Morskie farmy wiatrowe w Polsce nigdy wcześniej nie były rozwijane na tak dużą skalę. Grupa PGE jest największym inwestorem w morskie farmy wiatrowe w polskiej części Morza Bałtyckiego pod względem mocy turbin wiatrowych. W ramach programu offshore Grupa PGE realizuje obecnie trzy projekty morskich farm wiatrowych.
Dwie z nich to morskie farmy wiatrowe Baltika 2 i Baltika 3, które tworzą morską farmę wiatrową Baltika o łącznej mocy 2,5 GW. PGE realizuje ten projekt we współpracy z duńskim partnerem Ørsted. Obydwa etapy morskiej farmy wiatrowej Baltica posiadają decyzje lokalizacyjne, decyzje środowiskowe, umowy o przyłączenie do sieci z operatorem oraz posiadają prawo do kontraktu różnicowego (CfD).
W kwietniu ubiegłego roku PGE i Ørsted zrobiły duży krok w projekcie Baltica 2. Podpisali pierwsze kontrakty na dostawę turbin wiatrowych. Następnie w czerwcu podpisali także umowę na dostawę podstacji morskich. Oczekuje się, że elektrownia Baltika 2 zacznie produkować zieloną energię w 2027 r., a morska farma wiatrowa Bałtika zostanie całkowicie ukończona w ciągu tej dekady.
Niezależnie od morskiej farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim Grupa PGE rozwija trzeci projekt – Baltic Sea 1. Ma ona zostać oddana do użytku po 2030 roku i będzie miała moc około 0,9 GW. Projekt ma już pozwolenie na budowę i umowę komunikacyjną. W maju 2022 r. rozpoczęły się badania pomiarowe wiatru dla tego projektu, a jesienią 2022 r. badania środowiskowe. Energia wytworzona przez trzy farmy zasili około 5,5 mln gospodarstw domowych w Polsce. Oznacza to, że ponad jedna trzecia polskich gospodarstw domowych będzie zasilana energią wiatrową.
Jednocześnie Grupa PGE otrzymała ostateczne decyzje w sprawie nowych pozwoleń na budowę sztucznych wysp dla pięciu nowych obszarów, które mają zostać zagospodarowane na Bałtyku, co umożliwi w przyszłości budowę kolejnych morskich elektrowni wiatrowych. Łączny potencjał mocy nowych obszarów zapewnia PGE ponad 3,9 gigawata. Biorąc pod uwagę aktualnie realizowane projekty (Baltika 2, Baltika 3 i Baltika 1) o łącznej mocy około 3,4 GW, portfel morskiej energetyki wiatrowej BGE Capital może do 2040 roku wzrosnąć do ponad 7,3 GW.
Morska energetyka wiatrowa – nowy rozdział w polskiej gospodarce
Długoterminowa wizja rozwoju polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej, oparta na dokładnie ocenionym potencjale tej technologii, będzie wspierać rozwój sektora energetycznego w Polsce. Korzyści z rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce należy rozpatrywać w kilku aspektach – przede wszystkim, biorąc pod uwagę ich ogólną moc, morskie farmy wiatrowe w ciągu kilku lat staną się dla Polski bardzo ważnym nowym źródłem czystej i zielonej energii.
„Morska energetyka wiatrowa będzie znaczącym wkładem w miks energetyczny Polski. Trzy projekty realizowane obecnie przez Grupę PGE, o łącznej mocy ok. 3,5 GW, pozwolą wygenerować energię elektryczną dla ok. 5,5 mln gospodarstw domowych. Wszystkie planowane inwestycje na Morzu Bałtyckim mają kluczowe znaczenie Dla wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski.W odniesieniu do polskiej gospodarki, w szczególności gospodarki całego województwa pomorskiego, budowa morskich farm wiatrowych będzie silnym bodźcem do rozwoju.I nie chodzi tylko o spółki ściśle ze sobą powiązane energetyki wiatrowej, takich jak firmy dostarczające komponenty do morskich elektrowni wiatrowych.” – powiedział Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej SA: „Pracę utworzą także firmy chcące włączyć się w rozwój tej energetyki nowy sektor i skorzystaj z możliwości, jakie oferuje.”
Budowa morskich farm wiatrowych zapewni bezpieczeństwo energetyczne Polski
Rozwój morskiej energetyki wiatrowej ma także kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego i niepodległości Polski. Dzięki produkcji energii ze źródeł odnawialnych nie ma potrzeby importowania paliw kopalnych z zagranicy ani polegania na kurczących się krajowych zasobach węgla.
Oznacza to, że Polska nie będzie uzależniona od zewnętrznych dostawców paliw i różnych wydarzeń międzynarodowych. Możliwość samodzielnego wytwarzania energii elektrycznej przyczynia się do wzmocnienia suwerenności energetycznej kraju.
Korzyści energetyczne, środowiskowe i społeczne
Polska ma ambicje i możliwości, aby stać się jednym z liderów rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku, a nawet w Europie. Posiadamy duże środki na rozwój morskich farm wiatrowych ze względu na nasze korzystne położenie geograficzne i warunki naturalne – silne, stabilne wiatry oraz stosunkowo duży, płytki obszar Morza Bałtyckiego, położony w wyłącznej strefie ekonomicznej. Morze Bałtyckie charakteryzuje się jednymi z najlepszych warunków wietrznych nie tylko w Europie, ale i na świecie, porównywalnymi z tymi na Morzu Północnym.
Morska energetyka wiatrowa jest istotnym elementem zrównoważonego rozwoju. Dla Polski zielona energetyka wiatrowa to jednocześnie oszczędność, bezpieczeństwo i niezależność energetyczna. Energia elektryczna ze źródeł odnawialnych jest tańsza niż ta wytwarzana z paliw kopalnych. Wybierając zieloną energię, konsumenci mogą zaoszczędzić na rachunkach za prąd, wspierając jednocześnie rozwój sektora zielonej energii. Jako zeroemisyjne źródło energii przyczynia się do osiągnięcia celów polityki klimatycznej i ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko. To duży krok w kierunku ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Stworzenie infrastruktury do budowy alternatywnych źródeł energii z farmami wiatrowymi zapewni dywersyfikację źródeł energii.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Narodowy Bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich stwierdził, że poniedziałkowa przerwa w świadczeniu usług, która dotknęła klientów, nie była cyberatakiem
Stopy procentowe w Polsce są stabilne; Nowe prognozy gospodarcze są zgodne z oczekiwaniami Artykuły
Ekspert ds. kredytów hipotecznych Mark Burris odpowiada na pytanie nurtujące każdego właściciela domu