Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska koalicja rządząca prawicowa traci większość w parlamencie UE Katolicki Mateusz Moraveki Senat RP

Rządząca w Polsce prawicowa koalicja straciła w piątek niewielką większość w parlamencie w związku z krytyką decyzji rządu o wycofaniu węgla i planu wyjścia z epidemii w kraju.

Nie oczekuje się jednak, że posunięcie to doprowadzi do upadku rządu premiera Matosa Moravekiego – w którym PiS jest silnym partnerem – ponieważ może on liczyć na poparcie niektórych małych lub opozycyjnych partii w decydującym głosowaniu.

Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska powiedziała, że ​​ruchy opozycyjne przeciwko członkom gabinetu zostały odrzucone w niedawnym głosowaniu w parlamencie, co pokazuje, że wśród prawodawców jest wystarczające poparcie dla rządu.

„Nie mamy formalnej większości, ale liczy się sposób głosowania prawodawców” – powiedziała Cervinska.

Partia Prawa i Sprawiedliwości i jej koalicja dwóch młodszych partnerów ma obecnie 229 z 460 mandatów w izbie niższej parlamentu. Doszedł do władzy w 2015 roku i wygrał wybory w 2019 roku, kierując się agendą społeczną i konserwatywną. Rząd jest w konflikcie z UE w wielu dziedzinach i domaga się swobody podejmowania decyzji przez jej 27 członków. .

John Graphic, rzecznik głównej opozycyjnej Platformy Obywatelskiej, powiedział, że to „symboliczny moment”, kiedy rząd stracił stabilną większość, którą posiadał przez sześć lat.

„Rząd stanie przed wieloma problemami, próbując uzyskać większość dla swoich ustaw, zwłaszcza jeśli naruszają one standardy konstytucyjne lub zasady prawa” – powiedział Grafick.

Ustawodawca Platformy Obywatelskiej Cesari Tomsik powiedział, że partia rozpocznie przygotowania do przedterminowych wyborów, ponieważ „erozja i upadek tej władzy odbywa się na naszych oczach”.

Ustępujący deputowani Zibiknu Kirginsky, Makorsata Janovska i Arkadius Sardorski są sfrustrowani decyzją rządu o wycofaniu węgla pomimo obietnic wyborczych. Węgiel o wysokiej wartości środowiskowej stanowi 65% energii w Polsce.

Kyrzinski powiedział, że po-epidemiczny plan naprawy gospodarczej kraju kumuluje wszystkie obciążenia finansowe dla małych firm, ponieważ korzystają na tym agencje rządowe.

READ  J.D. Sports Poland ma kupić większościowy pakiet udziałów w marketingowej grupie inwestycyjnej

„O ile wiem, odchodzenie od ideałów uchwyciło wielu w poczuciu sprawiedliwości i uczciwości. Zachęcamy ich do przyłączenia się do nas” – powiedział Kirjinski.

Do niedawna koalicja była w konflikcie z UE w wielu kwestiach, od praworządności i niezależności sądownictwa po agendę klimatyczną, i była w stanie przeforsować wszystkie swoje decyzje przez izbę niższą i uzyskać poparcie w Senat. Jej potęga w ostatnim czasie zaczęła słabnąć w wyniku walk o władzę i krytyki sprzeciwu wobec UE, co osłabiło pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

Sondaże prowadzone przez wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego zyskały jeszcze silniejsze poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości, głównie ze względu na hojne świadczenia dla rodzin wielodzietnych i emerytów, a przede wszystkim za wspieranie tradycyjnych i narodowych wartości w narodzie katolickim. Ale sondaże sugerują, że jeśli wybory odbędą się teraz, to nie uzyskają większości parlamentarnej.

W wyborach 2019 r. koalicja straciła większość w Senacie, gdzie ma 49 mandatów na 100. Kolejne wybory zaplanowano na 2023 rok.