Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska podpisuje umowę na zakup drugiej partii czołgów Abrams

WARSZAWA, Polska — Minister obrony Polski w środę podpisał umowę na zakup drugiej partii amerykańskich Abrams czołgi podstawowe Warszawa poprawia swoje zdolności obronne i zacieśnia współpracę wojskową z Waszyngtonem Wojna Rosji z sąsiednią Ukrainą.

Polska jest pierwszym sojusznikiem USA, który otrzyma czołgi Abrams w Europie, poinformowali urzędnicy.

Minister obrony narodowej Mariusz Pulaszak podpisał kontrakt o wartości 1,4 mld USD w bazie wojskowej w Weszoli pod Warszawą. Kontrakt zakłada dostawę 116 czołgów M1A1 Abrams wraz z odpowiednim wyposażeniem i logistyką począwszy od tego roku.

W ceremonii podpisania wzięli udział Daniel Lawton, Zastępca Szefa Sztabu Ambasady USA w Polsce oraz gen. bryg. Gen. Jan Lubas, zastępca dowódcy 101. Dywizji Powietrznodesantowej, elementów stacjonujących w południowo-wschodniej Polsce w pobliżu granicy z Ukrainą.

Umowa jest kontynuacją ubiegłorocznej Umowa Do zdobycia 250 zmodernizowanych czołgów M1A2 Abrams Nadawany w latach 2025-2026. Polska oczekuje także na dostawę amerykańskich artyleryjskich systemów rakietowych dużej mobilności i otrzymała już baterie rakietowe Patriot.

Przemawiając w Wesołej, polscy i amerykańscy urzędnicy powiedzieli, że umowy wzmocnią Polskę, region i wschodnią flankę NATO w miarę trwania wojny na Ukrainie.

READ  Niemcy odrzucają ponowny apel Polski o reparacje wojenne | Niemcy