Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska wzywa Izrael do wypłaty „odszkodowań” rodzinom poległych pracowników organizacji humanitarnych

Polska wzywa Izrael do wypłaty „odszkodowań” rodzinom poległych pracowników organizacji humanitarnych

Wiceminister spraw zagranicznych Polski Andrzej Szejna powiedział we wtorek, że Izrael musi wypłacić „odszkodowanie” rodzinom siedmiu pracowników organizacji humanitarnych, w tym obywatela Polski, którzy zginęli w izraelskim ataku w Gazie.

World Central Kitchen, organizacja pozarządowa z siedzibą w USA, która dożywia społeczności dotknięte konfliktami, podała, że ​​siedmiu członków jej zespołu zginęło podczas pracy w zagrożonej głodem Strefie Gazy.

„Władze muszą się zastanowić, kto powinien być winny naciśnięcia określonego przycisku i w jaki sposób wypłacić odszkodowania rodzinom ofiar – nawet jeśli nie będzie na to pieniędzy” – Szejna powiedziała Radiu Zet.

Minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski powiedział wcześniej, że zwrócił się do ambasadora Izraela w Warszawie o „pilne wyjaśnienia” w związku z incydentem.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

„Osobiście poprosiłem ambasadora Izraela Yaakova Livneha o pilne wyjaśnienia” – powiedział Sikorsky w mediach społecznościowych, dodając „kondolencje dla rodziny naszego dzielnego wolontariusza”.

Poinformował także, że Polska wszczęła własne śledztwo w sprawie śmierci pracownika pomocy.

„Nasz dzielny towarzysz Damian Sobol z Przemyśla pomógł potrzebującym w Gazie, gdzie trwa kryzys humanitarny” – powiedział Sikorski w nagraniu wideo opublikowanym na X, dawniej Twitterze.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

„Zginął w ataku, do którego przyznała się armia izraelska” – dodał Wysoki Poseł Polski.

Następnie odbył rozmowę telefoniczną ze swoim izraelskim odpowiednikiem, Israelem Katzem.

Organizacja World Central Kitchen podała, że ​​podczas strajku jej zespół podróżował po strefie „wycofania konfliktu” w konwoju dwóch samochodów opancerzonych z „logo WCK i pojazdu z miękkiej skóry”.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

„Polska nie akceptuje nieprzestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego i (nie) braku bezpieczeństwa ludności cywilnej, w tym pracowników organizacji humanitarnych” – oznajmiło we wtorek polskie MSZ.

Prezydent Polski Andrzej Duda złożył kondolencje rodzinie pracownika pomocy, dodając w X: „Ta tragedia nigdy nie powinna była się wydarzyć i należy ją wyjaśnić”.

READ  Polska: TVP jest gotowa pomóc w organizacji Eurowizji 2023

„Ci odważni ludzie zmienili świat na lepszy dzięki swojej służbie i poświęceniu dla innych” – napisał.

World Central Kitchen ogłosiło, że zawiesza działalność po strajku, w wyniku którego ochotnicy pochłonęli „podwójne obywatelstwo Australii, Polski, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Kanady oraz Palestyny”.

amj/bc