednie wybory w 2020 roku.

Dzięki zwycięstwu Pellegriniego Fico otrząsnął się po dwóch porażkach z rzędu w wyborach prezydenckich. Fico został pokonany w wyborach prezydenckich przez Andreja Kiskę 10 lat temu, a Caputova ogłosiła zwycięstwo nad wspieranym przez siebie kandydatem w wyborach w 2019 roku.

'Zawiedziony'

Wspierany przez opozycję Korcok przyznał się do porażki po tym, jak niemal pełne wyniki pokazały zwycięstwo Pellegriniego.

„Jestem szczerze zawiedziony. Ale jestem sportowcem, więc mogę uszanować ten wynik. Chcę pogratulować zwycięzcy” – powiedział Korcok.

Dodał: „Chcę wyrazić przekonanie, że Peter Pellegrini będzie niezależny i będzie działał zgodnie z własnymi przekonaniami i bez rozkazów”.

Kandydat popierany przez opozycję Ivan Korcok [Eva Korinkova/Reuters]

Pellegrini przedstawił Korcoka jako podżegacza wojennego wspierającego zbrojenie Ukrainy i zasugerował, że mógłby wziąć wojska słowackie na wojnę w sąsiednim kraju, czemu Korcok zaprzeczył.

Pellegrini, postrzegany jako bardziej umiarkowany od Fico, powiedział wcześniej w sobotę, że jego wybór nie będzie oznaczać pośpiechu w kierunku fundamentalnych zmian w polityce zagranicznej.

„Nie chodzi tu o przyszły kierunek polityki zagranicznej. Gwarantuję też, podobnie jak drugi kandydat, że pozostaniemy silnym członkiem Unii Europejskiej i NATO.”

Korcuk skrytykował Pellegriniego za zwycięstwo poprzez sianie strachu.

„Kampanię wyborczą można wygrać, czyniąc drugiego kandydatem do wojny. „Nigdy tego nie zapomnę” – powiedział Korcok w siedzibie swojej kampanii.

Dodał: „Decydującym czynnikiem był wysoki wskaźnik uczestnictwa i szanuję to, ale to strach zdecydował… szerzyć strach i nienawiść”.

Korcok, podobnie jak zachodni sojusznicy Kijowa, argumentował, że wstrzymanie dostaw na Ukrainę nie doprowadzi do pokoju, ale do zwycięstwa Rosji.

60-letni niezależny Korcok był wysłannikiem Słowacji przy Unii Europejskiej, a następnie ambasadorem w Stanach Zjednoczonych, zanim objął tekę spraw zagranicznych w rządach centroprawicy w latach 2021-2022.

READ  Białoruska biegaczka olimpijska Kristina Tsimanoskaya ukrywa się w polskiej ambasadzie