Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polski naukowiec aresztowany przez Iran pod zarzutem szpiegostwa został zwolniony – poinformowała Warszawa

WARSZAWA, Polska – Polski naukowiec, który przebywał w Iranie od miesięcy, został uwolniony i wrócił do Polski w grudniu – powiedział w piątek AFP rzecznik MSZ.

Maciej Walczak, naukowiec z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, jest „bezpieczny, zdrowy i ze swoją rodziną” – powiedział Łukasz Jasina w wiadomości dla AFP.

Marcin Ciśniewski, rzecznik UMK, powiedział kilka miesięcy temu, że Walczak był przetrzymywany w Iranie od września 2021 r.

W zeszłym roku poinformowały irańskie media państwowe zidentyfikowane Walczak jest jednym z kilku cudzoziemców zatrzymanych pod zarzutem szpiegostwa.

Według doniesień, pobrał próbki gleby, wody i soli z obszaru zastrzeżonego, kiedy Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej przeprowadzał testy pocisków balistycznych.

W piątek irlandzkie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło, że władze w Dublinie ściśle współpracują z Francją, aby zapewnić uwolnienie Bernarda Phelana, obywatela irlandzko-francuskiego więzienia przetrzymywanego w październiku w Iranie.

Phelan, konsultant ds. turystyki z siedzibą w Paryżu, jest przetrzymywany w więzieniu Waqilabad w mieście Mashhad pod wieloma zarzutami, w tym za szerzenie antyreżimowej propagandy i robienie zdjęć służbom bezpieczeństwa.

Zaprzeczył wszystkim zarzutom.

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest świadome sprawy i od początku udziela pomocy dyplomatycznej w ścisłej współpracy z Francją” – powiedział AFP rzecznik resortu.

„Sprawa została również poruszona bezpośrednio z władzami Iranu” – powiedzieli, odmawiając komentarza.

Pochodzący z Clonmel w południowym hrabstwie Tipperary, 64-letni Phelan podróżował przez Mashhad, kiedy został aresztowany po niedawnych protestach przeciwko duchownemu rządowi Iranu.

READ  Polska dołącza do sojuszników Putina w Parlamencie Europejskim

Według Irish Times rozpoczął strajk głodowy na początku roku.

Jego rodzina wyraziła zaniepokojenie zdrowiem touroperatora, który cierpi na chorobę serca, wyjaśniając, że oprócz odmowy jedzenia przestał brać leki.

Jego siostra, Caroline Massey-Phelan, opowiedziała o surowych i zimnych warunkach, jakie jej brat musiał znosić w więzieniu Waqilabad.

Uważa, że ​​został uwikłany w spór polityczny między Paryżem a Teheranem i znalazł się „w niewłaściwym miejscu o niewłaściwym czasie”.

Phelan jest jednym z kilkudziesięciu obywateli Zachodu przetrzymywanych w Iranie, określanych przez aktywistów jako zakładników bez przestępstwa, przetrzymywanych na rozkaz potężnego IRGC w celu wywierania wpływu na mocarstwa zachodnie.

Osoby te zostały uwięzione w związku z negocjacjami mającymi na celu odnowienie porozumienia z 2015 r. w sprawie irańskiego programu nuklearnego.

Wśród zatrzymanych cudzoziemców są obywatele trzech mocarstw europejskich — Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec — zaangażowanych w negocjacje w sprawie programu nuklearnego Iranu.

Iranem wstrząsnęła fala antyreżimowych protestów w ostatnich miesiącach, co jeszcze bardziej napięło stosunki między Teheranem a Zachodem i groziło ograniczeniem perspektyw dyplomatycznych z republiką islamską.

Prawie rok temu irański sąd skazał Francuza Benjamina Pryora na osiem lat więzienia pod zarzutem szpiegostwa.

Teheran nalegał, aby wszyscy aresztowani cudzoziemcy podlegali prawu krajowemu, ale wyraził gotowość do wymiany zatrzymanych.

Jesteś oddanym czytelnikiem

Dlatego dziesięć lat temu założyliśmy The Times of Israel – aby dostarczać wiadomości o Izraelu i świecie żydowskim, które trzeba przeczytać, dla wymagających czytelników takich jak Ty.

Więc teraz mamy prośbę. W przeciwieństwie do innych stacji informacyjnych, nie stawiamy paywalla. Ale ponieważ dziennikarstwo, które wykonujemy, jest drogie, zapraszamy czytelników, którzy stali się krytycznymi czytelnikami The Times of Israel, do przyłączenia się. The Times of Israel Community.

READ  W Polsce powstanie fabryka morskich wież wiatrowych

Możesz wspierać nasz wysokiej jakości magazyn za 6 USD miesięcznie, jednocześnie oglądając The Times of Israel Bez reklamOraz dostęp Ekskluzywna zawartość Dostępne tylko dla członków społeczności Times of Israel.

Dzięki,
David Horowitz, założyciel i redaktor The Times of Israel

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to oglądać