Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska nazwała zabicie pracownika pomocy w Gazie morderstwem i domaga się śledztwa

Polska nazwała zabicie pracownika pomocy w Gazie morderstwem i domaga się śledztwa

Polski rząd w piątek nazwał zabicie polskiego pracownika pomocy przez izraelskie naloty w Gazie morderstwem i zażądał wsparcia Izraela dla polskiego śledztwa w tej sprawie.

Wiceminister spraw zagranicznych Władysław Teofil Bartoszewski powiedział parlamentowi, że śmierć 1 kwietnia 35-letniego Damiana Sopola i sześciu pracowników organizacji charytatywnej World Central Kitchen, którzy rozdawali żywność w Gazie, była „szokująca i niepokojąca”.

Polska oczekuje „pełnej współpracy” Izraela w śledztwie wszczętym przez polską prokuraturę w rodzinnym Przemyślu w południowo-wschodniej Polsce, powiedział Bartoszewski. Prokuratorzy „zaklasyfikowali to jako morderstwo” – powiedział.

Izrael wszczął szybkie śledztwo i przyznał się do ofiar śmiertelnych, ale stwierdził, że atak, w wyniku którego zginęli pracownicy pomocy i ich palestyński kierowca, był tragicznym błędem. Podzieliła się ustaleniami z krajami, które straciły obywateli w atakach. Armia izraelska zwolniła dwóch oficerów i udzieliła reprymendy trzem za rzekome naruszenie wojskowych zasad zaangażowania.

Bartoszewski stwierdził, że zwolnienia i środki dyscyplinarne są „niewystarczające” i zażądał rozpoznania sprawy przez niezależny sąd w Izraelu.

Podczas debaty w polskim parlamencie kilku prawodawców wezwało do uznania zabójstw za zbrodnię wojenną.

Bartoszewski powiedział, że Polska współpracuje z krajami, których cywile zginęli w wyniku ostrzału – Australią, Wielką Brytanią, Kanadą i Stanami Zjednoczonymi – aby wspólnie nalegać na kompleksowe dochodzenie w sprawie możliwości wielokrotnego atakowania izraelskiego ostrzału samochodów oznaczonych jako konwoje humanitarne. Armia.

Podkreślił, że w wyniku ataku naruszono wszelkie międzynarodowe normy bezpieczeństwa.

Bartoszewski powiedział też, że Polska domaga się odszkodowania dla rodziny Sobola, której ciało sprowadzono do Polski.

READ  Kriyas prowadzi nocą ERC w Polsce - FIA ERC