Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska scena rave lat 90. jest eksplorowana w nowym programie filmów krótkometrażowych w Southbank Center

Polska scena rave lat 90. jest eksplorowana w nowym programie filmów krótkometrażowych w Southbank Center

W londyńskim Southbank Centre odbędzie się specjalny program filmów krótkometrażowych i koncert poświęcony polskiej scenie rave lat 90.

Delirium: Naładuj siłyktóry odbędzie się w piątek 22 marca w Queen Elizabeth Hall, zaprezentuje osiem filmów krótkometrażowych, których celem będzie ukazanie powiązań kultury rave ze sztuką współczesną w kraju ostatniej dekady XX wieku.

„Muzyka techno była podstawą undergroundowych imprez tanecznych i undergroundowych wydarzeń tanecznych, które rozprzestrzeniły się w Polsce wraz ze zmianą systemu politycznego i gospodarczego na początku lat 90.” – czytamy w opisie opublikowanym przez Southbank Center. „Rave party z jednej strony były wyrazem optymizmu tego okresu transformacji. Z drugiej strony ukazywały obawy tamtych czasów przed przyspieszeniem społecznym i technologicznym”.

Znajdź więcej szczegółów na temat Delirium: ładowanie, który będzie częścią 22. Festiwalu Filmów Polskich Kinoteka, Tutaj.

Po występach odbędzie się specjalna edycja cyklu koncertów Concrete Lates w Southbank Centre, podczas którego polscy DJ-e Catz N' Dogs, JW Harrison i Blanka Barbara będą eksplorować trzy dekady polskiej muzyki elektronicznej. Więcej informacji na temat tego konkretnego wydarzenia, również zaplanowanego na piątek 22 marca Tutaj.

W 2021 roku polski pisarz Bartłomiej Kloska zgłębiał historię marszów techno i subkultur muzyki tanecznej w polskim mieście Łodzi w książce Technolokan – Marsze Wolności w Łodzi.

Przeczytaj tutaj artykuł DJ Mag na rok 2022 poświęcony inspirowanym Balearami rytmami polskiego wybrzeża Bałtyku.

W marcu w Southbank Centre odbędzie się seria południowoazjatyckich wydarzeń muzycznych, w tym Dialed In – londyński festiwal oraz zbiorowe wydarzenia wspierające południowoazjatyckie talenty – DJ-a i rezydenta NTS oraz malarza anu, Vedic Roots i pakistańską piosenkarkę Zeeshan Ali . Król Bhangra Malkit Singh i nie tylko.

READ  Lokalny kawaler orzeźwia 3-dniową tikka masalę zdrową strugą słodkiego sosu chili - Pituta Advocate