Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska zwiększy efektywność energetyczną mieszkań z pomocą EBOR i BNP Paribas

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) i główny polski pożyczkodawca BNP Paribas Bank Polska (BNPPL) uzgodnili przełomowy program poprawy efektywności energetycznej w polskich domach i obniżenia rachunków za energię, powiedział EBOR 7 grudnia.

Polska posiada jeden z największych zasobów mieszkaniowych w Europie (około 13,9 mln jednostek mieszkaniowych), ale około 72% całości zostało wybudowane przy użyciu technologii sprzed 1989 r. Około 70% domów jednorodzinnych w kraju wykorzystuje węgiel do ogrzewania. Węgiel zasila większość (90%) energii elektrycznej wytwarzanej w Polsce. Kraj ma również jeden z najwyższych wskaźników zużycia węgla na mieszkańca na świecie.

EBOR powiedział, że porozumienie między dwiema instytucjami finansowymi ukształtuje ich wspólne podejście do efektywności energetycznej i zielonej transformacji w Polsce na nadchodzące lata i zaprezentuje korzyści płynące z efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jako bardziej zrównoważonej alternatywy dla tradycyjnych paliw kopalnych.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju udziela BNPPL pożyczki w walucie lokalnej w wysokości 450 mln zł (ekwiwalent około 100 mln euro), aby udzielać pożyczek osobom, które chcą inwestować w energooszczędne rozwiązania i wysokowydajne technologie w budynkach mieszkalnych w całym kraju.

BNPPL zobowiązał się do zapewnienia środków własnych w wysokości 225 mln zł (równowartość ok. 50 mln euro) na wsparcie dalszego programu.

Osoby fizyczne mogą pożyczyć pieniądze, aby wymienić kotły węglowe na pompy ciepła, zainstalować izolację termiczną i wdrożyć szereg innych ulepszeń wydajności. Przewiduje się, że wśród głównych beneficjentów projektu znajdą się właściciele domów jednorodzinnych, które stanowią ponad 50% wszystkich budynków mieszkalnych w Polsce.

Wspólna inicjatywa BNPPL-EBOR pomoże rozwiązać problemy, takie jak wysoka energochłonność i emisyjność w polskim sektorze budownictwa mieszkaniowego, a także pomoże krajowi przejść na gospodarkę niskoemisyjną poprzez zmniejszenie rocznego zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych. Przyczyni się również do realizacji celów Programu Priorytetowego Czystego Powietrza (CAPP), który został uruchomiony przez polski rząd w 2018 r. i ma na celu poprawę jakości powietrza w kraju.

READ  Zamknięcia ogłoszono wraz z poważnymi modernizacjami linii kolejowej Seaford i Southern Route zaplanowanymi na styczeń

Ponadto oczekuje się, że fundusze poprawią odporność BNPPL poprzez wspieranie stopniowej akumulacji wymaganych minimalnych funduszy własnych i zobowiązań kwalifikowalnych (MREL) zgodnie z unijną dyrektywą w sprawie naprawy i rozrachunku banków. Będzie to również pierwsze w Polsce finansowanie dłużne nieuprzywilejowane (SNP).

W ramach programu potencjalni kredytobiorcy będą mogli zidentyfikować typowe zielone technologie dostępne w Polsce poprzez katalog kwalifikowanych technologii krajowych i międzynarodowych, zgodnych z CAPP.