Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Pobyt w Krakowie: odkryj ukryte skarby dawnej stolicy Polski

Pobyt w Krakowie: odkryj ukryte skarby dawnej stolicy Polski

Po zwiedzeniu krajów bałtyckich znalazłem się w Polsce na kolejny etap mojej podróży. Zacząłem w Warszawie, ale teraz tęskniłem za moim następnym celem, Krakowem, oficjalną stolicą kraju do 1596 roku. Sporządziłem w myślach przybliżoną listę miejsc do odwiedzenia. Podobnie jak w innych okolicznościach w nowych miastach, które planowałem odwiedzić, zachowywałem otwarty umysł. Sprawdziłem zarówno papier, jak i e-bilet, aby zobaczyć, o której i o której godzinie muszę wsiąść do pociągu. Kiedy pociąg się zatrzymał i otworzył drzwi, wsiadłem do niego i ruszyłem w drogę.

Spacer po starym mieście

Katedra Wawelska i Kościół Mariacki

Jak w wielu europejskich miastach, Kraków ma urocze Stare Miasto, które prezentuje swoją historię, kulturę i architekturę. Idąc w kierunku Rynku, Twoją uwagę przykują Sukiennice i Katedra Mariacka. Sukiennice mają historię sięgającą sześciu wieków, kiedy to roiło się od kupców. Dziś jest domem dla wielu sklepów i jest reliktem dawnej świetności z czasów starożytnych. Wnętrza katedry Mariackiej składają się z witraży i wyszukanego ołtarza.

Zespół Zamku Królewskiego na Wawelu daje zwiedzającym wrażenie królewskiego życia dworskiego. Te XVI-wieczne ruiny są obecnie muzeum, w którym turyści mogą zwiedzać prywatne apartamenty królewskie i pomieszczenia rządowe, by wymienić tylko kilka. Wewnątrz pokoi znajdziesz wyszukany wystrój, szczegółowe meble i obrazy.

Oświęcim

Poszedłem do Katedry Wawelskiej, która również znajdowała się na terenie zamku. Historia katedry sięga XI wieku. Na przestrzeni wieków przeszedł wiele renowacji; Jej obecny, inspirowany stylem gotyckim wygląd pochodzi z 1710 roku. W podziemiach katedry pochowanych jest wielu bohaterów, królów i wybitnych postaci Polski.

Lista Schindlera

Kilka lat temu widziałem Listę Schindlera. Kiedy dowiedziałem się, że fabryka, w której Oskar Schindler uratował ponad tysiąc Żydów, jest teraz muzeum, postanowiłem ją odwiedzić. Kompleks to nie tylko Lista Schindlera, ale także wydarzenia historyczne związane z okupacją niemiecką Krakowa i II wojną światową. W muzeum znajdują się odtworzone (nawet dźwiękowe) eksponaty z tamtych czasów. W jednym z pokoi zobaczyłem biurko używane podczas kręcenia filmu oraz sześcian pełen fabrycznych produktów.

READ  Tencent przejmuje 1C Entertainment | GamesIndustry.biz

Pamiętaj o mrocznej przeszłości

O Auschwitz-Birkenau słyszałem i czytałem dopiero, gdy byłem jeszcze studentem. Ponieważ byłem w Krakowie, w końcu miałem okazję odwiedzić obóz koncentracyjny i zobaczyć go osobiście. Zarezerwowałem wycieczkę z przewodnikiem, aby uzyskać szczegółowe wyjaśnienia i anegdoty na temat pomnika i muzeum. Wycieczka była emocjonalnie ciężkim przeżyciem. Podobne odczucia miałem, gdy odwiedziłem Killing Fields i Tuol Sleng w Phnom Penh w Kambodży. Słuchanie o oszustwach i morderstwach, jakie naziści systematycznie stosowali wobec Żydów, było zdumiewającym doświadczeniem.

Sukiennice na Starym Mieście i Kopalnia Soli „Wieliczka”.

Nasza grupa przechodziła z jednej części obozu koncentracyjnego do drugiej. Inne niż grupy wycieczkowe, niesamowite i puste drogi i budynki sprawiły, że myśl o okrucieństwach była jeszcze bardziej przerażająca. Chodziliśmy na wystawy odzieży, mebli, artykułów gospodarstwa domowego i butów pozostawionych przez ofiary. Naziści obcinali też włosy ofiarom, które planowali wykorzystać. Nasz przewodnik oprowadził nas po kwaterach mieszkalnych i wyjaśnił tragiczny stan więźniów w Oświęcimiu. Byliśmy też pod komorami gazowymi i murami, gdzie rozstrzeliwano zbiegłych więźniów. Całe muzeum chciało zwrócić uwagę, wyciągnąć wnioski z przeszłości i nigdy nie zapomnieć.

Poznaj Wieliczkę

Jednodniową wycieczkę do Auschwitz-Birkenau połączyłam z Kopalnią Soli w Wieliczce. Nie mogłem się doczekać wizyty w kopalni soli po tak wspaniałym doświadczeniu, aby dowiedzieć się więcej o ofiarach nazizmu w Polsce. Kopalnia soli jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i była głównym źródłem dochodów w starożytności. Nasza grupa musiała zejść po kilku schodach i przejść przez korytarze, aby zbadać różne pokoje. W tym ostatnim znajdowały się odtworzone narzędzia i maszyny, które umożliwiały robotnikom wydobycie soli z kopalni na powierzchnię. To, co uważam za niesamowite, to rzeźby solne i malowidła ścienne. Uderzająca była szczegółowość dzieł sztuki (solnej), takich jak Ostatnia Wieczerza, Papież Jan Paweł II, sceny biblijne, krucyfiksy, kaplice, portrety królów.

Kraków to miejsce godne uwagi, które z radością włączyłam do swojego planu podróży po Europie Środkowej i Wschodniej. To polskie miasto zachowało swój urok starego świata, odnawiając swoje kulturowe i historyczne punkty orientacyjne i pomniki. Perełki architektury, takie jak Kościół Mariacki, Stare Miasto, Zamek Królewski na Wawelu i Katedra, a także Kopalnia Soli w Wieliczce, a nawet Oświęcim, są pamiątką po dawnej przeszłości kraju i powodem do odwiedzenia go przez turystów.

READ  Rebel Wilson twierdzi, że gwiazda Hollywood „groziła” jej w związku z jej odkrywczymi wspomnieniami

Kredyty obrazkowe: Joshua Pereda