Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polscy filmowcy krytykują program kompensacyjny Netflixa

Warszawa: NetflixaNiedawna oferta spółki dotycząca dodatkowego wynagrodzenia dla polskich twórców spotyka się z krytyką ze strony Stowarzyszenia Filmowców Polskich (SFP). Stowarzyszenie jest zaniepokojone opisanymi warunkami i widzi potencjalne niedogodności dla twórców.

Według SFP warunki castingowe do filmu są niekorzystne, gdyż Netflix nie zachęca do konsultacji z agentami ani prawnikami. Kluczową kwestią jest warunkowy charakter proponowanej „dodatkowej rekompensaty” powiązanej z produkcjami, które obejrzało 90% z 10 milionów widzów na całym świecie. Krytycy twierdzą, że utrudni to mniejsze produkcje.

Główne punkty sporne:

  • Zrzeczenie się praw: Twórcy obawiają się, że poprzez podpisanie umowy zrzekną się wszelkich roszczeń wobec Netfliksa.
  • Obowiązki informacyjne: Umowa ogranicza obowiązki Netflix w zakresie udostępniania informacji o wykorzystaniu seriali, ograniczając wgląd twórców.
  • Prawne tantiemy: Pojawiają się wątpliwości dotyczące możliwej cesji należności licencyjnych na mocy prawa polskiego.
  • Przeciwstawne tantiemy prawne: Twórcy mają obowiązek sprzeciwiać się prawnemu narzucaniu opłat licencyjnych.

„Ofertę Netfliksa można uznać za nadużycie pozycji dominującej. Objęto ją jedynie wybranych twórców filmowych, zwolnionych z jakichkolwiek negocjacji, a termin na jej przyjęcie został wyznaczony zbyt krótko, co uniemożliwiało szczegółową analizę” – powiedział Jacek Bromski, szef działu Stowarzyszenie Filmowców Polskich.”

„To wstyd, że platforma, która działa i prosperuje na filmowcach, dzieli obecnie polskie środowisko filmowe na bezprecedensową skalę. Tworzy czarne listy twórców, stawiając ich przeciwko sobie i grożąc wstrzymaniem produkcji w Polsce” – dodał Bromski. Dziś znaleźliśmy się w sytuacji, w której grupa filmowców zanurzona w tej platformie musi zdecydować, czy odmówić całej społeczności rekompensaty za streaming za srebrne monety Netflix”.

Dyrektor SFP-ZAPA Dominik Skuck zauważa, że ​​zamiary Netflixa mogą wpłynąć na nowy rząd przed wprowadzeniem legalnych opłat licencyjnych. „Wyrażamy obawy, że Netflix odniesie korzyść z argumentu, że proponowany mechanizm tzw. „dodatkowej rekompensaty” jest wystarczający i nie ma potrzeby dalszego wzmacniania praw twórców poprzez prawne tantiemy. Podobne działania w innych krajach, m.in. Niemcy, wzbudziły strach.

READ  2021 Behind the Lines Animation Show ma na celu udowodnienie jednej rzeczy: nie można przewidzieć przyszłości

Polska branża filmowa czeka na dalszy rozwój sytuacji, spodziewając się wpływu na relacje Netflix z twórcami i szersze dyskusje na temat godziwego wynagrodzenia w epoce cyfrowej.