Z nowego raportu wynika, że Polska jest drugim co do wielkości emitentem gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej pod względem wielkości gospodarki. Jednak pod względem emisji na mieszkańca Polska zajmuje piąte miejsce w bloku.
Z raportu opublikowanego przez BNP Paribas Polska wynika, że w 2022 r. Polska wyemitowała 715 ton ekwiwalentu dwutlenku węgla – wskaźnika służącego do porównywania emisji różnych gazów cieplarnianych – na każdy milion euro produktu krajowego brutto stanowiącego miarę aktywności gospodarczej.
Liczba ta była 2,7 razy wyższa od średniej w UE (263 tony) i ubiegła jedynie Bułgarii (1059 ton). Na drugim końcu skali najniższe liczby odnotowały Szwecja (94 tony), Luksemburg (145 ton) i Malta (158 ton).
Pod względem liczby ludności Polska w 2022 r. wyemituje 11 ton ekwiwalentu CO2 na mieszkańca w porównaniu z 8,1 ton w całej UE.
Jedynymi krajami wyprzedzającymi Polskę są Irlandia (14,4 tony), Luksemburg (14,3 tony), Dania (13,5 tony) i Estonia (11,5 tony). Najniższą emisję na osobę odnotowano na Malcie (4,4 tony), Szwecji (4,7 tony) i Portugalii (5,8 tony).
Pod względem całkowitej emisji Polska zajmuje czwarte miejsce w UE z 406 mln ton ekwiwalentu CO2 w 2022 r. Największym emitentem były Niemcy (789 mln ton), a następnie Francja (439 mln) i Włochy (429 mln).
Analitycy BNP Paribas zauważyli również, że podczas gdy inne kraje UE odnotowują spadek emisji, w Polsce od mniej więcej 10 lat utrzymuje się ona na stałym wysokim poziomie.
„Wysoka intensywność emisji dwutlenku węgla jest wynikiem połączenia szybkiego wzrostu gospodarczego i powolnej transformacji energetycznej naszego kraju” – napisali. „Polska energetyka w dalszym ciągu opiera się głównie na spalaniu węgla, co jest obecnie rzadkością w UE”.
W zeszłym roku Polska wyprodukowała około dwóch trzecich swojej energii elektrycznej z węgla, co stanowi najwyższy odsetek w historii Unii Europejskiej. W 2022 r. w badaniu finansowanym przez Unię Europejską Polska została uznana za najmniej zielony kraj w bloku.
Odnawialne źródła energii wygenerowały w 2023 roku rekordowe 26% energii elektrycznej w Polsce, w porównaniu z 19% w roku poprzednim.
Jednak węgiel nadal wytwarzał większość energii w kraju, stanowiąc około dwóch trzecich koszyka energetycznego https://t.co/JQqfMkOK4I
– Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 3 stycznia 2024 r
W swoim raporcie BNP Paribas podkreślił potrzebę zwiększenia inwestycji w… [renewables] Właściwe wykorzystanie środków unijnych na transformację energetyczną będzie niezwykle istotne dla utrzymania konkurencyjności całej polskiej gospodarki.
W ubiegłym roku odnawialne źródła energii wygenerowały około 26% energii elektrycznej w Polsce, w porównaniu z około 9% w 2015 roku.
Analitycy banku dodali jednak, że emisje gospodarstw domowych w Polsce są niższe od średniej w UE, pomimo stosunkowo chłodnego klimatu w kraju i dominującego wykorzystania węgla do ogrzewania domów. Zwracają uwagę, że wynika to z „stosunkowo niskiej emisji gazów cieplarnianych związanych z użytkowaniem pojazdów w gospodarstwach domowych”.
Notatki z Polski są zarządzane przez niewielki zespół redakcyjny i publikowane przez niezależną organizację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.
Główny autor obrazu: Greenpeace Polska/Flickr (pod CCP-ND 2.0)
Alicia Ptak jest starszą redaktorką Notes z Polski i dziennikarką multimedialną. Wcześniej pracowała dla Reutersa.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Narodowy Bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich stwierdził, że poniedziałkowa przerwa w świadczeniu usług, która dotknęła klientów, nie była cyberatakiem
Stopy procentowe w Polsce są stabilne; Nowe prognozy gospodarcze są zgodne z oczekiwaniami Artykuły
Ekspert ds. kredytów hipotecznych Mark Burris odpowiada na pytanie nurtujące każdego właściciela domu