Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska wysyła do 10 000 żołnierzy na granicę z Białorusią |  Aktualności

Polska wysyła do 10 000 żołnierzy na granicę z Białorusią | Aktualności

Polska wyraziła zaniepokojenie regionem przygranicznym, odkąd w zeszłym miesiącu na Białoruś przybyły setki rosyjskich najemników Wagnera.

Polska planuje skierować do granicy z Białorusią do 10 tys. dodatkowych żołnierzy w celu wsparcia sił straży granicznej – poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak.

„Na granicy będzie około 10 tys. żołnierzy, z czego 4 tys. będzie bezpośrednio wspierać straż graniczną, a 6 tys. stanowić będzie rezerwę” – powiedział minister w czwartkowej rozmowie z publicznym radiem.

„Zbliżamy armię do granicy z Białorusią, aby przestraszyć agresora, aby nie odważył się nas zaatakować” – powiedział Plashchak.

Wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wasek powiedział w środę, że Polska wyśle ​​dodatkowe 2 tys. żołnierzy na granicę z Białorusią.

Obawy Polski o region przygraniczny narastają od czasu, gdy w zeszłym miesiącu na Białoruś przybyły na zaproszenie prezydenta Aleksandra Łukaszenki setki doświadczonych najemników Wagnera.

Białoruś kontynuuje w tym tygodniu ćwiczenia wojskowe w pobliżu granicy, a Łukaszenka kilkakrotnie mówił, że powstrzymuje bojowników Wagnera, którzy chcą zaatakować Polskę.

Polska odnotowała również wzrost liczby migrantów i uchodźców, głównie z Bliskiego Wschodu i Afryki, próbujących przekroczyć granicę w ostatnich miesiącach.

Szef straży granicznej Tomasz Braga powiedział na początku tego tygodnia, że ​​w tym roku granicę polsko-białoruską próbowało przekroczyć 19 tys. osób bez dokumentów, w porównaniu z 16 tys. w zeszłym roku.

READ  Naukowcy mapują wpływ ścieków ludzkich na wybrzeża na całym świecie