Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska dokonuje przeglądu bezpieczeństwa po znalezieniu nurków w pobliżu głównego portu

Warszawa, Polska — Premier Polski powiedział w czwartek, że kraj dokonuje przeglądu swoich instalacji gazowych i naftowych oraz innych strategicznych lokalizacji po weekendowym incydencie, w którym trzeba było uratować trzech zagranicznych nurków w pobliżu dużego portu naftowego.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział też, że zwrócił się do Secret Service o przedstawienie szczegółowego raportu z incydentu.

Policja w północnej Polsce stoi przed pytaniem, dlaczego wypuściła trzech nurków uratowanych w pobliżu gdańskiego portu naftowego bez dokładnego śledztwa.

Eksperci ds. bezpieczeństwa stwierdzili, że obecność nurków w zeszły weekend na wrażliwym obszarze Zatoki Gdańskiej wzbudziła obawy związane z wysokimi napięciami z Rosją w związku z jej dostawami energii. Nurkowie posiadali hiszpańskie dokumenty tożsamości.

Według polskich mediów niezarejestrowana mała łódź zepsuła się podczas sztormu i została uratowana przez nurków w niedzielę rano po wysłaniu przez nich wiadomości o niebezpieczeństwie. Byli wyposażeni w profesjonalny sprzęt do nurkowania i powiedzieli, że szukają bursztynu, ale nic nie znaleźli na łodzi. Nie wolno im nurkować w zatoce.

W całej Polsce wprowadzono wysoki poziom bezpieczeństwa dzięki wsparciu kraju dla krajów sąsiednich Ukraina W czasie rosyjskiej inwazji policja ich uwolniła. To wywołało pytania, a numery telefonów, które podali, są martwe.

Zapytany o tę sprawę Morawiecki powiedział, że zlecił jej dokładne zbadanie przez polskie służby specjalne.

„Oczywiście, że mogą to być ludzie niebezpieczni, ale prawdą jest, że deklarowali, że ci ludzie nie są niebezpieczni” – powiedział dziennikarzom Morawiecki.

Podkreślił, że Polska zwiększyła poziom nadzoru nad swoją infrastrukturą strategiczną po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego, ale ponownie dokonuje przeglądu protokołów bezpieczeństwa.

„W samym środku wojny na Ukrainie, kiedy ryzyko rosyjskiej dywersji wzrosło niepomiernie, było oczywiste, że konieczne jest wzmocnienie nadzoru nad infrastrukturą krytyczną. My też dokonujemy przeglądu tego nadzoru” – powiedział Morawiecki.

READ  Polska potwierdza udział w Vision Eurovision 2022

Wyrażając swoje obawy, eksperci wskazują na podwodne eksplozje zeszłego lata, które uszkodziły biegnący w basenie Morza Bałtyckiego rurociąg Nord Stream, który miał transportować rosyjski gaz do Niemiec. Władze szwedzkie i duńskie nazwały przecieki sabotażem.

Niektóre media w Polsce sugerowały, że trzej nurkowie mogli być zamieszani w szajkę przemytniczą i mogli szukać kontrabandy.