Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska przyjmuje uciekających Ukraińców, ponieważ Europa stoi w obliczu największego kryzysu uchodźczego od 1945 r.

Polska przyjmuje uciekających Ukraińców, ponieważ Europa stoi w obliczu największego kryzysu uchodźczego od 1945 r.

Surrealistyczny klip audio ożywia morze ludzkości uciekającej z Ukrainy: wysoko wykwalifikowany pianista przybył na przejście graniczne Medica do Polski. Jego muzyka podróżuje przez zorganizowany chaos tej małej wioski, która jest obecnie linią frontu narastającego europejskiego kryzysu uchodźczego.

Niemiecki pianista David Martello odwiedził w ostatnich latach kilka stref konfliktu, ciągnąc za rowerem fortepian na przyczepie z namalowanym białym napisem „pokoju”. Dzieci otaczają go, gdy melodie zatrzymują tłum uchodźców. Po długich i niebezpiecznych podróżach, aby uciec przed wojną, oniemiali.

Adrenalina ustąpiła miejsca wyczerpaniu.

kryzys uchodźczy

Co najmniej 1,7 miliona ludzi uciekło z Ukrainy do sąsiednich krajów od czasu rosyjskiej inwazji, powodując najszybciej narastający kryzys uchodźczy w Europie od II wojny światowej. Spośród nich ponad milion uciekło do Polski. Zostały w dużej mierze przyjęte przez swoich europejskich sąsiadów.

Większość nowo przybyłych jest przewożona do ośrodków recepcyjnych daleko od granicy. Niektórzy mają rodzinę lub przyjaciół w Polsce lub dalej w Europie, gdzie mogą się zatrzymać. Niewielu wolontariuszy otrzymuje oferty przejazdów samochodami i noclegów w miastach na całym kontynencie.

PLIK – Setki rodzin zostaje umieszczonych w gimnazjum, aby pomieścić ukraińskich uchodźców uciekających przed rosyjską inwazją w przygranicznym mieście Medica w Polsce 1 marca 2022 r.

Ale wielu nie ma dokąd pójść. Dostają łóżka w schronach, które powstają w szkołach, teatrach i salach gimnastycznych w pobliżu granicy. Stamtąd mogą łączyć się z obywatelami polskimi, którzy oferują pokoje, a nawet całe mieszkania i domy.

schrony

Evgenia, która nie chciała podać swojego pełnego nazwiska, rozmawiała z VOA po przybyciu do nowo wybudowanego schroniska w szkole w pobliskim Brzemiso. Troje z jej czwórki dzieci siedzi obok niej.

„Mój mąż jest na Ukrainie i nie pozwolili mu wyjechać” – wyjaśniła. „A także mój najstarszy syn – ma 18 lat i też musiał się zapisać [to the army]. Więc jesteśmy rozdzieleni. Jesteśmy w stałym kontakcie. Stworzyliśmy rodzinę [messaging] Grupuj, informujemy się nawzajem o tym, co się dzieje i cały czas się widujemy”.

Jewgienija mówi, że została przyjęta w Polsce. „Wolontariusze przychodzą do nas i dają nam możliwości, gdzie możemy iść, gdzie jest praca. Chcemy pracować, abyśmy nie byli zależni od kogoś innego, abyśmy mogli być do czegoś przydatni” – powiedziała VOA.

Schronisko nadzoruje dyrektor szkoły Magorzata Zyuber. Ma teraz pod swoją opieką setki uchodźców.

„Najgorsze momenty to na przykład, kiedy minibus przyjeżdża w nocy i odbieramy dzieci w wieku czterech lub pięciu miesięcy. To naprawdę bardzo emocjonalne i myślę, że nie każdy jest w stanie sobie z tym poradzić. Możemy to zrobić, ponieważ jesteśmy silni, nie wiemy, na jak długo. „Dopóki mamy siłę, pomożemy” – powiedział Zyuber.

zaszokować

W pobliżu dom kultury zamieniono na tymczasowe schronienie. Pracownicy, którzy na co dzień zajmują się organizacją koncertów i pokazów filmowych, stali się szefami kuchni, sprzątaczkami, nianiami i doradcami ds. uchodźców. Zostały zalane darowiznami od okolicznych mieszkańców i przedsiębiorstw.

AKT - Uchodźcy, głównie kobiety z dziećmi, czekają na transport na przejściu granicznym w Medica, Polska, 5 marca 2022, po ucieczce z Ukrainy.

AKT – Uchodźcy, głównie kobiety z dziećmi, czekają na transport na przejściu granicznym w Medica, Polska, 5 marca 2022, po ucieczce z Ukrainy.

Głównie, kiedy [refugees] Przyjdź do nas, rozstanie to ogromny szok. Oni płaczą. Wtedy są wdzięczni, że tu dotarli, bo są tacy dobrzy ludzie. Po pobycie dnia lub dwóch przyzwyczailiśmy się do siebie, a ci ludzie związali się i stali się jak jedna wielka rodzina – powiedział VOA lokalny polityk Janusz, pomagając w zaopatrzeniu schroniska w nowe zapasy.

„Na początku uchodźcy są zszokowani, chcą krzyczeć, chcą głośno mówić o tym, przez co przeszli, przez co przeszli, jak przebiegła ucieczka. Potem powoli uspokajają się i przyzwyczajają do nowej rzeczywistości – że muszą dalej żyć” – powiedział Zapotocki.

Obligacje polsko-ukraińskie

Więzy historyczne sięgają głęboko ponad granice. Katedra Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego znajduje się na malowniczej starówce Przemyso – po polskiej stronie granicy. Jej gigantyczne dzwony rozbrzmiały w całym mieście w niedzielny poranek, gdy odprawiono specjalne nabożeństwo modlitewne i zbiorowe za ludność Ukrainy. Usługa była transmitowana na żywo na ekranach telewizorów w całej Polsce.

Pomimo ciepłego przyjęcia, wielu ukraińskich uchodźców w schroniskach ma nadzieję na powrót do domu w ciągu kilku tygodni, trzymając się wiary, że ten oszałamiający wstrząs wkrótce się skończy. Kiedy przeglądali swoje telefony i oglądali obrazy śmierci i zniszczenia na ziemi, którą pozostawili, ta nadzieja wyraźnie zaczęła zanikać.

READ  Sarah Ali Khan mówi, że Taimur nazwał ją „Gul” tylko raz: „Nie sądzę, żeby nadużywał mojego ciała” | Bollywood