Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polski aktor Rafael Stachowiak występuje w nominowanym do Oscara niemieckim dramacie – sekcja angielska

Polski aktor Rafael Stachowiak występuje w nominowanym do Oscara niemieckim dramacie – sekcja angielska

Zbiega się to z polskim debiutem Stachowiaka w Biała odwaga, Premiera filmu w Polsce zaplanowana jest na kilka dni przed Oscarami.

Stachowiak ma 43 lata, ma korzenie w Sosnowcu na południu Polski, ale lata młodości i kariera aktorska rozkwitły w Niemczech. Jego podróż z obozu dla uchodźców w Bochum do Berlina i Hamburga była absolutnie cudowna.

Zastanawiając się nad historią swojej rodziny i wczesnym kontaktem z aktorstwem, Stachowiak powiedział oficjalnej Polskiej Agencji Informacyjnej: „Mój ojciec musiał uciekać z Polski w latach 80. i była to emigracja polityczna”.

Po doskonaleniu swoich umiejętności w Niemczech Stachowiak dwa lata temu podjął odważny krok, wracając do Polski i osiedlając się w zachodnim Poznaniu.

Tam nawiązał kontakt z reżyserem Marcinem Koszałką i dostał w nim rolę Biała odwagaFilm eksplorujący złożoną historię współpracy polskich górali z nazistami podczas II wojny światowej.

Choć jest to jego pierwszy film polskojęzyczny, Stachowiak nie mówi w nim po polsku, portretując oficera SS Brunona Berga żywo zainteresowanego przekonaniami ideowymi swojego bohatera.

Biała odwaga I Pokoj nauczycielski Pokazuje wszechstronność Stachowiaka jako aktora, a ten ostatni film otrzymał nominację do Oscara.

W pokoj nauczycielski, Stachowiak Wciela się w Miłosza Dudka, nauczyciela o ukrytych polskich korzeniach i odzwierciedla doświadczenia asymilacyjne wielu Polaków w Niemczech.

Ceniony za pełną niuansów narrację film zdobył nagrody na Berlinale i nominacje do Europejskich Nagród Filmowych.

Mimo szumu wokół Oscarów Stachowiak nie pojawi się na ceremonii ze względu na swoje obowiązki teatralne.

Powiedział: „Niestety nie pojadę na koncert, ponieważ gram w przedstawieniu”.

(J/A)

źródło: Bab

READ  Nie żyje gwiazda Blade Runner, Joe Turkel