Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska trzecim co do wielkości producentem ozdób choinkowych na świecie – Pierwsze Wiadomości

Z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) wynika, że ​​Polska jest trzecim co do wielkości producentem ozdób choinkowych na świecie.
Leszek Szymański / PAP

Polska jest jednym z największych eksporterów ozdób choinkowych na świecie, z prestiżowymi klientami, takimi jak prestiżowe Harrods i Fortnum & Mason w Wielkiej Brytanii, Le Bon Marché w Paryżu czy Bloomingdales w USA.

Z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) wynika, że ​​w 2019 r. wartość polskiego eksportu towarów świątecznych wyniosła 80,4 mln euro, czyli dwa i pół razy więcej niż w 2015 r.

Bombkarnia w Warszawie wykonała ozdoby dla Baracka Obamy, Nicolasa Sarkozy’ego i Patriarchy Moskwy Cyryla I oraz choinkę w Parlamencie Europejskim na zakończenie polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w 2011 roku.Bombcarnia

„To stawia Polskę na trzecim miejscu na świecie” – powiedział PIE.„Tylko Chiny (światowy lider sprzedaży z udziałem w rynku przekraczającym 80 proc.) i Niemcy wyeksportowały więcej”.

Z raportu wynika również, że w 2019 r. polskie ozdoby świąteczne trafiły do ​​71 krajów na wszystkich kontynentach, z czego prawie połowa trafiła do Niemiec, a 18% do Stanów Zjednoczonych.

Ekskluzywne, a czasem misterne polskie motywy to ozdoby wysadzane kryształami Swarovskiego, bursztynami i innymi kamieniami szlachetnymi.Szymański / PAP

Motywy, które są ręcznie dmuchane ze szkła, a następnie ręcznie malowane, są produkowane przez kilku tradycyjnych producentów i sprzedawane w najbardziej ekskluzywnych domach towarowych na świecie, takich jak Harrods w Londynie.

To dla nich wykonujemy ozdoby w różnych kształtach, takich jak samochody, Mikołaj czy choinka – mówi Jacob Grubinsky, szef GabiGlass w Gnieźnie, która od 8 lat zajmuje się produkcją ozdób na eksport.

Ozdoby, które są ręcznie dmuchane ze szkła, a następnie ręcznie malowane, są produkowane przez wielu tradycyjnych producentów.Maciej Kulczyński / PAP

Amerykanie również preferują designerskie ozdoby. „Amerykanie są znacznie gorętsi i z łatwością mogą mieć coś takiego jak Święty Mikołaj na desce surfingowej” – powiedział Maciej Mostowski, trzecie pokolenie rodzinnej fabryki, która rozpoczęła produkcję ozdób w 1945 roku i produkowała ozdoby dla Muzeum Kremla, amerykańskich drużyn sportowych, Hiszpańska rodzina królewska i Biały Dom.

Najbardziej niezwykłą amerykańską tradycją są ogórkowe drobiazgi, ponieważ polska firma Vitbis co roku wysyła do Ameryki sto ogórkowych drobiazgów.

Największym producentem ozdób choinkowych w Polsce jest firma Vitbis z siedzibą w Złotoryi na Dolnym Śląsku. Założona w 1952 roku firma posiada największą fabrykę biżuterii w Europie, która produkuje około 100 000 lalek dziennie.Maciej Kulczyński / PAP

Prezes Vitbis Janusz Prus powiedział: „Amerykanie wierzą w swoją niesamowitą siłę. Kiedy są zawieszeni na drzewie, ich celem jest zapewnienie materialnego sukcesu, szczęścia i bogactwa.”

Choć Chiny są dziś liderem na światowym rynku pod względem ilości produkowanej dziś biżuterii, to jest ona produkowana na dużą skalę i zazwyczaj jest wykonana z plastiku.

Grzegorz Michałowski /PAP

Polska wyrobiła sobie markę dzięki jakości i kunsztowi ozdób szklanych i ma ugruntowaną pozycję w produkcji ozdób szklanych na świecie, która trwa od dziesięcioleci.Stefan Kraszewski / PAP

Jednak Polska wyrobiła sobie markę dzięki jakości i kunsztowi ozdób szklanych i ma silną pozycję w trwającej od dziesięcioleci światowej produkcji ozdób szklanych.

Inna polska firma, warszawska Bombkarnia, wykonała ozdoby jako prezenty dyplomatyczne dla Baracka Obamy, Mikołaja Sarkozy’ego i patriarchy Moskwy Cyryla I oraz choinkę w Parlamencie Europejskim na zakończenie polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w 2011 roku.

Z raportu PIE wynika, że ​​w 2019 roku polskie bombki trafiły do ​​71 krajów na wszystkich kontynentach, z czego około połowa trafiła do Niemiec, a 18% do Stanów Zjednoczonych.Maciej Kulczyński / PAP

Prezes GabiGlass Jakob Grobiński powiedział: „Polacy znani są w Wielkiej Brytanii jako producenci biżuterii.

„Polskie ozdoby choinkowe są tam bardzo poszukiwane. Kiedy dostają wiadomość, że produkty są z Polski, zainteresowanie jest od razu duże.”

READ  Cyrk Djokovica pozwala nam zobaczyć wszystkie nasze uprzedzenia Covida w grze | Emma John