Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska odwołuje 50 dyplomatów powołanych przez były prawicowy rząd w celu wzmocnienia dyplomacji w „trudnych” czasach |  Wiadomości ze świata

Polska odwołuje 50 dyplomatów powołanych przez były prawicowy rząd w celu wzmocnienia dyplomacji w „trudnych” czasach | Wiadomości ze świata

Premier Donald Tusk powiedział, że posunięcie to nie jest „odwetem”, ale odpowiedzią na okoliczności, a Ministerstwo Spraw Zagranicznych twierdzi, że zmiany już trwają.


czw. 14 marca 2024 r. 09:52, Wielka Brytania

Polska odwołuje 50 swoich dyplomatów, podczas gdy Warszawa stara się usprawnić pracę dyplomatyczną w trudnym momencie na sąsiedniej Ukrainie, która toczy wojnę na pełną skalę z Rosją.

Wszyscy dyplomaci są powoływani przez populistyczną partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS), która sprawuje władzę od 2015 roku, zanim przegrała grudniowe wybory powszechne.

Przywołani nie zostali wymienieni Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło w oświadczeniu, że „konieczne” posunięcie „pomoże polskiej polityce zagranicznej lepiej i bardziej profesjonalnie stawić czoła trudnym wyzwaniom, przed którymi stoi dziś”.

Wojna na Ukrainie jest najnowszą i Mołdawia jest wściekła, gdy Rosja rozpoczyna głosowanie w separatystycznym regionie

Ukraiński dron uderza w rosyjską rafinerię ropy naftowej

Resort podał na swojej stronie internetowej, że kolejnych „kilkunastu kandydatów” rekomendowanych na stanowiska przez byłych urzędników zostało wycofanych.

Premier Donalda Tuska Zmiany zostały zatwierdzone i proces się rozpoczął, choć nie podano konkretnych dat ani nie powiedziano, czy delegacje zagraniczne zostaną ograniczone.

Były przewodniczący Rady Europejskiej Tusk stwierdził, że „nie jest to zemsta” na poprzednikach jego rządu, ale stwierdził, że ważne jest, aby zachować lojalną grupę dyplomatów jako sąsiadów. Ukraina Wojny Rosji Wojna na pełną skalę.

Zmiany musi zatwierdzić prezydent Andrzej Duda, który jest kojarzony z poprzednim rządem i krytycznie odnosi się do Tuska.

Jeśli pan Duda się nie zgodzi, poprowadzi misje dyplomatyczne, podczas których ambasadorowie zostaną odwołani.

Stojący na czele Sojuszu Obywatelskiego Tusk, który w grudniu złożył przysięgę na przewodniczącego trójstronnej komisji parlamentarnej, pochwalił ambasadora Polski w Waszyngtonie Marka Makirowskiego za zalecenie nieodwoływania najwyższego dyplomaty.

READ  Z Polski do Paryża na 9INE CSGO

Prawicowo-populistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) często ścierała się z UE, zwłaszcza w zakresie niezawisłości sądów, praworządności i praw mniejszości.

Czytaj więcej:
Trudny program Donalda Tuska
19 osób zostało rannych po zderzeniu samochodu z tłumem w Polsce
Brytyjski nastolatek „zaginął w Krakowie”

Po powrocie na urząd w zeszłym roku Tusk, który rządził krajem w latach 2007–2014, „obiecał naprawić zło, aby wszyscy bez wyjątku mogli poczuć się jak w domu”.

Polska jest zagorzałym i głośnym zwolennikiem Ukrainy od czasu inwazji Rosji w 2022 r., a jej przywódcy często ostrzegają, że jeśli pozwoli się Ukrainie upaść, następna będzie Polska lub państwa bałtyckie. Władimir Putin lista.

Na początku tygodnia Tusk nawoływał amerykańskich Republikanów do poparcia propozycji prezydenta Joe Bidena dotyczącego zapewnienia Ukrainie dodatkowej pomocy wojskowej o wartości 60 miliardów dolarów, ostrzegając, że niezastosowanie się do tego będzie kosztować „tysiące istnień ludzkich”.