Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Po dwutygodniowym nalocie armia izraelska wycofuje się ze szpitala Al-Shifa w Gazie

Po dwutygodniowym nalocie armia izraelska wycofuje się ze szpitala Al-Shifa w Gazie

Armia izraelska wycofała się z największego szpitala w Gazie po dwutygodniowym nalocie, pozostawiając porozrzucane w ziemi ciała Palestyńczyków i rozległy obszar zniszczenia.

Setki mieszkańców pospieszyły w okolice szpitala Al-Shifa, aby sprawdzić zniszczenia w okolicznych dzielnicach mieszkalnych.

Muhammad Mahdi, który znalazł się wśród setek Palestyńczyków, którzy powrócili na ten obszar, opisał scenę „całkowitej dewastacji”.

Powiedział, że spalono kilka budynków, a w okolicy naliczył sześć ciał, w tym dwa na dziedzińcu szpitalnym.

Materiał filmowy krążący w mediach społecznościowych, który nie został jeszcze zweryfikowany, pokazywał ciała martwych Palestyńczyków, niektóre przykryte brudnymi kocami, rozrzucone na ziemi wokół zwęglonej powłoki budynku szpitala, który utracił większość zewnętrznych ścian.

Zdjęcie pokazywało stosy ziemi przerzucanej przez buldożery, a kilka budynków na zewnątrz obiektu zostało zrównanych z ziemią lub spalonych.

Dym unosi się podczas izraelskiego nalotu na szpital Al-Shifa i okolice w mieście Gaza, 21 marca.(Reuters: Daoud Abu Al-Kass/zdjęcie archiwalne)

W rozmowie z Reutersem za pośrednictwem aplikacji na czacie podczas wycieczki po Shifie Samir Basil (43 lata) powiedział: „Odkąd tu przybyłem, nie przestaję płakać. Okupanci dokonali tu straszliwych masakr”.

„Miejsce zostało zniszczone, budynki spalone i zniszczone” – powiedział Basil. „To miejsce wymaga odbudowy – nie ma już szpitala Al-Shifa”.

Inny mieszkaniec, Yahya Abu Auf, powiedział, że po przewiezieniu wielu pacjentów do pobliskiego szpitala Al-Ahli w kompleksie medycznym nadal znajdują się pacjenci, pracownicy medyczni i wysiedleńcy.

READ  Malezja daje firmie Lynas sześciomiesięczne przedłużenie, aby jej operacje ziem rzadkich stały się wolne od promieniowania

Powiedział, że wojskowe buldożery zaorały tymczasowy cmentarz na dziedzińcu Al-Shifa.

„Sytuacja jest nie do opisania” – stwierdził. „Okupacja zniszczyła tu wszelki sens życia.”

Agencja zdrowia ONZ podała, że ​​podczas nalotu zginęło kilku pacjentów, a dziesiątki znalazły się w niebezpieczeństwie, co doprowadziło do dalszych zniszczeń w szpitalu, który już w dużej mierze był nieczynny.

Izrael twierdzi, że nalot się powiódł

IDF określiło nalot jako jedną z najbardziej udanych operacji podczas prawie sześciomiesięcznej wojny, twierdząc, że podczas niego zabito i przetrzymywano setki bojowników, w tym starszych aktywistów, a także skonfiskowano broń i cenne dokumenty wywiadowcze.

Izrael oskarżył Hamas o wykorzystywanie szpitali do celów wojskowych i dokonał nalotu na kilka placówek medycznych. Mówi, że rozpoczęła nalot po przegrupowaniu się tam Hamasu i innych bojowników.

Hamas i personel medyczny zaprzeczają, że palestyńscy bojownicy są w jakikolwiek sposób uzbrojeni w szpitalach.

Krytycy oskarżają wojsko o lekkomyślne narażanie ludności cywilnej i niszczenie sektora opieki zdrowotnej, który jest już przepełniony rannymi w wojnie.

Palestyńczycy twierdzą, że siły izraelskie siłą ewakuowały domy w pobliżu szpitala Al-Shifa w centrum Gazy i zmusiły setki mieszkańców do udania się na południe.

Ludzie siedzący na powozie zaprzężonym w konia

Palestyńczycy w środkowej Strefie Gazy 21 marca, uciekając z północnej Gazy po ataku sił izraelskich na szpital Shifa.(Reuters: Ramadan Abed/fot. archiwalne)

Rzecznik Służby Cywilnej ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w Gazie powiedział, że siły izraelskie dokonały egzekucji na dwóch osobach, których ciała znaleziono na terenie kompleksu, skuły je w kajdanki, a do kopania terenów kompleksu i wydobywania zakopanych ciał użyły buldożerów.

