Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska: CPK kupi ponad 100 pociągów elektrycznych

Polska: CPK kupi ponad 100 pociągów elektrycznych

CPK ogłosiła zakup ponad 100 elektrycznych zespołów trakcyjnych w ramach programu zakupu taboru dla nowej polskiej sieci dużych prędkości.

Na poparcie tego projektu została podjęta przez Rząd Uchwała Taborowa CPK zatwierdzająca koncepcję udostępnienia taboru pasażerskiego w związku z realizacją projektu CPK.

Uzyskana zgoda umożliwia CPK utworzenie spółki zależnej, której głównym zadaniem będzie pozyskiwanie i zarządzanie taborem dla przyszłej sieci dużych prędkości.

Nowa trasa skróci czas podróży między Warszawą a Łats do około 45 minut

© Centralny Port Komunikacyjny

W ramach programu CPK tabor taborowy zakupi ponad 100 elektrycznych zespołów trakcyjnych, które następnie będą wynajmowane przewoźnikom kolejowym z zainstalowanego taboru.

Nowe pociągi dużych prędkości będą kursować z prędkością 250 kilometrów na godzinę i każdy będzie wyposażony w dwa systemy zasilania. Zostaną także wyposażone w system informacji pasażerskiej zawierający nowe dane lotniskowe Lotnisko PKP.

Dodatkowo nowe jednostki zostaną wyposażone w europejski system sterowania pociągiem (ETCS), aby spełnić najnowsze wymagania w zakresie interoperacyjności.

Wiceminister finansów i polityki regionalnej Marcin Horala powiedział:

„Nawet najlepsza infrastruktura kolejowa nie może funkcjonować bez nowoczesnych pociągów. Dlatego zakup taboru dla linii CPK powinien być przeprowadzony w sposób przemyślany i kompleksowy. Głęboko wierzymy, że polskie firmy zaangażują się w produkcję pociągów i że ten zakup pobudzi naszą gospodarkę.

Zakupy taboru będą początkowo skupiać się na pojazdach dla pierwszej w Polsce linii KDP relacji Warszawa – CPK – Łódź, która zostanie uruchomiona wraz z rozpoczęciem działalności komercyjnej na Lotnisku CPK.

Na mocy tej uchwały CPK utworzy bazę taboru, w ramach której będzie wynajmować pojazdy przewoźnikom na podstawie przetargów w ramach umów wieloletnich. Uzupełni to utrzymującą się liczbę pasażerów pociągów w Polsce, która według przewidywań wzrośnie w związku z „efektem CPK”. Spowoduje to wzrost zapotrzebowania na tabor i konieczność wymiany pociągów.

Prezes CPK Mikołaj Wild powiedział:

READ  WHO uruchomiła nowy program dla ukraińskich dzieci w Polsce

„Wdrożenie komponentów kolejowych w ramach projektu CPK stworzy popyt na nowoczesny tabor, niedostępny obecnie na polskim rynku. CPK jest pierwszym projektem, który kompleksowo podchodzi do transportu kolejowego, co stwarza możliwości oszczędzania dla przewoźników kolejowych koszty kapitału i jednocześnie rosną.Podobnie jak w podejściu liberalizującym rynek kolejowy, korzystając z międzynarodowego doświadczenia i know-how. Wierzymy, że warto to mieć.Koncepcja taboru kolejowego jest atrakcyjną opcją umożliwiającą operatorom dzierżawę nowoczesnego taboru który wpisuje się w infrastrukturę CPK.