Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że zaszczepione kraje powinny przestać wymagać zastrzyków przypominających, dopóki inne nie zostaną w pełni zaszczepione

Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że ​​kraje nie powinny wymagać szczepień przypominających dla zaszczepionych populacji, podczas gdy inne kraje nie otrzymały jeszcze szczepionek przeciw COVID-19.

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział, że liczba zgonów ponownie rośnie z powodu pandemii COVID-19, wariant delta staje się dominujący, a wiele krajów nie otrzymało jeszcze wystarczających dawek szczepionki aby chronić swoich pracowników służby zdrowia.

Zauważył, że wysoce zaraźliwy typ, który po raz pierwszy wykryto w Indiach, znaleziono obecnie w 104 krajach.

„Globalna luka w podaży szczepionek COVID-19 jest bardzo nierówna i niesprawiedliwa” – powiedział.

„Niektóre kraje i regiony już zamawiają miliony dawek przypominających, zanim inne kraje otrzymają środki do zaszczepienia pracowników służby zdrowia i najbardziej narażonych”.

Wyróżnił producentów szczepionek Pfizer i Moderna jako dwie firmy, których celem jest dostarczanie dawek przypominających w krajach, w których poziom szczepień jest już wysoki.

Dr Tedros powiedział, że zamiast tego powinni skierować swoje dawki do COVAX, programu wymiany szczepionek głównie dla krajów o średnich dochodach i biednych.

Dr Tedros powiedział, że ogromna dysproporcja w szczepionkach między krajami bogatymi i biednymi oznacza, że ​​„dokonujemy teraz świadomych wyborów, aby nie chronić potrzebujących”.

Centrum szczepień w Bombaju
Dr Tedros powiedział, że teraz priorytetem powinno być szczepienie osób, które nie otrzymały dawek.(

Reuters: Frances Mascarenhas/zdjęcie pliku

)

Dr Tedros wezwał firmy Pfizer i Moderna do „dołożenia wszelkich starań, aby zapewnić COVAX i Grupie Zadaniowej ds. Pozyskiwania Szczepionek w Afryce oraz krajach o niskim i średnim dochodzie bardzo mały zasięg”.

Pfizer i Moderna zgodziły się dostarczyć niewielkie ilości swojej szczepionki dla COVAX, ale zdecydowana większość ich dawek była przeznaczona dla bogatszych krajów.

Będziemy patrzeć wstecz ze złością i wstydem.

Główny naukowiec WHO, Somya Swaminathan, powiedział, że WHO nie widziała jeszcze dowodów na to, że zastrzyk przypominający był konieczny dla tych, którzy otrzymali pełny cykl szczepień.

Chociaż dawki przypominające mogą być kiedyś konieczne, do tej pory nie ma dowodów na to, że są potrzebne.

Mike Ryan, szef programu kryzysowego Światowej Organizacji Zdrowia, powiedział, że kraje, które otrzymują nadmiar szczepionek, będą patrzeć na swoje działania ze wstydem.

„W tej chwili oceniamy setki milionów ludzi bez ochrony” – powiedział dr Ryan.

„Będziemy patrzeć wstecz ze złością i ze wstydem, jeśli kraje stosowały cenne dawki w zastrzykach przypominających, w czasie, gdy ludzie podatni na zagrożenia nadal umierają bez szczepień w innych krajach.

„Są to ludzie, którzy chcą mieć swoje ciasto i zjeść je, a potem chcą zrobić więcej ciasta i też je zjeść”.

Reuters/Associated Press

READ  Elon Musk mieszka w malutkim domu, który kosztuje mniej niż samochód Tesli