Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska oskarża Białoruś o prześladowanie Polaków

WARSZAWA, 24 marca (Reuters) – Polska oskarżyła w środę Polskę o nękanie mniejszości polskiej po tym, jak polskie i białoruskie media poinformowały o aresztowaniu lidera grupy reprezentującej polskich imigrantów.

W następstwie impasu dyplomatycznego po wydaleniu dyplomatów w tym miesiącu, polskie MSZ podało, że we wtorek wieczorem wezwało białoruskich oskarżycieli na rozmowy, ale nie podało dalszych szczegółów.

Polskie media podały, że Antzelika Boris, prezes Białoruskiego Związku Polarnego, została we wtorek aresztowana w Crotnie i skazana na 15 dni więzienia.

Białoruskie media podały, że Borys został aresztowany pod zarzutem łamania zasad masowych zgromadzeń, powołując się na MSW. Związek Polaków na Białorusi oświadczył, że obawia się dalszych „represji” wobec imigrantów, ale będzie kontynuował swoją działalność.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Białorusi nie skomentowało i nie poinformowało władz, że został aresztowany ani że zatrzymano kilku Polaków na Białorusi.

„Nie tolerujemy prześladowań mniejszości polskiej na Białorusi.

Polska skrytykowała białoruskie kierownictwo prezydenta Aleksandra Łukaszenki i potraktowała białoruskich polityków opozycji.

Warszawa zaapelowała o skoordynowaną pomoc dla ruchu opozycyjnego na Białorusi, gdzie przeciwnicy Łukaszenki twierdzą, że sierpniowe wybory prezydenckie zostały sfałszowane, aby zapewnić mu zwycięstwo. Prezydent zaprzeczył oszustwu wyborczemu.

Po nabożeństwie żałobnym w polskiej szkole na Białorusi poświęconej Polakom walczącym ze Związkiem Radzieckim prokuratura w Brześciu na Białorusi wszczęła sprawę karną, w której twierdzi się, że gloryfikował zbrodniarzy wojennych.

Polska wydaliła w zeszłym tygodniu dwóch ambasadorów Białorusi po wydaleniu ambasadora RP w tym miesiącu. (Relacje Jonah Blushinska, Anna Kopper i Alija Pitak w Warszawie, Matthias Williams i Pavel Polytech w Kijowie, montaż: Timothy Heritage)

Nasze standardy: Zasady Fundacji Thomson Reuters.

READ  Polska przyjmuje patriotyczną ofertę Niemiec po śmiertelnym ataku rakietowym