Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

PKB Polski w pierwszym kwartale rośnie bardziej niż oczekiwano

PKB Polski w pierwszym kwartale rośnie bardziej niż oczekiwano

Fotografia: Feng Yu / Shutterstock.com

Jak wynika z najnowszych danych opublikowanych w poniedziałek przez Główny Urząd Statystyczny, polska gospodarka wzrosła w pierwszym kwartale nieco bardziej niż wstępne szacunki.

W pierwszym kwartale PKB wzrósł sekwencyjnie o 0,5%, po płaskiej zmianie w czwartym kwartale 2023 r., która została skorygowana z wcześniej szacowanego spadku o 0,1%. W skróconym raporcie dynamika wzrostu w pierwszym kwartale wyniosła 0,4%.

Po stronie wydatków konsumpcja gospodarstw domowych wzrosła w kwartale o 2,1%, a wydatki konsumpcyjne ogółem o 1,9%.

W tym samym czasie nakłady brutto na środki trwałe spadły o 3%.

W ujęciu rocznym, zgodnie z oczekiwaniami, wzrost PKB spowolnił do 1,3% w pierwszym kwartale z 1,7% w czwartym kwartale.

Dane pokazały także, że PKB niewyrównany sezonowo rósł w pierwszym kwartale w szybszym tempie – 2% rocznie w porównaniu do 1% wzrostu w poprzednich trzech miesiącach.

Dane za pierwszy kwartał zostały zrewidowane w górę z 1,9%.

Wesprzyj Budapeszteński Magazyn Biznesowy

Produkcja dziennikarstwa godnego tej nazwy to kosztowny biznes. Od 27 lat wydawcy, redaktorzy i reporterzy Budapest Business Journal dokładają wszelkich starań, aby dostarczać Państwu wiadomości biznesowe, które się sprawdzają, informacje, którym można zaufać, które są oparte na faktach, dokładne i dostarczane bez strachu i przychylności.

Organizacje prasowe na całym świecie miały trudności ze znalezieniem modelu biznesowego, który umożliwiłby im dalsze doskonalenie się bez uszczerbku dla ich wydajności. Niedawno niektórzy eksperymentowali z pomysłem zaangażowania swoich najważniejszych interesariuszy: czytelników.

Tę samą szansę chcielibyśmy zaoferować naszym czytelnikom. Chcielibyśmy zaprosić Cię do pomocy w dostarczaniu wysokiej jakości dziennikarstwa biznesowego, którego potrzebujesz. Kliknij nasz przycisk „Wspieraj BBJ” i możesz wybrać, ile i jak często przesyłasz nam swoje datki.

READ  Migracja netto ze stolic do obszarów regionalnych podwoiła się podczas COVID-19