Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska dąży do ochrony sojuszników z NATO – wirusa Corona – przed Politico

W walce z COVID Polska awansuje z bezpieczeństwem zbiorowym – zresztą do siedziby NATO.

Polski rząd dostarczy około 3500 dawek szczepionki Oxford / Astrogeneca – Sekretarz Generalny Jens Stoltenberg potwierdził w poniedziałek, że wszyscy pracownicy NATO w siedzibie głównej w Brukseli są już szczepieni przeciwko braku szczepień w ramach programów krajowych.

NATO już wcześniej oświadczyło, że przestrzega krajowego programu szczepień w Belgii jako kraju przyjmującego – zgodnie z normalnym protokołem dyplomatycznym – i że pracownicy będą szczepieni zgodnie z belgijskimi przepisami, dając pierwszeństwo innym czynnikom ryzyka i grupom wiekowym.

Jednak w poniedziałek, przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych NATO w tym tygodniu, Stoltenberg potwierdził zaskakujące doniesienia, że ​​Polska wkrótce będzie szczepić pracowników NATO.

„Jestem wdzięczny, że Polska jest gotowa zapewnić szczepionki przeciwko COVID-19” – powiedział na konferencji prasowej przed ministrem. „Myślę, że to dowodzi, że Polska jest bardzo cennym sojusznikiem i krajem przyjaznym, gotowym na wiele sposobów wspierać wysiłki NATO. Solidarność i regresja są sercem naszego sojuszu, a polskie ustępstwo to potwierdza”.

Dodał: „Polska to silny i niezawodny sojusznik, który od wybuchu epidemii zapewnia sprzęt medyczny, personel i wiedzę fachową wielu partnerom i współpracownikom. To naprawdę kolejny przykład tego, jak Polska przyczynia się do zarządzania skutkami epidemii i wspierania NATO. To zbiorowa walka i razem jesteśmy silni. Szczepionki pomogą i wesprą naszą misję w kwaterze głównej NATO. ”

Dyplomaci zapowiedzieli, że zastrzyki zostaną przeprowadzone w najbliższy weekend po wyjeździe ministrów spraw zagranicznych, a kwatera zostanie zabezpieczona przed szczytem NATO, który ma odbyć się w czerwcu.

Z jednej strony to posunięcie Polski można uznać za żenujące dla Belgii, która, podobnie jak wiele krajów UE, wolno szczepi swoich obywateli i mieszkańców, pomimo dobrze rozwiniętego przemysłu farmaceutycznego. Jednak na innym poziomie można pochwalić Belgię za odmowę nadania priorytetu personelowi NATO nad innymi, którzy mogą cierpieć na poważną chorobę.

READ  Google, Facebook, Twitter Ukraina musi walczyć z fake newsami – polscy, bałtyccy liderzy

Przedstawiciel NATO powiedział, że polski wysiłek pomoże Belgii, czego sojusz nie musi robić. „Pomoże to zapewnić kontynuację podstawowych prac NATO i zmniejszyć obciążenie belgijskiego systemu opieki zdrowotnej” – powiedział urzędnik.

Sytuacja była tak delikatna, że ​​sojusznicy z NATO byli zwolnieni z szczepień personelu w kwaterze głównej pracującej na lokalnych kontraktach na podstawie porozumienia z rządem belgijskim, mimo że posła-ambasadorzy otrzymywali szczepienia przesłane przez ich rządy.

Firmy unijne przyjęły ostrożne podejście, dotychczas trzymane blisko belgijskich przepisów krajowych, obawiając się, że politycy i urzędnicy państwowi zostaną oskarżeni o szukanie nieracjonalnego priorytetu.

Ta sytuacja jest ważna dla polityków, zwłaszcza tych, których uważa się za niezbędnych pracowników, dla kontynuacji działań rządu. Wielu takich funkcjonariuszy nie może pracować w domu, aw niektórych przypadkach musi podróżować w sprawach rządowych. Mimo to władze niechętnie przeprowadzają szczepienia na oczach obywateli.

Polska zaczęła od najszybszych programów szczepień w UE, ale w ostatnich tygodniach jej tempo spada. W niedzielę podano tylko 9 795 szczepionek – co daje łącznie 5 026 182 szczepionek w kraju. W Polsce rośnie liczba nowych przypadków COVID, a rząd w zeszłym tygodniu narzucił surowsze przepisy w całym kraju.

Przedstawiciel NATO powiedział, że Polska dostarczy około 3500 dawek, a szczepionki zostaną dostarczone w dwóch turach, wspólnym wysiłkiem przedstawicieli NATO i Polski, co nastąpi w ten weekend. Szczepionka zostanie podana wszystkim pracownikom sztabu NATO pracującym w Narodowym Komitecie Reprezentantów.

„NATO nie ma własnej szczepionki” – powiedział urzędnik. Urzędnik i dwaj dyplomaci wezwali Belgię do współpracy w tych wysiłkach.

„Współpracujemy bardzo blisko z Belgią, cennym sojusznikiem od czasu wybuchu epidemii, i nadal to robimy” – powiedział urzędnik NATO. „Wszystkie wysiłki związane ze szczepieniami przyczyniają się do naszej ciągłej gotowości i zwiększonego regresu jako partnerstwa”.

Hans van der Purchard i John Sienski przyczynili się do powstania raportu.