Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

W wieku 75 lat umiera słynny poeta Adam Zakazhevsky, lider polskiej nowej fali

Śmierć Zakajowskiego, który 21 marca obchodził Światowy Dzień Poezji UNESCO, potwierdziła Christina Krinica, wydawca A5 Publishing. Nie podano przyczyny śmierci.

Obraz pliku Adama Zhakzevsky’ego. Zdjęcie za pośrednictwem AP / Marijan Murat

Warszawa: W Krakowie zmarł słynny polski poeta Adam Zhakzevsky, który wyraził tragiczne reakcje na globalną erozję, wyrażając niezmierzony moment szoku i straty po atakach na świat z 11 września. Ma 75 lat.

Śmierć Jagajevsky’ego, który był 21 marca w Światowym Dniu Poezji UNESCO, potwierdziła Christina Krinica, wydawca A5. Nie podano przyczyny śmierci.

Zhagjovsky „Spróbuj mówić na cześć zniekształconego świata’, Dobrze napisane przed atakami, ale dzięki temu nabrały nowych i historycznych znaczeń. Przetłumaczone i opublikowane przez Claire Cavanaugh w języku angielskim Nowojorczyk Kilka dni po tragedii z 2001 roku Poezja wspomina szczęśliwe chwile i przyznaje, że świat trwa nadal.

Widziałeś stylowe łodzie i statki;

Jeden z nich odbył przed nim długą podróż,

Na innych czekało solne zapomnienie.

Widziałeś uchodźców idących wszędzie,

Słyszałeś, jak kaci śpiewają z radości.

Musisz chwalić zniekształcony świat.

Zhagjovsky’ego zaintrygował fakt, że „świat historyczny jest związany ze światem kosmicznym lub porusza się w zupełnie innym rytmie”.

„Te światy walczą, ale kończą się ze sobą – to naprawdę zasługuje na głębszą refleksję” – powiedział w wywiadzie.

Prowadził warsztaty poetyckie na Uniwersytecie Jacqueline w Krakowie oraz twórcze pisanie na Uniwersytecie w Houston. Był także wykładowcą na University of Chicago.

Szwedzkie media podały, że był wielokrotnie wymieniany wśród kandydatów do literackiej nagrody Nobla.

Pisarze na całym świecie chwalili Zhagjovsky’ego.

Jory Graham, zdobywca nagrody Pulitzera, „Dear Voyager & Voice for Ages. Nie przestaniemy słuchać tego, co mamy do powiedzenia. Jesteś tu na zawsze. ”

Salman Rushdie napisał na Twitterze „Emerytura, poeta. Żyj swoją pracą. ”

READ  Tsr tubylec zasztyletowany w Polsce | Wiadomości Kochi

W Polsce laureatka Nagrody Nobla Olga Dokorsuk powiedziała, że ​​studenci „uwielbiali go, ponieważ był szczególnie utalentowany w poezji i umiał o niej mówić”. Powiedział, że przeczyta werset „specjalnym, ceremonialnym dźwiękiem, który wywołuje jedynie poezję”.

Pod koniec lat sześćdziesiątych nowej fali Polski, czyli pokolenia ’68, Zhagjovsky był czołową postacią ruchu literackiego, wzywając do bezpośredniego odniesienia prostego języka do rzeczywistości. Była to reakcja na bogate wiersze wychwalające życie w PRL-u.

Jagajevsky i inny poeta Julian Kornhauser napisali książkę, która stała się deklaracją ruchu. Agatha Kornhauser-Duda, córka Kornahousera, jest teraz pierwszą kobietą w Polsce.

Po podpisaniu protestu 59 intelektualistów przeciwko zmianom ideologicznym w polskiej konstytucji, prace Żakzewskiego zostały zakazane przez polskie władze komunistyczne w 1975 roku, co gwarantowało nierozerwalny sojusz ze Związkiem Radzieckim i żywotną rolę Partii Komunistycznej. W 1982 r. Wyemigrował do Paryża, ale w 2002 r. Wrócił do Polski i mieszkał w Crago.

Zkazhevsky urodził się w czerwcu 1945 roku w Luo, obecnie Lwowie na Ukrainie. W tym samym roku jego rodzina musiała przenieść się do zachodniej i środkowej Polski, ponieważ po II wojnie światowej zmieniły się granice i miasto stało się częścią Związku Radzieckiego. W jego pracach widać odbicie utraty rodzinnej ojczyzny. Studiował psychologię i filozofię na Uniwersytecie Jacqueline.

Uwzględniono także jego zbiory poezji Niewidzialna ręka, duchowa dla początkującego I Asymetria. Zdobyła Międzynarodową Nagrodę Literacką Newstodt w 2004 r., Literacką Nagrodę Nobla i wiele innych nagród literackich, w tym Princess of Asturias 2017, najlepszą hiszpańskojęzyczną nagrodę humanitarną na świecie.

W 2016 roku otrzymał kilka odznaczeń państwowych oraz Francuską Legię Honorową.

Subskrybuj MoneyControl Pro na pierwszy rok co 499. Użyj kodu PRO499. Oferta limitowana. * Obowiązuje D&C