Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polscy reżyserzy bronią zielonych granic po ataku politycznym – The Hollywood Reporter

Polscy reżyserzy bronią zielonych granic po ataku politycznym – The Hollywood Reporter

Polscy reżyserzy i Europejskie Stowarzyszenie Filmowe stanęli w obronie Agnieszki Holland po jej nowym filmie „Dramat Migracyjny”. Zielona granicaW Polsce był atakowany politycznie.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, wysoki rangą członek prawicowo-konserwatywnego rządu Polski, ostro skrytykował film opowiadający o katastrofie humanitarnej, jaka dotknęła migrantów na granicy polsko-białoruskiej, porównując go do propagandy nazistowskiej.

„W III Rzeszy Niemcy produkowali filmy propagandowe ukazujące Polaków jako bandytów i morderców. „Dziś mają za to Agnieszkę Holland” – napisał w poniedziałek Ziobro na X, platformie społecznościowej znanej wcześniej jako Twitter.

Odpowiedzi udzieliła Renata Czarnkowski, prezes Stowarzyszenia Kobiet w Kinie Polskim. Sprawdź to w liście otwartym Reporter z Hollywood„Polski rząd i media do tego należą” – stwierdziła [have] Postanowiłem zniesławić Agnieszkę Holland w imię wulgarnej propagandy i zniesławić wybitnych artystów, o których słyszano od odzyskania niepodległości w 1989 roku. [they] Rozmazałem ją i filmowałem bezlitośnie, Zielona granicaktórego nie widział żaden z tych plujących trucizną urzędników.

Zielona granica Film miał swoją premierę we wtorek podczas konkursu w Wenecji i zebrał entuzjastyczne recenzje. The Hollywood Reporter nazwał to „niszczycielskim dramatycznym triumfem”.

Film przedstawia trudną sytuację migrantów z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, których propaganda obiecała łatwe przedostanie się do Unii Europejskiej zwabiła ich na granicę białorusko-polską. Zamiast tego zamieniono ich w pionki w grze geopolitycznej, kiedy polski rząd rozprawił się z nimi, pozostawiając ich osieroconych i głodujących w zdradliwych, bagnistych lasach pomiędzy obydwoma krajami. Zielona granica to jeden z kilku filmów, których akcja rozgrywa się w Wenecji i porusza trudną sytuację migrantów próbujących przedostać się do Europy.

Porównanie Holland i jej filmu do propagandy nazistowskiej jest głęboko ironiczne. Reżyserka najbardziej znana jest z filmu o Holokauście z 1990 roku Europa, Europa I nominowany do Oscara w ciemności (2011), w którym przyglądamy się losowi Żydów ukrywanych w Polsce podczas II wojny światowej. Mówiąc do THRHolandia powiązane tematy Zielona granica Do Europa EuropaPowiedział, że oba filmy badają, w jaki sposób Europa, będąca z jednej strony „kolebką cywilizacji, kultury, demokracji i praw człowieka, może stać się kolebką reżimów totalitarnych”.

READ  Uzależnienie od telefonu sprawiło, że poruszam się na wózku inwalidzkim

„Filmy Anieszki Holland często opowiadają o odwadze i odwadze w obliczu niesprawiedliwości” – zauważył. Zielona granica Producent Mike Downey, który jest także prezesem Europejskiej Akademii Filmowej. Pochwalił solidarność polskich kolegów z Holandii w obliczu potępienia politycznego. „Agnieszka jest w Polsce ofiarą poważnych osobistych i publicznych ataków, a te akty solidarności odzwierciedlają niezwykłą pracę, jaką wykonuje, wypowiadając się przeciwko niesprawiedliwości i uciskowi. Wszyscy się zgadzamy. Milczenie nie wchodzi w grę”.

Zielona granica Film zostanie pokazany na Festiwalu Filmowym w Toronto, a polska premiera 22 września.