Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Podczas wizyty w Kijowie prezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju podkreśla swoje strategiczne zaangażowanie na rzecz Ukrainy

Podczas wizyty w Kijowie prezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju podkreśla swoje strategiczne zaangażowanie na rzecz Ukrainy

ЧИТАТИ УКРАЇНСЬКОЮ


  • Prezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju podczas wizyty w Kijowie podkreśla wieloletnie zaangażowanie Banku na Ukrainie

  • Spotkania z prezydentem Zełenskim, liderami rządu i biznesu

  • Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zobowiązał się zainwestować 3 mld euro na Ukrainie w latach 2022-23 i jest gotowy do ubiegania się o odbudowę.

Prezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) Odile Renaud Basso złożył wizytę w Kijowie, aby zapewnić prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, jego rząd i ukraińskie środowisko biznesowe o wsparciu EBOR dla ukraińskiej gospodarki realnej i sektora prywatnego, zarówno w czasie wojny, jak i podczas przyszłej odbudowy.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, największy inwestor instytucjonalny na Ukrainie, zobowiązał się zainwestować na Ukrainie 3 miliardy euro w latach 2022-23 i odegrać główną rolę w odbudowie, gdy nadejdzie na to czas. Głównym celem EBOR na Ukrainie jest utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego i żywnościowego, odbudowa infrastruktury kolejowej, finansowanie handlu i wspieranie sektora prywatnego.

W 2022 roku Bank przeznaczy na Ukrainie 1,7 miliarda euro – łącznie ponad jedną dziesiątą całkowitych inwestycji Banku – i zmobilizuje kolejne 200 milionów euro od partnerskich instytucji finansowych. Jako jedyna instytucja działająca na taką skalę, w wyjątkowym pokazie wsparcia i solidarności z narodem ukraińskim, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zgodził się udzielić finansowania, w połowie na własne ryzyko. Połowa jego finansowania pochodziła z hojnego wsparcia darczyńców i poręczycieli z Grupy Siedmiu, Unii Europejskiej i innych krajów.

„Podziwiamy odwagę i determinację narodu ukraińskiego i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby utrzymać i rozszerzyć nasze wsparcie, aby przygotować się do kolejnej odbudowy. Wiąże się to z inwestycjami i dalszym wsparciem dla programu reform” – powiedział prezydent Renu Basu, który w podróży towarzyszyli jej wiceprezes EBOR Banks, Alain Bellot oraz dyrektor zarządzający na Europę Wschodnią i Kaukaz, Matteo Patroni.

Oprócz rozmów z prezydentem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem spotkał się z liderem EBOR Andrijem Pysznym, prezesem Narodowego Banku Ukrainy; minister finansów Serhij Marczenko; Ołeksandr Kubrakow, Wicepremier ds. Odbudowy Ukrainy i Minister Rozwoju Społeczności, Terytoriów i Infrastruktury; pierwszy wicepremier i minister gospodarki Julia Swirenko; oraz Witalij Kliczko, burmistrz Kijowa.

W środowisku biznesowym Prezes EBOiR spotkał się z liderami banków i klientami.

To druga wizyta prezydenta Reno Basso na Ukrainie w czasie wojny. W październiku ubiegłego roku była pierwszym prezesem wielostronnego banku rozwoju, który spotkał się z prezydentem Zełenskim w jego wojennej stolicy.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju odgrywa wyjątkową rolę w tym kryzysie. Po ponad 30 latach wspierania transformacji gospodarczej Ukrainy, nadzwyczajna reakcja Banku na wojnę koncentruje się na gospodarce realnej – podczas gdy inne międzynarodowe instytucje finansowe udzielają wsparcia budżetowego ukraińskiemu rządowi. Fundusze EBOR są również wykorzystywane do pomocy uchodźcom w sąsiednich krajach i przyjmujących ich gminach.

W ubiegłym roku wsparcie EBOR dla Ukrainy obejmowało 150 mln euro awaryjnej płynności dla Kolei Ukraińskich, łącznie 520 mln euro dla firmy energetycznej Okrengo oraz pakiet 500 mln euro dla firmy gazowej Naftogaz. Dzięki wsparciu ze strony Kanady, Unii Europejskiej, Francji, Niemiec, Norwegii, Holandii, Wielkiej Brytanii i Wielkiej Brytanii fundusze te zapewniły wsparcie ukraińskim przedsiębiorstwom i pomogły zachować środki do życia, utrzymując oświetlenie, ogrzewanie i kursowanie pociągów. Stany Zjednoczone Ameryki.

Obecnie EBOR rozszerza swoje wsparcie dla władz miejskich w całym kraju, pożyczając miastu Lwów na zachodniej Ukrainie 25 mln euro w grudniu i przekazując Chmielnickiemu, miastu, które stało się domem dla tysięcy przesiedleńców, 10,6 mln euro na jego poprawę. System transportu publicznego odnawia flotę trolejbusów. Bank współpracuje również z Kolejami Ukraińskimi i prywatnymi inwestorami w celu odbudowy infrastruktury transportowej na zachodzie kraju, aby poprawić łączność z Unią Europejską.

We wtorek, na wczesnym etapie warszawskich podróży Prezydenta Reno Basso po Europie Środkowo-Wschodniej, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) podpisał umowę pożyczki 42 mln euro dla Cersanit SA, wiodącego polskiego producenta płytek ceramicznych i wyposażenia łazienek z dużą działalnością na Ukrainie. Który ma odegrać ważną rolę w odbudowie zniszczonej wojną infrastruktury.

READ  Mike Cannon-Brooks wprowadza ofertę przejęcia AGL