Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska przedłuża kontrole graniczne ze Słowacją do 2 stycznia 2024 r

Polska przedłuża kontrole graniczne ze Słowacją do 2 stycznia 2024 r

Polskie władze ogłosiły, że zdecydowały się utrzymać kontrole graniczne ze Słowacją do przyszłego roku.

Ogłaszając tę ​​wiadomość, Straż Graniczna poinformowała, że ​​kontrole na granicach wewnętrznych ze Słowacją zostały przedłużone do 2 stycznia 2024 roku. Jak podaje jednak SchengenVisaInfo.com, kontrole będą przeprowadzane tylko w przypadku osób wjeżdżających do Polski.

Tymczasowe kontrole graniczne na granicy polsko-słowackiej zostały przedłużone do 2 stycznia 2024 r. Kontrole będą kontynuowane jedynie w kierunku wjazdu do Polski.

polska straż graniczna

Decyzja Polski o przedłużeniu kontroli granicznych ze Słowacją wynika z gwałtownego wzrostu liczby nielegalnych migrantów.

Słowacja jest krajem tranzytowym, przez który przechodzi wielu migrantów, głównie z Bliskiego Wschodu i Afganistanu, w drodze do Europy Zachodniej. Z tego powodu Polska zdecydowała się utrzymać ograniczenia mające na celu zapobieganie nielegalnemu wjazdowi.

Polska początkowo przywróciła kontrole na granicach wewnętrznych ze Słowacją 4 października. Od tego czasu kraj w dalszym ciągu je przedłuża, powołując się na obawy związane z nielegalną migracją.

Kiedy miało miejsce poprzednie przedłużenie, MSW podało, że granicę polsko-słowacką można przekraczać w ośmiu punktach kontrolnych.

Podobnie w czasie przywracania kontroli granicznych kilka punktów kontrolnych będzie otwartych dla operacji.

Według ministerstwa niektóre punkty kontrolne, w których ludzie regularnie przekraczają granicę, będą teraz zezwalać na wjazd samochodów osobowych i ciężarowych, o ile pozwalają na to przepisy drogowe.

Wyjątkiem są jednak duże autobusy i pojazdy, które mogą przewieźć więcej niż siedem lub dziewięć osób. Zmiany dotyczą następujących przejść granicznych:

  • Konichna
  • Nietzschego
  • Lisa Polana
  • Chochołow
  • Winyarcikówka
  • Ujsoły
  • Wojna
  • Jaworzynka – Čierne – Skalité

Ministerstwo podało zasady określające, kto może przekraczać te granice ze swoimi współmałżonkami i dziećmi z krajów UE, krajów objętych Europejskim Porozumieniem o Wolnym Handlu i Szwajcarii.

Zaleca się, aby wszyscy pasażerowie zawsze nosili przy sobie dokumenty podróżne – dowód osobisty lub paszport, w zależności od narodowości.

READ  Cais planuje kontrolę zaufania ERC w Polsce

Polska nie jest jedynym krajem, który zdecydował się na utrzymanie kontroli na granicach wewnętrznych ze Słowacją do przyszłego roku.

Republika Czeska ogłosiła niedawno, że utrzyma kontrole graniczne ze Słowacją do 3 stycznia 2024 r.

Komentując przedłużenie środka, czeski minister spraw wewnętrznych Vit Ragusan powiedział, że kraj chce walczyć z nielegalną imigracją.

Minister Ragusan dodał, że kontrole graniczne są konieczne, ponieważ obecnie nie ma wspólnej polityki UE mającej na celu ochronę zewnętrznych granic bloku.