Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska i Finlandia pogłębiają relacje przemysłowe: firmy

Polska i Finlandia pogłębiają relacje przemysłowe: firmy

22 kwietnia 2022

Polska postrzega zaangażowanie swojego przemysłu w fiński sektor jądrowy jako trampolinę do nowych ambicji budowlanych, usłyszało Międzynarodowe Forum Biznesu w Warszawie. ten Polsko-Fińskie Forum Przemysłu Jądrowego Firmy z obu krajów widziały dyskusję o współpracy.

Wiceminister klimatu i środowiska Adam Giborg تشيirtinski wygłasza przemówienie otwierające wraz z fińską ministrem gospodarki Miką Lentelą (fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska)

Na otwarciu wydarzenia wiceminister klimatu i środowiska Adam Giborg تشيiتورtrzyski podkreślił, że celem swojego kraju jest wprowadzenie energetyki jądrowej i stworzenie do 2043 r. mocy wytwórczych na poziomie 6-9 GW.

Celem polskiego programu jądrowego jest „ograniczenie krajowej emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza z energetyki oraz zapewnienie stabilności dostaw i bezpieczeństwa energetycznego”. Jednak krajowi zależy również na czerpaniu korzyści ekonomicznych z rodzącego się sektora jądrowego, powiedział Novaki, „poprzez znaczący udział polskich firm w procesie budowy elektrowni jądrowych, a także poprzez np. transfer technologii do lokalnych firm. i ośrodki badawcze oraz możliwość prowadzenia działalności na rynkach eksportowych.

„Możemy zbudować sektor, który działa na rzecz energetyki odnawialnej i energetyki jądrowej” – powiedział Nowaki w procesie zmniejszania zależności od węgla.

Zaznaczył, że „niewiele osób wie, że 80 polskich firm w ciągu ostatnich 10 lat uczestniczyło w 40 projektach jądrowych w 24 krajach na trzech kontynentach, m.in. w Kanadzie, Indiach i Japonii”.

Nowacki powiedział, że około 25 polskich firm pracowało nad programem TVO Olkiluoto 3, który został niedawno ukończony w Finlandii i „to dobrze wróży dalszej polsko-fińskiej współpracy przy projektach jądrowych, a być może także wspólnym wysiłkom przy innych europejskich lub światowych projektach”.

Polskie plany narodowe w zakresie energetyki jądrowej koncentrują się na budowie dużych reaktorów, z których pierwszy znajduje się na wybrzeżu Bałtyku. Ocena oddziaływania na środowisko została przedłożona w zeszłym miesiącu dla potencjalnych lokalizacji w Lubiatowie-Kopalino w gminie Choczewo lub Żarnowcu w rejonie Krokowa i Gniewino.

READ  Najnowsza australijska elektrownia węglowa Bluewaters pozbawia fortuny fortunę w związku z szybkim wzrostem energii odnawialnej

Oddzielnie kilka dużych polskich firm przemysłowych bada małe reaktory jądrowe jako alternatywę dla węgla, który spalają w celu zapewnienia ciepła i energii dla procesów przemysłowych.

ten Polsko-Fińskie Forum Przemysłu Jądrowego W Warszawie w dniach 20-21 kwietnia organizowanego przez polskie Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz fińskie Ministerstwo Gospodarki i Zatrudnienia. Byli wspierani przez Fińskie Towarzystwo Jądrowe oraz Krajową Izbę Gospodarczą Energetyki i Ochrony Środowiska.

Badania i napisane przez Global Nuclear Energy News