Konwergencja krajów Europy Środkowo-Wschodniej Unii Europejskiej wobec osób starszych o wyższych płacach minimalnych jest znacznie silniejsza niż w krajach śródziemnomorskich.
Pandemia zaostrzyła dylematy, z jakimi borykają się decydenci ustalający stawki płacy minimalnej na 2021 r. Ich zwykłe obawy przed osiągnięciem odpowiedniej równowagi między gorzej płatnymi miejscami pracy a firmami zostały spotęgowane przez trudne perspektywy gospodarcze: rosnące bezrobocie, presja na obniżenie płace i ogromna niepewność. Zakłócenie normalnych procesów negocjacyjnych i konsultacyjnych, spowodowane środkami ograniczania wirusów, zaostrzyło te wyzwania. .
Czy ta burzliwa sytuacja gospodarcza ma wpływ na zmiany prawne dotyczące płacy minimalnej? Do pewnego stopnia tak: Podczas gdy stopy wzrosły w 2021 r. w większości krajów, skala podwyżek była mniejsza niż rok temu.
Na wykresie 1 przedstawiono dane dotyczące łącznych ustawowych płac minimalnych w 2021 r. oraz ich tempa wzrostu (liczonego w walutach krajowych) w okresie od stycznia 2020 r. do stycznia 2021 r. Spośród tych 21 krajów UE (plus Wielka Brytania), które mają legalne systemy płacy minimalnej, stawki są wyższe. wszystkie oprócz czterech: Belgia, Hiszpania, Grecja i Estonia.
Rysunek 1: Ustawowa płaca minimalna w 2021 r. – poziomy i stopy wzrostu
W sześciu krajach Europy Środkowo-Wschodniej stawki płacy minimalnej wzrosły o ponad 5 proc.: Łotwa, Słowenia, Polska, Słowacja, Bułgaria i Litwa (choć postęp w Polsce byłby skromny, gdyby stawki były liczone w euro). Mniejsze wzrosty odnotowano w wielu starszych państwach członkowskich – Portugalii, Luksemburgu, Holandii, Niemczech, Francji i Irlandii – oraz niektórych krajach, które przystąpiły do UE w 2004 r. lub później: Chorwacji, Rumunii, Malcie, Czechach i na Węgrzech (chociaż płaca minimalna tego ostatniego spadła w przeliczeniu na euro ). Jeśli chodzi o Wielką Brytanię, 2,2 procentowy wzrost funta przekroczyłby 6 procent, gdyby stawki były obliczane w euro.
Więcej na bieżąco
Pomimo tych ogólnie pozytywnych zmian wzrost płacy minimalnej w 2021 r. był skromniejszy niż w 2020 r. Średni wzrost płacy minimalnej w 2021 r. wyniósł 3% (w walutach krajowych), podczas gdy ostatni rok Było to 8,4 proc., a wszystkie kraje z wyjątkiem Łotwy odnotowały wzrosty. Ponadto różnice w stawkach płacy minimalnej w krajach UE nieco się zmniejszyły w 2021 r.
Jak ewoluowała płaca minimalna w ostatnich latach? Rysunek 2 przedstawia ten rozwój i średnie płace od 2009 r. do ostatniego roku, dla którego dostępne są dane (2021 dla płac minimalnych i 2018 dla płac średnich). Dane są indeksowane (2009 = 100), a kraje są uszeregowane według wielkości wzrostu płacy minimalnej w okresie – od Rumunii, gdzie płaca minimalna potroiła się, po Grecję, jedyny kraj, w którym płaca minimalna spadła.
Rysunek 2: Ewolucja ustawowych płac minimalnych (2009-21) i średnich płac (2009-18), 21 państw członkowskich i Wielka Brytania
Chociaż postęp w zakresie tych dwóch wskaźników wydaje się iść w parze, ustawowa płaca minimalna rosła szybciej niż średnia płaca w ponad dwóch trzecich krajów, co oznacza, że najniżej opłacani pracownicy odnotowali wzrost płac powyżej średniej. Wśród tych krajów wyjątkowym wzrostem płacy minimalnej wyróżniają się kraje Europy Środkowo-Wschodniej: Rumunia, Bułgaria, trzy kraje bałtyckie, Węgry, Polska, Słowacja i Czechy.
W innych krajach, gdzie wzrosty były mniejsze, ich wzrost jest nadal znacznie wyższy niż wzrost przeciętnych wynagrodzeń; Należą do nich Hiszpania (szczególnie po podwyżce z 2019 r.), Portugalia, Wielka Brytania i Słowenia. Grecja jest jedynym krajem, w którym płaca minimalna spadła, choć przeciętne pensje spadły jeszcze bardziej.
Z drugiej strony istnieje niewielka grupa sześciu krajów, w których podwyżki ustawowej płacy minimalnej nie nadążają za wzrostem przeciętnego wynagrodzenia: Belgia, Niemcy, Francja, Irlandia, Luksemburg i Malta.
mocno blisko
W związku z tym państwa członkowskie dokonały znacznej konwergencji pod względem stawek ustawowych płac minimalnych (jak również średnich wynagrodzeń) w ciągu ostatniej dekady. Z jednej strony wzrost był umiarkowany wśród starszych państw członkowskich o wyższych płacach minimalnych: Belgii, Francji, Niemiec, Irlandii, Luksemburga i Holandii. Z drugiej strony nastąpił znaczący postęp wśród krajów o najniższych wskaźnikach, które co najmniej podwoiły się w tym okresie: Rumunia, Bułgaria, kraje bałtyckie, Węgry, Słowacja, Polska, Czechy, a za nimi Słowenia i Chorwacja . Konwergencja ta jest widoczna w danych o nominalnych stawkach płacy minimalnej, ale jest silniejsza po korekcie o różnice w warunkach gospodarczych i poziomach cen.
W przeciwieństwie do krajów Europy Środkowo-Wschodniej, śródziemnomorskie państwa członkowskie w dużej mierze nie zdołały dogonić krajów o wyższych stawkach płacy minimalnej. . Grecja jest tego szczególnym przykładem: płaca minimalna została obniżona w 2012 r., a następnie zamrożona, chociaż w 2019 i 2020 r. nastąpiły jej podwyżki. Płace minimalne w Portugalii i Hiszpanii umiarkowanie zbliżyły się, pomimo wyraźnego wzrostu w Hiszpanii w ostatnich latach, zwłaszcza w 2019 r. , zrób bardziej pozytywną notatkę.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Narodowy Bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich stwierdził, że poniedziałkowa przerwa w świadczeniu usług, która dotknęła klientów, nie była cyberatakiem
Stopy procentowe w Polsce są stabilne; Nowe prognozy gospodarcze są zgodne z oczekiwaniami Artykuły
Ekspert ds. kredytów hipotecznych Mark Burris odpowiada na pytanie nurtujące każdego właściciela domu