Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska dąży do ochrony sojuszników z NATO – wirusa Corona – przed Politico

W walce z COVID Polska awansuje z bezpieczeństwem zbiorowym – zresztą do siedziby NATO.

Polski rząd dostarczy około 3500 dawek szczepionki Oxford / Astrogeneca – Sekretarz Generalny Jens Stoltenberg potwierdził w poniedziałek, że wszyscy pracownicy NATO w siedzibie głównej w Brukseli są już szczepieni przeciwko braku szczepień w ramach programów krajowych.

NATO już wcześniej oświadczyło, że przestrzega krajowego programu szczepień w Belgii jako kraju przyjmującego – zgodnie z normalnym protokołem dyplomatycznym – i że pracownicy będą szczepieni zgodnie z belgijskimi przepisami, dając pierwszeństwo innym czynnikom ryzyka i grupom wiekowym.

Jednak w poniedziałek, przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych NATO w tym tygodniu, Stoltenberg potwierdził zaskakujące doniesienia, że ​​Polska wkrótce będzie szczepić pracowników NATO.

„Jestem wdzięczny, że Polska jest gotowa zapewnić szczepionki przeciwko COVID-19” – powiedział na konferencji prasowej przed ministrem. „Myślę, że to dowodzi, że Polska jest bardzo cennym sojusznikiem i krajem przyjaznym, gotowym na wiele sposobów wspierać wysiłki NATO. Solidarność i regresja są sercem naszego sojuszu, a polskie ustępstwo to potwierdza”.

Dodał: „Polska to silny i niezawodny sojusznik, który od wybuchu epidemii zapewnia sprzęt medyczny, personel i wiedzę fachową wielu partnerom i współpracownikom. To naprawdę kolejny przykład tego, jak Polska przyczynia się do zarządzania skutkami epidemii i wspierania NATO. To zbiorowa walka i razem jesteśmy silni. Szczepionki pomogą i wesprą naszą misję w kwaterze głównej NATO. ”

Dyplomaci zapowiedzieli, że zastrzyki zostaną przeprowadzone w najbliższy weekend po wyjeździe ministrów spraw zagranicznych, a kwatera zostanie zabezpieczona przed szczytem NATO, który ma odbyć się w czerwcu.

Z jednej strony to posunięcie Polski można uznać za żenujące dla Belgii, która, podobnie jak wiele krajów UE, wolno szczepi swoich obywateli i mieszkańców, pomimo dobrze rozwiniętego przemysłu farmaceutycznego. Jednak na innym poziomie można pochwalić Belgię za odmowę nadania priorytetu personelowi NATO nad innymi, którzy mogą cierpieć na poważną chorobę.

READ  Odwrotna dostawa z Niemiec do Polski przez Jamał-Europa trwa już trzeci dzień - Biznes i Ekonomia

Przedstawiciel NATO powiedział, że polski wysiłek pomoże Belgii, czego sojusz nie musi robić. „Pomoże to zapewnić kontynuację podstawowych prac NATO i zmniejszyć obciążenie belgijskiego systemu opieki zdrowotnej” – powiedział urzędnik.

Sytuacja była tak delikatna, że ​​sojusznicy z NATO byli zwolnieni z szczepień personelu w kwaterze głównej pracującej na lokalnych kontraktach na podstawie porozumienia z rządem belgijskim, mimo że posła-ambasadorzy otrzymywali szczepienia przesłane przez ich rządy.

Firmy unijne przyjęły ostrożne podejście, dotychczas trzymane blisko belgijskich przepisów krajowych, obawiając się, że politycy i urzędnicy państwowi zostaną oskarżeni o szukanie nieracjonalnego priorytetu.

Ta sytuacja jest ważna dla polityków, zwłaszcza tych, których uważa się za niezbędnych pracowników, dla kontynuacji działań rządu. Wielu takich funkcjonariuszy nie może pracować w domu, aw niektórych przypadkach musi podróżować w sprawach rządowych. Mimo to władze niechętnie przeprowadzają szczepienia na oczach obywateli.

Polska zaczęła od najszybszych programów szczepień w UE, ale w ostatnich tygodniach jej tempo spada. W niedzielę podano tylko 9 795 szczepionek – co daje łącznie 5 026 182 szczepionek w kraju. W Polsce rośnie liczba nowych przypadków COVID, a rząd w zeszłym tygodniu narzucił surowsze przepisy w całym kraju.

Przedstawiciel NATO powiedział, że Polska dostarczy około 3500 dawek, a szczepionki zostaną dostarczone w dwóch turach, wspólnym wysiłkiem przedstawicieli NATO i Polski, co nastąpi w ten weekend. Szczepionka zostanie podana wszystkim pracownikom sztabu NATO pracującym w Narodowym Komitecie Reprezentantów.

„NATO nie ma własnej szczepionki” – powiedział urzędnik. Urzędnik i dwaj dyplomaci wezwali Belgię do współpracy w tych wysiłkach.

„Współpracujemy bardzo blisko z Belgią, cennym sojusznikiem od czasu wybuchu epidemii, i nadal to robimy” – powiedział urzędnik NATO. „Wszystkie wysiłki związane ze szczepieniami przyczyniają się do naszej ciągłej gotowości i zwiększonego regresu jako partnerstwa”.

Hans van der Purchard i John Sienski przyczynili się do powstania raportu.