Reuters nie był w stanie zweryfikować zarzutów o egzekucje, a armia izraelska nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz.

Od rozpoczęcia nalotu co najmniej 21 pacjentów zmarło – napisał późną niedzielę w serwisie społecznościowym X dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Powiedział, że w ośrodku nadal przebywa ponad stu pacjentów, w tym czworo dzieci i 28 pacjentów w stanie krytycznym.

READ  Indie odnotowują ponad 400 000 nowych przypadków koronawirusa i kraje, które zgłosiły niedobór szczepionki COVID-19

Powiedział również, że nie ma pieluch, worków na mocz ani wody do przemywania ran, a wielu pacjentów cierpi z powodu infekcji ran i odwodnienia.

Armia dokonała już wcześniej nalotu na kompleks Shifa w listopadzie, po tym jak stwierdziła, że ​​Hamas utrzymuje wyrafinowane centrum dowodzenia i kontroli w kompleksie i pod nim.

Opublikowała zdjęcia tunelu rozciągającego się pod szpitalem i prowadzącego do kilku pomieszczeń, a także broni, którą, jak twierdziła, skonfiskowała z wnętrz budynków medycznych, ale nie przedstawiały one zdjęć w skali tej, jaką twierdziła przed nalotem.

Mieszkańcy Gazy są zepchnięci na skraj głodu

Według Ministerstwa Zdrowia Gazy w izraelskim ataku powietrznym, lądowym i morskim zginęło co najmniej 32 782 Palestyńczyków.

Ministerstwo w swoich statystykach nie rozróżnia ludności cywilnej i bojowników, podaje jednak, że kobiety i dzieci stanowią około dwóch trzecich zabitych.

Atak ten rozpoczął się po tym, jak bojownicy pod wodzą Hamasu wtargnęli do południowego Izraela 7 października 2024 r., zabijając około 1200 osób, w większości cywilów, i biorąc około 250 osób jako zakładników.

Armia izraelska twierdzi, że zabiła ponad 13 000 bojowników Hamasu i za śmierć cywilów obwinia bojowników palestyńskich, ponieważ walczą oni w gęsto zabudowanych obszarach mieszkalnych.

Wojna spowodowała wysiedlenie większości ludności regionu i zepchnęła jedną trzecią ludności na skraj głodu.

Północna Gaza, gdzie znajduje się kompleks Shifa, uległa powszechnym zniszczeniom i od października była w dużej mierze izolowana, co doprowadziło do powszechnego głodu.

Pod koniec ubiegłego roku Izrael oświadczył, że w dużej mierze rozbił Hamas w północnej Gazie i wycofał tysiące żołnierzy.

Od tego czasu jednak wielokrotnie starła się tam z bojownikami, a dwa tygodnie intensywnych walk wokół Shify uwypukliły siłę przetrwania grup zbrojnych.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu obiecał kontynuować ofensywę do czasu zniszczenia Hamasu i uwolnienia wszystkich zakładników.

READ  Gwiazda muzyki pop Goulsen jest oskarżona o „podżeganie do nienawiści i wrogości” po tym, jak w kwietniu w mediach społecznościowych zaczął krążyć żart.

Mówi, że Izrael wkrótce rozszerzy swoje operacje naziemne, aby objąć miasto Rafah na południu, gdzie schroniło się około 1,4 miliona ludzi, czyli ponad połowa populacji Gazy.

Jednak spotyka się z rosnącą presją ze strony Izraelczyków, którzy oskarżają go o naruszenie bezpieczeństwa w dniu 7 października, oraz niektórych rodzin zakładników, które oskarżają go o nieosiągnięcie porozumienia pomimo kilkutygodniowych rozmów, w których pośredniczą Stany Zjednoczone, Katar i Egipt.

Uważa się, że Hamas i inni działacze nadal przetrzymują około 100 zakładników i szczątki 30 innych, mimo że większość pozostałych została zwolniona podczas zawieszenia broni w listopadzie ubiegłego roku w zamian za uwolnienie Palestyńczyków więzionych przez Izrael.

Dziesiątki tysięcy Izraelczyków demonstrowało w niedzielę w centrum Jerozolimy podczas największego antyrządowego protestu od czasu październikowej wojny w tym kraju.

Głębokie podziały wokół przywództwa Netanjahu miały miejsce na długo przed wojną, która nadal cieszy się dużym poparciem społecznym.

AFP/Reuters