Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska telewizja TVP dodaje do tej listy dramat szachowy „Shattered Games”.

Polska telewizja TVP dodaje do tej listy dramat szachowy „Shattered Games”.

Telewizja Polska (TVP) dodała film fabularny „Shattered Games” do swojej międzynarodowej listy bestsellerów obok komedii romantycznej „The Love Buzz” i serialu historycznego „Zatoka szpiegów”.

„Shattered Games” eksploruje bogatą historię Polski i jej wpływ na grę w szachy. Reprezentacja Polski w szachach, znana w Polsce jako „Złota Drużyna”, zdobyła mistrzostwo świata w szachach w Hamburgu w 1930 roku i została przemianowana przez niemiecką prasę na „Bombenmannschaft” lub „Bomber Crew”.

„Mecze rozgrywane przez tę drużynę do dziś są opisywane w podręcznikach szachowych jako przykłady mistrzowskich ruchów i partii” – podała TVP w oświadczeniu.

Film koncentruje się na kapitanie drużyny Akibie Rubinsteinie oraz innych zawodnikach Davucie Przybyorce, Csarere Tartakowerze, Mieczesławie Najdorfie, Pauline Friedman i Kazimierzu Makarczyku.

Podąża za nimi w walce o Puchar, a także zmaganiu się z chorobą psychiczną Rubinsteina i wybuchem II wojny światowej. Film opowiada o losach polskich graczy, z których część była Żydami, podczas hitlerowskiej okupacji Polski.

Zdjęcia do „Zepsutych zabawek” kręcono we wnętrzach zabytkowych przedwojennych pałaców i domów w Polsce, zaś zakład dla obłąkanych, do którego trafił Rubinstein, kręcono we wnętrzach słynnego zamku w Moznej, gdzie mieścił się ośrodek leczenia nerwic.

Film wyreżyserował Marek Bukowski, a producentami wykonawczymi są Jacek Stanclik i Piotr Mikołajczak. Producentem jest TVP, a producentem Studio Basta.

„Bohaterowie filmu przypominają postacie z kina amerykańskiego lat 30. lub późniejszego Filmu Noir” – powiedziała Orszula Soszko, dyrektor ds. sprzedaży międzynarodowej w TVP. Tworzą zgraną grupę przyjaciół, na której czele stoi charyzmatyczny David Przybyorka, a supergwiazda Akiba Rubinstein błyszczy jako najpopularniejsza gwiazda świata. Wybuch wojny oznacza koniec tego eleganckiego świata i prowadzi do ostatecznego rozpadu Drużyny Shining Gold.

READ  „Egzorcysta papieża” — podcast The Exorcism of the Disgusting Boo Crow autorstwa Russella Crowe'a