Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polski łup piracki: przemycone taśmy

Polski łup piracki: przemycone taśmy

Piractwo muzyczne w Polsce szkodzi także lokalnym muzykom. Andrzej Puczyński, były gitarzysta Exodus, polskiego zespołu rockowego odnoszącego sukcesy, rozpoczął swoją drugą karierę jako producent muzyczny i aranżer.

Chociaż Buczyński ma kontrakty z atrakcyjną gamą polskich zespołów, powiedział, że większość zysków trafiła do piratów. Przykładowo w przypadku najnowszego popularnego nagrania pan Buczyński sprzedał 25 000 kaset magnetofonowych. Ale według jego szacunków piraci sprzedali ponad 500 000 egzemplarzy. Prawie żadnych kosztów produkcji

Buczyński, który zainwestował tysiące dolarów w budowę profesjonalnego studia nagrań w piwnicy swojego domu, powiedział, że większość wyprodukowanych przez jego firmę kaset sprzedała się w mniej niż 5000 egzemplarzy. Dodał, że wytworzenie podrabianego produktu zajmuje piratom zaledwie kilka dni, a ich zyski są z reguły wyższe, bo nie ponoszą prawie żadnych kosztów produkcji.

„Piractwo to najważniejszy problem polskich producentów” – stwierdził. „Zagraniczni producenci mają swoje rynki, które normalnie funkcjonują, ale my nie mamy przed nimi ucieczki” – dodał.

Istnieją jednak oznaki, że rozwijająca się branża hakerska może popchnąć niektórych pionierów do innych projektów. Pan Brzezski na przykład mówi, że odejdzie z firmy, aby otworzyć czarterową linię autobusową z Warszawy do Paryża. Mówił, że w każdej polskiej wsi jest studio nagrań i że wielu ludzi produkuje tanie imitacje jego twórczości.

Choć pan Brzeski planuje zmienić zawód, trzyma w swojej sypialni 18 magnetofonów, by nagrywać wysokiej jakości taśmy – jak twierdzi – tylko dla przyjaciół.

READ  Pink Floyd: Występy Rogera Watersa w Polsce odwołane po kontrowersyjnym piśmie z Ukrainy