Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Płace minimalne rosną, ale wolniej – Carlos Vacas Soriano i Christine Omayer-Pintar بين

Konwergencja krajów Europy Środkowo-Wschodniej Unii Europejskiej wobec osób starszych o wyższych płacach minimalnych jest znacznie silniejsza niż w krajach śródziemnomorskich.

Carlos Vacas Soriano

Pandemia zaostrzyła dylematy, z jakimi borykają się decydenci ustalający stawki płacy minimalnej na 2021 r. Ich zwykłe obawy przed osiągnięciem odpowiedniej równowagi między gorzej płatnymi miejscami pracy a firmami zostały spotęgowane przez trudne perspektywy gospodarcze: rosnące bezrobocie, presja na obniżenie płace i ogromna niepewność. Zakłócenie normalnych procesów negocjacyjnych i konsultacyjnych, spowodowane środkami ograniczania wirusów, zaostrzyło te wyzwania. .

Czy ta burzliwa sytuacja gospodarcza ma wpływ na zmiany prawne dotyczące płacy minimalnej? Do pewnego stopnia tak: Podczas gdy stopy wzrosły w 2021 r. w większości krajów, skala podwyżek była mniejsza niż rok temu.

płaca minimalna
Kristen Amir Smart

Na wykresie 1 przedstawiono dane dotyczące łącznych ustawowych płac minimalnych w 2021 r. oraz ich tempa wzrostu (liczonego w walutach krajowych) w okresie od stycznia 2020 r. do stycznia 2021 r. Spośród tych 21 krajów UE (plus Wielka Brytania), które mają legalne systemy płacy minimalnej, stawki są wyższe. wszystkie oprócz czterech: Belgia, Hiszpania, Grecja i Estonia.

Rysunek 1: Ustawowa płaca minimalna w 2021 r. – poziomy i stopy wzrostu

płaca minimalna
Procenty w kolumnach wskazują na wzrost całkowitej płacy minimalnej w walucie krajowej w latach 2020-2021. Procenty w pomarańczowych znacznikach pokazują stopy wzrostu w euro dla krajów spoza strefy euro. Poziomy płacy minimalnej w 2021 r. podano obok oznaczeń krajów (stawki miesięczne, o ile nie zaznaczono inaczej, przeliczone tak, aby odzwierciedlały 12 płatności w Grecji, Portugalii, Słowenii i Hiszpanii). Austria, Cypr, Dania, Finlandia, Włochy i Szwecja nie zostały uwzględnione w tej liczbie, ponieważ nie mają ustawowej płacy minimalnej.

W sześciu krajach Europy Środkowo-Wschodniej stawki płacy minimalnej wzrosły o ponad 5 proc.: Łotwa, Słowenia, Polska, Słowacja, Bułgaria i Litwa (choć postęp w Polsce byłby skromny, gdyby stawki były liczone w euro). Mniejsze wzrosty odnotowano w wielu starszych państwach członkowskich – Portugalii, Luksemburgu, Holandii, Niemczech, Francji i Irlandii – oraz niektórych krajach, które przystąpiły do ​​UE w 2004 r. lub później: Chorwacji, Rumunii, Malcie, Czechach i na Węgrzech (chociaż płaca minimalna tego ostatniego spadła w przeliczeniu na euro ). Jeśli chodzi o Wielką Brytanię, 2,2 procentowy wzrost funta przekroczyłby 6 procent, gdyby stawki były obliczane w euro.

Więcej na bieżąco

Pomimo tych ogólnie pozytywnych zmian wzrost płacy minimalnej w 2021 r. był skromniejszy niż w 2020 r. Średni wzrost płacy minimalnej w 2021 r. wyniósł 3% (w walutach krajowych), podczas gdy ostatni rok Było to 8,4 proc., a wszystkie kraje z wyjątkiem Łotwy odnotowały wzrosty. Ponadto różnice w stawkach płacy minimalnej w krajach UE nieco się zmniejszyły w 2021 r.

READ  Piątek, 1 grudnia 2023: 4 właścicieli hoteli

Jak ewoluowała płaca minimalna w ostatnich latach? Rysunek 2 przedstawia ten rozwój i średnie płace od 2009 r. do ostatniego roku, dla którego dostępne są dane (2021 dla płac minimalnych i 2018 dla płac średnich). Dane są indeksowane (2009 = 100), a kraje są uszeregowane według wielkości wzrostu płacy minimalnej w okresie – od Rumunii, gdzie płaca minimalna potroiła się, po Grecję, jedyny kraj, w którym płaca minimalna spadła.

