Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polski premier zmienia zdanie w sprawie premii dla piłkarzy mistrzostw świata

Premier Polski wycofał się z pierwotnego ogłoszenia premii dla reprezentacji narodowej za występ na mundialu w obliczu gwałtownej inflacji i trudności w kraju.

Zaskakującym odwróceniem był Mateusz Morawiecki, który kilka godzin wcześniej powiedział, że wierzy, że zawodnicy otrzymali jakąś nagrodę, awansując z grupy, co jest najlepszym wynikiem Polski w turnieju od 36 lat.

Ale w obliczu kontrowersji podsycanych przez rosnącą inflację i ogólną niepewność, Morawiecki w końcu powiedział na Facebooku, że „nie będzie rządowych środków” na premie dla graczy.

Tak się stało: Mistrzostwa Świata FIFA, dzień 17

Czytaj więcej: Oskarżenie o „oszukiwanie” wywołuje „brutalną” kłótnię

Czytaj więcej: Hiszpania rozbiła się w środku ogromnego mundialu

Czytaj więcej: Fotel Ronaldo był krytykowany za jego dziecinne zachowanie

Powiedział, że jednym z problemów stojących na drodze rozwoju piłki nożnej w Polsce jest brak wystarczających środków finansowych. Dodał, że na zmianę tego stanu zostaną przeznaczone środki z budżetu państwa.

Wcześniej tego dnia powiedział, że reprezentacja narodowa, w tym napastnik Robert Lewandowski, została nagrodzona.

Na spotkaniu przed wyjazdem drużyny do Kataru Morawiki obiecał zawodnikom „bardzo dobrą nagrodę”, jeśli wszystko pójdzie dobrze.

Według doniesień medialnych mówiono o co najmniej 10 milionach dolarów.

Polska awansowała z grupy C po pokonaniu Arabii Saudyjskiej, zremisowaniu z Meksykiem i porażce z Argentyną. Następnie został wyeliminowany w 1/8 finału przez broniącą tytułu Francję 3-1.

Przy deficytach budżetowych, wysokich wydatkach na obronę i inflacji przekraczającej 17 proc. uderzającej w naród, rzecznik rządu Piotr Müller powiedział niedawno, że nie będzie premii dla piłkarzy, a pieniądze zostaną przeznaczone na szkolenie dzieci i rozwój infrastruktury piłkarskiej.

Niektórzy wściekli użytkownicy Twittera stwierdzili, że pieniądze podatników można by lepiej wydać, pomagając zwykłym ludziom na sąsiedniej Ukrainie w czasie wojny, rosnących kosztach życia i ogólnej niepewności w Polsce.

W podcaście w zeszłym miesiącu przed meczem z Arabią Saudyjską Morawiecki powiedział: „Nie ma w Polsce sportu, który mógłby być bardziej polityczny niż piłka nożna. W dobrym i złym tego słowa znaczeniu”.

Złe uczucie, które opisał, polegało na tym, że państwo próbowało „dopasować” sportowców.

„Dzisiaj takie rzeczy już się nie zdarzają” – mówił wówczas Morawiecki.

Aby otrzymywać codzienną dawkę najświeższych wiadomości i ekskluzywnych treści z Wide World of Sports, zapisz się do naszego newslettera za pośrednictwem Kliknij tutaj!

READ  Sąsiedzi wracają po miesiącach wygnania