Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Podsumowanie stóp procentowych RBA: Bank centralny nadal uderza z większym bólem stóp procentowych

Podsumowanie stóp procentowych RBA: Bank centralny nadal uderza z większym bólem stóp procentowych

Krajowe lobby biznesowe, które jest u szczytu swojej potęgi, powiedziało naciskanym właścicielom domów, gdzie wskazać palcem winnego dzisiejszego wysokiego kursu gotówki.

Australijska Izba Przemysłowo-Handlowa nie marnowała czasu, wydając oświadczenie w sprawie posunięcia zarządu RBA, mówiąc, że decyzja Komisji ds. Uczciwej Pracy z zeszłego tygodnia o podwyżce płac dla osób o niskich dochodach w kraju zmusiła bank centralny.

„Jeśli w zeszłym tygodniu ACTU przyniosło wam podwyżkę płac, dzisiejsza podwyżka jest taka sama” – powiedział Andrew McKellar, dyrektor generalny ACCI.

„Konsekwencje nieodpowiedzialnych żądań płacowych ACTU nie mogą być jaśniejsze – wzrost płac, któremu nie towarzyszy wzrost wydajności, stwarza ryzyko umocnienia oczekiwań inflacyjnych i presji inflacyjnej.

„Decyzja Banku Rezerw o podniesieniu stóp procentowych o kolejne 0,25 procent będzie ciosem dla milionów gospodarstw domowych i małych firm w całym kraju”.

McKellar powiedział, że wzrost wynagrodzeń komisji utrudni RBA przywrócenie inflacji do celu.

„Jak Bank Rezerw przyznał w swoim dzisiejszym oświadczeniu, jednostkowe koszty pracy szybko rosną, podczas gdy wzrost wydajności pozostaje ograniczony. Jednak, jak ostrzegł gubernator Lowe w zeszłym tygodniu, niedawne ożywienie wzrostu płac bez odpowiedniego wzrostu wydajności nie może być kontynuowane.

Pomimo podejmowanych przez Komisję ds. Uczciwej Pracy prób bagatelizowania wpływu decyzji o przyznaniu wynagrodzeń na inflację, reszta siły roboczej musi uznać ryzyko szerszego pomiaru w innych porozumieniach płacowych.

„To niepowodzenie w wywiązywaniu się z odpowiedzialności grozi pogrążeniem Australii w większym bólu gospodarczym – rosnącymi cenami, eskalacją stóp procentowych i mniejszą liczbą miejsc pracy”.

Bank Rezerw Australii poinformował dziś, że wzrost płac odbił się w odpowiedzi na napięty rynek pracy i rosnącą inflację.

„Oczekuje się, że wzrost płac w sektorze publicznym wzrośnie, a roczny wzrost wynagrodzeń premiowych będzie wyższy niż w ubiegłym roku” – dodała.

„Na poziomie zagregowanym wzrost płac pozostaje zgodny z celem inflacyjnym, pod warunkiem wzrostu wydajności”.

READ  Watykan: bombardowanie Szpitala Dziecięcego Mariupol „nie do zaakceptowania”