Rysunek 2: Ewolucja ustawowych płac minimalnych (2009-21) i średnich płac (2009-18), 21 państw członkowskich i Wielka Brytania

płaca minimalna
Dane dotyczące ustawowych miesięcznych płac minimalnych i średnich wynagrodzeń są przedstawione jako wskaźniki, przy 2009 = 100 (z wyjątkiem Niemiec, gdzie rokiem bazowym jest 2015, kiedy wprowadzono płacę minimalną). Kraje są uszeregowane według wielkości średniej rocznej stopy wzrostu płacy minimalnej w okresie 2009-21 (2015-21 dla Niemiec).

Chociaż postęp w zakresie tych dwóch wskaźników wydaje się iść w parze, ustawowa płaca minimalna rosła szybciej niż średnia płaca w ponad dwóch trzecich krajów, co oznacza, że ​​najniżej opłacani pracownicy odnotowali wzrost płac powyżej średniej. Wśród tych krajów wyjątkowym wzrostem płacy minimalnej wyróżniają się kraje Europy Środkowo-Wschodniej: Rumunia, Bułgaria, trzy kraje bałtyckie, Węgry, Polska, Słowacja i Czechy.

W innych krajach, gdzie wzrosty były mniejsze, ich wzrost jest nadal znacznie wyższy niż wzrost przeciętnych wynagrodzeń; Należą do nich Hiszpania (szczególnie po podwyżce z 2019 r.), Portugalia, Wielka Brytania i Słowenia. Grecja jest jedynym krajem, w którym płaca minimalna spadła, choć przeciętne pensje spadły jeszcze bardziej.

Z drugiej strony istnieje niewielka grupa sześciu krajów, w których podwyżki ustawowej płacy minimalnej nie nadążają za wzrostem przeciętnego wynagrodzenia: Belgia, Niemcy, Francja, Irlandia, Luksemburg i Malta.

mocno blisko

W związku z tym państwa członkowskie dokonały znacznej konwergencji pod względem stawek ustawowych płac minimalnych (jak również średnich wynagrodzeń) w ciągu ostatniej dekady. Z jednej strony wzrost był umiarkowany wśród starszych państw członkowskich o wyższych płacach minimalnych: Belgii, Francji, Niemiec, Irlandii, Luksemburga i Holandii. Z drugiej strony nastąpił znaczący postęp wśród krajów o najniższych wskaźnikach, które co najmniej podwoiły się w tym okresie: Rumunia, Bułgaria, kraje bałtyckie, Węgry, Słowacja, Polska, Czechy, a za nimi Słowenia i Chorwacja . Konwergencja ta jest widoczna w danych o nominalnych stawkach płacy minimalnej, ale jest silniejsza po korekcie o różnice w warunkach gospodarczych i poziomach cen.

READ  Nowy cel UE, jakim jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o co najmniej 55%, rozczarował ekspertów | Emisja gazów cieplarnianych

W przeciwieństwie do krajów Europy Środkowo-Wschodniej, śródziemnomorskie państwa członkowskie w dużej mierze nie zdołały dogonić krajów o wyższych stawkach płacy minimalnej. . Grecja jest tego szczególnym przykładem: płaca minimalna została obniżona w 2012 r., a następnie zamrożona, chociaż w 2019 i 2020 r. nastąpiły jej podwyżki. Płace minimalne w Portugalii i Hiszpanii umiarkowanie zbliżyły się, pomimo wyraźnego wzrostu w Hiszpanii w ostatnich latach, zwłaszcza w 2019 r. , zrób bardziej pozytywną notatkę.

płaca minimalna

Carlos Vacas Soriano jest dyrektorem ds. badań w Dziale Zatrudnienia Eurofound. Zajmuje się nierównością płac i dochodów, płacą minimalną, niskimi zarobkami, zatrudnieniem tymczasowym i jakością zatrudnienia.

płaca minimalna

Christine Aumayr-Pintar jest dyrektorem ds. badań w dziale życia zawodowego w Eurofound. Pracuje w dziedzinie stosunków przemysłowych i warunków pracy, koncentrując się na ustalaniu wynagrodzeń, płacy minimalnej, przejrzystości wynagrodzeń ze względu na płeć, pracy w przemyśle i dialogu społecznym.


Pomóż nam ulepszyć dyskusje na temat polityki publicznej

Jak wiecie, Europa Społeczna to Niezależny wydawca. Nie jesteśmy sponsorowani przez duże wydawnictwo ani głównych partnerów reklamowych. Na długowieczność socjalnej Europy liczymy na naszych lojalnych czytelników – Liczymy na Ciebie. Możesz nas wesprzeć, stając się członkiem Socjalnej Europy już za 5 euro miesięcznie.

Dziękuję bardzo za Twoje wsparcie!

Zostań członkiem Socjalnej Europy